#TourdeKonstytucja w Gdańsku: Konstytucja to nasze obywatelskie prawa
Polska konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Uznaje się, że była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej (1787 rok).
- Konstytucja to akt, który ma nas chronić, nie ograniczać - tłumaczy mecenas Jan Suchanek. - Z konstytucją może rzeczywiście jest tak, jak ze zdrowiem, że nie mówi się o niej dopóki nie zaczynają się jakieś problemy. U nas, oczywiście, nie ma problemów z samą konstytucją, tylko z jej przestrzeganiem. W przestrzeni politycznej pojawiły się działania, które mogą być postrzegane jako jej łamanie i myślę, że stąd też wziął się pomysł, aby propagować wiedzę na temat tego, jak istotnym aktem prawnym jest konstytucja.
Zobacz nagranie programu Jestem z Gdańska
O projekcie Tour de Konstytucja
Trzecia edycja spotkań w ramach Tour de Konstytucja, ruszy od 4 czerwca, będzie skupiała się na prawach obywatelskich.
- To nie jest projekt polityczny. Nie jest związany z żadną partią polityczną i żadni politycy nie są zapraszani na przystanki, bo tu nie ma miejsca na przedstawianie programów, ale na rozmowę o sprawach fundamentalnych. Politycy niech jeżdżą i robią swoją robotę, ale obywatele też zasługują na to, aby w sposób bezstronny przedstawiać im konstytucję.
Pewne spotkania towarzyszące programowi już się rozpoczęły - w Gdańsku odbyło się spotkanie z młodzieżą.
- Bardzo inspirujące, dużo pozytywnej energii - mówi gość programu. - Rozmawialiśmy o aktywizacji młodych. Chcemy przypomnieć młodym, że już za chwilkę będą mieli osiemnaście lat i warto, aby korzystali z tych wszystkich przywilejów dorosłości w sposób rozsądny, ale przede wszystkim, żeby korzystali z przywileju, jakim jest głosowanie.
- Samorządność, nie tylko terytorialna, ale też zawodowa, zawsze była dla mnie bardzo istotna - tłumaczy swoje zaangażowanie Jan Suchanek.
- W Polsce wciąż mamy problem z równością wobec prawa - uważa adwokat. - I to nie tylko na tle różnorodności wyznania czy też różnorodności etnicznej, bądź też religijnej, ale wystarczy powiedzieć, że w dalszym ciągu równość kobiet i mężczyzn wobec prawa nie zawsze jest absolutnie oczywista.