Spacer rozpoczął się na tzw. osiedlu muzycznym przy ul. Harfowej. Ponad rok temu miasto zmieniło charakter kameralnych ulic znajdujących się pomiędzy budynkami - z wewnętrznych na publiczne. Okazało się to sporym problemem dla tutejszych mieszkańców, którzy parkują często swoje samochody na chodniku. Rzecz w tym, że zgodnie z prawem powinna zostać zachowana odległość minimum 1,5 metra na chodniku, ale właśnie taką szerokość mają ciągi dla pieszych na tym osiedlu. W związku z czym piesi często zmuszani są do wejścia na jezdnię, a parkujące samochody... łamią prawo. Tutejsi mieszkańcy chcą, aby ta sytuacja została jednak unormowana prawnie. Zaproponowano formalny powrót do charakteru drogi wewnętrznej, ponieważ na takich nie obowiązują zasady ruchu drogowego, a tym samym nie ma obowiązku zachowania wyznaczonej szerokości na chodniku.
Padła też propozycja, by na tym osiedlu powstał woonerf, a więc ciąg pieszo-jezdny. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego tłumaczyli, że takie rozwiązanie niekoniecznie rozwiąże problem, ponieważ w strefie woonerfu powstać może określona liczba miejsc parkingowych, niekoniecznie wystarczająca dla lokalnych potrzeb. Jeden z radnych zaproponował też, by wystosować petycję do Ministerstwa Infrastruktury, aby zmienić przepisy w zakresie dróg publicznych, i dopuścić prawnie sytuacje takie, jakie obecnie dzieją się przy ul. Harfowej.
Dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Mieczysław Kotłowski, przyznał, że było kilka podejść i analiz do rozwiązania tej kwestii, ale nie satysfakcjonowały one mieszkańców. Po kilkunastominutowej dyskusji, zaproponowano, by zorganizować na ten temat konsultacje z mieszkańcami.
Przy okazji poinformowano, że w przyszłym roku wyremontowany zostanie odcinek ul. Harfowej biegnący wzdłuż komendy policji.
W tym miejscu rozmawiano też o potrzebie budowy drogi rowerowej łączącej Matarnię, wzdłuż ul. Słowackiego, z Brętowem. Temat ten nie jest nowy. Rzecz jednak w tym, że ewentualna inwestycja musiałaby zostać zrealizowana na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którego właścicielem są Lasy Państwowe. Radni dzielnicy zapewniali w piątek, że Lasy są chętne do realizacji takiej inwestycji. Prezydent Dulkiewicz poleciła z kolei, aby złożyć wniosek do STERu, a więc miejskiego studium dotyczącego Systemu Tras Rowerowych dla Gdańska.
Są też i dobre wiadomości dla Klukowa. Gotowe są już dokumentacje projektowe dla budowy chodników przy ul. Radiowej i Radarowej, na odcinku od ul. Astronautów do ul. Słowackiego, które prowadzić będą do Szkoły Podstawowej nr 82. Urząd czeka na ostatnie pozwolenia, i jeszcze w tym roku ogłosi przetargi na realizację tych inwestycji. Budowa chodników zakończy się w przyszłym roku. W tym przypadku dość długo trwało uregulowanie kwestii formalno-prawnych. Zaprojektowane chodniki przebiegały bowiem częściowo na terenach prywatnych.
Długo dyskutowano także na temat rozbudowy SP nr 82. Jeszcze w czerwcu zakończą się prace nad opracowaniem koncepcji rozbudowy dla tego obiektu. Zadaniem projektantów było przeanalizowanie dwóch wariantów. Jeden zakładał rozbudowę obiektu poprzez nadbudowę o jedno piętro. Natomiast drugi zakładał jego modernizację, a tym samym poprawę warunków do nauki, ale bez rozbudowy. Kiedy dokument będzie już gotowy, wówczas zorganizowane zostanie spotkanie m.in. z radnymi dzielnicy i rodzicami uczniów SP 82.
Rada Dzielnicy Matarnia wskazywała z kolei, by wybudować nowy budynek szkolny, na działce o powierzchni około trzech hektarów, znajdujący się u zbiegu ulic Radarowej i Telewizyjnej. Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że przed złożeniem jakichkolwiek deklaracji, trzeba wcześniej przeprowadzić analizę tej sytuacji z Wydziałem Rozwoju Społecznego, w tym analizę danych demograficznych. SP nr 82 zrobiła się "zbyt ciasna" w ostatnich latach, stąd plany jej rozbudowy, ale w sprawie budowy nowych obiektów szkolnych priorytetem są obecnie inwestycje w Pieckach - Migowie i Oruni Górnej - Gdańsku Południu, w Maćkowych.
- Pamiętajcie proszę, że muszę patrzeć na takie inwestycje z punktu widzenia całego miasta – zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
W piątek zajrzano także na ul. Elewów. Tutaj, na zielonym terenie, planowana jest przez Pozytywne Inicjatywy budowa przedszkola. Radni zaproponowali z kolei, by powstał tu także Dom Sąsiedzki.
Piątkowy spacer rozpoczął się miłym akcentem - radni Matarni podarowali prezydent Dulkiewicz kwiaty doniczkowe przekazane od jego z mieszkańców, który prowadzi gospodarstwo ogrodnicze. Prezydent otrzymała też książkę, wydaną pod koniec 2019 r., poświęconą historii Matarni.