Ankieta skierowana do rodziców jest jednym z elementów szerszego badania opinii prowadzonego wśród społeczności edukacyjnej w Gdańsku. W kwietniu na pytania odpowiadali uczniowie, w najbliższym czasie wypowiedzą się także nauczyciele. Tak kompleksowe badanie w dziedzinie szkolnictwa odbywa się w Gdańsku po raz pierwszy.
W badaniu wziąć udział mogą rodzice wszystkich gdańskich szkół: od podstawowych, poprzez gimnazja aż po ponadgimnazjalne. W formularzu uwzględnione zostały zarówno szkoły prowadzone przez gdański samorząd, jak i pozostałe. Anonimowa ankieta dostępna jest on-line (dostęp poprzez Gdańską Platformę Edukacyjną lub z pomocą dyrektora placówki).
W ciągu piętnastu minut (szacunkowy czas wypełnienia ankiety) rodzice ocenią m.in:
- jakość kształcenia i opieki
- warunki nauki
- ofertę zajęć dodatkowych
- dostępność placówki w czasie ferii
- relacje z nauczycielami i dyrekcją
- dostępność usług poradni psychologiczno-pedagogicznej współpracującej z daną szkołą
Jeśli dziecko nie jest wychowywane przez rodziców, ankietę wypełnia oczywiście jego opiekun prawny.
- Zależy nam na poznaniu opinii rodziców na każdym etapie edukacji. Dlatego, jeśli w rodzinie jest na przykład dwoje dzieci, z których jedno uczęszcza do podstawówki, a drugie do gimnazjum, to prosimy o wypełnienie ankiety dwukrotnie - tłumaczy Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jeśli natomiast wszystkie dzieci uczą się w tej samej szkole, wystarczy raz odpowiedzieć na pytania.
- Rodzice są dla nas ważnymi partnerami w edukacji młodych gdańszczan. Ich opinia na temat tego, co można zmienić i ulepszyć w danej szkole pozwoli nam podnieść poziom oferty edukacyjnej w Gdańsku - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Chcemy, by nasze szkoły odpowiadały na potrzeby zmieniającego się świata.
Warto podkreślić, że badanie nie ma na celu tworzenia rankingu szkół. Dane zostaną zaprezentowane opinii publicznej w ujęciu zbiorczym. Wstępne wyniki poznamy jeszcze w wakacje.
Na rezultaty badań przeprowadzonych wśród uczniów trzeba będzie poczekać dłużej - wypełniali kwestionariusze w wersji papierowej i trzeba będzie je ręcznie wprowadzić do systemu.
Opisywana ankieta jest częścią Programu Operacyjnego Edukacja, który jest narzędziem wdrażania Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus.
Opinie rodziców będą ważną częścią oceny wspomnianego programu.
Samych tylko szkół samorządowych jest w Gdańsku prawie 180, uczęszcza do nich ok. 55 tys. uczniów.