Podpisów jest ponad 730, wystarczyłoby 580 - wymagane są podpisy przynajmniej 10 proc. mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców na terenie dzielnicy. Inicjatorzy powołania rady dzielnicy Matarnia, Maria Czechowska i Daniel Kossakowski, zbierali je przez miesiąc. - Najlepszą metodą było pukanie od drzwi do drzwi. W każdym domu otrzymywaliśmy średnio dwa-trzy podpisy - mówi pani Maria. - Osoby mieszkające w Matarni chętnie się podpisywały pod tą inicjatywą, a my od razu zderzaliśmy się z problemami, z jakimi się borykają.
Matarni doskwiera m.in. mała ilość chodników, zwłaszcza na tzw. terenach powiejskich, i zaniedbane drogi. Wielu mieszkańców postuluje przebudowę ronda przy dużym dyskoncie spożywczym przy ul. Złota Karczma - obecnie ze sklepu muszą wyjeżdżać "pod prąd”. W dzielnicy brakuje też festynów i imprez integrujących lokalną społeczność.
Przyszli radni mają też własne pomysły. Chcą postawić na stworzenie parków, zwłaszcza w Zajączkowie, Klukowie czy Firodze, gdzie nie ma żadnego zielonego terenu rekreacyjnego, a także na remonty osiedlowych ulic. Wiele z nich wymaga modernizacji.
- Zależy nam na przykład, by ul. Radarowa posiadała, już od Osowej, chodnik, a także ścieżkę rowerową - wylicza pani Maria, która jest też przewodniczącą Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 82. - Ta ulica jest alternatywą dla obwodnicy. Jeżeli dochodzi do wypadku na obwodnicy, wszyscy omijają korek przez Klukowo, a samochody rozjeżdżają nam dzielnicę. Czasami nie można wyjechać z posesji. Co ważne, przy ul. Radarowej mieści się też szkoła, do której dzieci docierają pieszo.
Na najbliższy czas planowane są dwa spotkania informacyjne dla mieszkańców. Będzie można się dowiedzieć m.in., jakie korzyści rada może przynieść Matarni. - Chcemy też przedstawić ideę rad dzielnicowych, bo mieszkańcy, jak się okazało, często nie wiedzą, o co w ogóle chodzi. Nie znają takiej instytucji, jak RD - tłumaczy Daniel Kossakowski, założyciel portalu klukowo.com.
Społecznikom zależy na wysokiej frekwencji podczas wyborów do RD, od niej bowiem zależy wielkość budżetu Matarni.
Pani Maria przyznaje, że do decyzji, by zawalczyć o radę dzielnicy, dojrzewała dwa lata. Namawiała ją do tego... dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82, Agata Markiewicz-Babło. Wspólnie z panem Danielem postanowili więc połączyć siły i zawalczyć o swoje miejsce do życia. To m.in. dzięki ich inicjatywie w Matarni działa Ochotnicza Straż Pożarna.
W Matarni dominuje zabudowa jednorodzinna, ale są też bloki mieszkalne, do których przeprowadzają się mieszkańcy innych dzielnic. Rdzennych “matarnian” jest coraz mniej. Mimo to zaledwie jedna osoba nie zgodziła się na oddanie podpisu pod wnioskiem o utworzenie rady dzielnicy.
Na terenie miasta działa obecnie 30 (na 34 dzielnice) Rad Dzielnic. Poza Matarnią, takiej jednostki nie posiadają obecnie Przymorze Wielkie, Suchanino i Zaspa-Rozstaje.
Z Gedanopedii:
MATARNIA (1283 Wielkie Chojno, XVI wiek Mattern), obecnie jedna z jednostek pomocniczych Gdańska, osiedle. Granica zachodnia Matarni stanowi granicę administracyjną miasta Gdańska. Należą do niej jednostki terytorialne: iroga, Klukowo, Rębiechowo, Trzy Norty, Zajączkowo, Złota Karczma. W 1283 roku, jako wieś Wielkie Chojno, nadana przez księcia Mścwoja II opactwu cystersów w Oliwie, od 1398 istniał w niej kościół. Wieś zniszczona w roku 1433 podczas najazdu husytów, odbudowana przed rokiem 1472 w sąsiedztwie, z nowym, murowanym kościołem Bożego Ciała; istniał cmentarz. W 1583 roku liczyła 20 mieszkańców. Zniszczona w 1577, w czasie wojny Gdańska z królem polskim Stefanem Batorym, odbudowana; nowy kościół pod wezwaniem św. Materny (pierwszego biskupa Kolonii, zmarłego około roku 328, apostoła Alzacji, orędownika w chorobach zakaźnych). Za sprawą proboszcza, cystersa Bernarda Mateblowskiego (Matemblewskiego; 1720 Olsztyn – 23 VIII 1794 Oliwa), nastąpiło skojarzenie maternus = macierzyństwo, i po objawieniu około 1763–1769, w obecnym Matemblewie (części Matarni) rozwinął się kult Matki Boskiej (Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej). Kościół w Matemblewie przyjął wówczas uzupełniające kult wezwanie św. Walentego (męczennika, zmarłego około roku 269, lekarza, patrona miłości i związków małżeńskich). W 1772 roku, po sekularyzacji dóbr opactwa cystersów oliwskich, własność państwowa. Po roku 1945 Państwowe Gospodarstwo Rolne (w południowo-wschodniej części), w granicach administracyjnych Gdańska od 1 I 1973. W 1986 w części północno-zachodniej (za obwodnicą) wzniesiono osiedle 40-lecia PRL (nazwa nieodwołana: ul. Kadetów, Elewów i Podchorążych). Na terenie osiedla znajduje się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy (Firoga, lotniska), głównymi drogami są: ul. Słowackiego i obwodowa Trójmiasta (al. Kazimierza Jagiellończyka; obwodnice), przy ich węźle (zwana Matarnia) znajduje się centrum handlowe (Park Handlowy Matarnia), położone na obszarze Złotej Karczmy. |
Zobacz także:
podział administracyjny Gdańska