Matejko, Malczewski, Boznańska, Kossak... Arcydzieła sztuki polskiej zawitały do Gdańska

„Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” - to tytuł wystawy czasowej obrazów polskich arcymistrzów, która zagościła w samym sercu Gdańska. Obrazy oglądać można do 2 października 2022 roku w Ratuszu Głównego Miasta.
12.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa Arcydzieła sztuki polskiej  będzie czynna do 2 października
Wystawa "Arcydzieła sztuki polskiej" będzie czynna do 2 października
fot. Paula Siwak, mat. Muzeum Gdańska

Dzieła wybitnych polskich malarzy

– „Arcydzieła…” to wizualna podróż przez szlachecką tradycję i historię, kulturę dworu i wsi oraz rodzime uniwersum wizji, wyobrażeń i mitów. Nie brakuje także nostalgicznych pejzaży – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Poza najbardziej znanymi polskimi malarzami, czyli Matejką, Malczewskim oraz Kossakami, na wystawie prezentowane są również obrazy Boznańskiej, Hofmana, Stanisławskiego, Mehoffera, Chełmońskiego i wielu innych. W czerwcu oraz wrześniu odbędą się wydarzenia adresowane do mieszkańców Gdańska.

Historia „wędrującej kolekcji”

Ponad 65 obrazów i rzeźb w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wędrująca kolekcja powstała z inicjatywy pierwszego dyrektora Muzeum, Tadeusza Dobrowolskiego. Pozyskiwał on dzieła cenionych malarzy, chcąc zrealizować zamysł przybliżenia sztuki i kultury polskiej na odzyskanym po I wojnie światowej Śląsku.

– Dalsze losy i historii tych wyjątkowych obrazów były niezwykle dramatyczne. Miały one zostać pokazane w latach czterdziestych XX wieku w planowanym gmachu Muzeum Śląskiego. Budowa awangardowego i nowoczesnego budynku ruszyła w 1938 roku. W 1939 wybuchła wojna. Niemcy rozebrali budynek, a sama kolekcja została wpierw wywieziona, a następnie częściowo rozgrabiona, albo zniszczona – wyjaśnia Joanna Szeligowska-Farquhar z Muzeum Śląskiego w Katowicach, kuratorka wystawy. – Na początku wojny obrazy mistrzów wywieziono do Lublina, a stamtąd trafiły do niemieckiego wówczas Bytomia. Tuż po wojnie Tadeusz Dobrowolski zabiegał o budowę Muzeum Śląskiego. Udało się to dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku i obrazy wróciły do Katowic. Dziś granice między muzeami się zacierają. To, co je wyróżnia, to ich kolekcje. I właśnie tymi wyjątkowymi dziełami dobrej sztuki, ich historią, postanowiliśmy podzielić się z mieszkańcami Gdańska.

 

Jan Matejko - Portret Ostafiego Daszkiewicza
Jan Matejko - Portret Ostafiego Daszkiewicza
fot. zbiory Muzeum Śląskiego
Alfons Dunin-Borkowski - Kozak w stepie
Alfons Dunin-Borkowski - Kozak w stepie
fot. zbiory Muzeum Śląskiego

Wystawa składa się z czterech części

Obrazy rzadko opuszczają mury Muzeum Śląskiego. Dotychczas zaprezentowano je dwa razy, w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży oraz Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. W Gdańsku wystawa składa się z czterech części:

  • "Tradycja i historia – wzajemne przenikanie"

Jest opowieścią o tożsamości kształtującej się zarówno w kontekście tradycji kultywowanej w kręgach rodzinno-społecznych (malarstwo portretowe na przestrzeni wieków, sceny rodzajowe ukazujące upodobania i zwyczaje, np. portrety konne), jak i zdarzeń historycznych uwarunkowanych sytuacją polityczną mającą decydujący wpływ na wybór tematyki oraz zawartość emocjonalną tworzonych przedstawień.

  • "Fantazji czar, czyli sztuka w poszukiwaniu mistycznych znaczeń"

Przenosi widza do świata wizji, fantazji i wyobrażeń zainspirowanych scenami mitologicznymi, motywami biblijnymi oraz polską tradycją. W tej części wyeksponowane zostaną dzieła wybitnego polskiego symbolisty Jacka Malczewskiego, tworzącego przedstawienia o wyraźnej konotacji antycznej i narodowo-patriotycznej, oraz Wlastimila Hofmana, przeplatającego wątki fantastyczne z elementami tradycji rodzimej.

  • "W plenerze i w pracowni. Portretów i pejzaży malowanie"

Przybliża niezwykle popularne w pierwszej połowie XIX wieku zjawisko, które w Polsce zaś rozpowszechnione przez Jana Stanisławskiego, twórcę krakowskiej szkoły pejzażowej. W obrębie tej części ekspozycji malarstwo pejzażowe prezentują dzieła artystów zauroczonych bogactwem przyrody postrzeganej zarówno w jej powtarzającej się, cyklicznej zmienności, jak i niebywałym pięknie. W tej części wystawy prezentowane będą portrety autorstwa m.in. Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka oraz autoportret Józefa Mehoffera.

  • "A to Polska właśnie… Między dworkiem a wiejską chałupą"

Ukazuje charakter polskiego malarstwa przedwojennego w kontekście specyficznych zainteresowań artystów. Została tutaj wyróżniona tematyka obrazująca dwa środowiska przedwojennej Polski. Pierwsze to szlachta ziemiańska żyjąca w urokliwych dworkach usytuowanych w wiejskich posiadłościach. Drugim tematem podejmowanym przez artystów była polska wieś, inspirująca odmiennością krajobrazu i barwnością wielokulturowej ludności.

Bilety i wstęp wolny

Wystawa będzie czynna do niedzieli, 2 października 2022 roku. Zwiedzanie jest możliwe w cenie biletu wstępu do Ratusza Głównego Miasta.

W poniedziałki obowiązuje dzień wolnego wstępu.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych