• Start
  • Wiadomości
  • Nowa dyrektorka CSW Łaźnia gościem portalu gdansk.pl. Emisja programu w czwartek

Marta Kołacz, dyrektorka CSW Łaźnia gościem portalu gdansk.pl. Emisja programu w czwartek

Marta Kołacz, historyczka i krytyczka designu, kuratorka i wykładowczyni ASP, 1 października 2024 r. objęła stanowisko dyrektorki Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Energiczna, bezpośrednia i otwarta - już rozbija ścianki na Strajku Dokerów 5. W jaki model instytucji sztuki wierzy i jak przekuwa marzenia w rzeczywistość, opowie w programie Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 31 października, o godz. 10. Zapraszamy.
30.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu młoda kobieta z długimi włosami, ubrana jest w czarną koszulkę z napisem WOLNA i dużym symbolem W na piersi. Stoi, ma ręce założone na piersi.
Marta Kołacz, historyczka i krytyczka designu, kuratorka i wykładowczyni ASP, markę Hurma założyła w 2017 roku wraz z przyjaciółką Dorotą Nijaki. Znakiem rozpoznawczym firmy były koszulki z napisem "Wolna Polka"
fot. FB Marta Kołacz

Jaki będzie Żak z nową szefową za sterem? Rozmowa z Ewą Chudecką

Marta Kołacz pochodzi z Trójmiasta, wiele lat spędziła w Toruniu. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiowała Ochronę Dóbr Kultury, ukończyła też podyplomowe Studium Public Relations na Politechnice Gdańskiej. Jest wykładowczynią historii, krytyki i teorii designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Do 2015 roku pracowała w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, gdzie jako kuratorka zrealizowała wiele projektów, m.in. adresowany do młodych artystów PRZEprojekt (wspólnie z Piotrem Lisowskim, 2011–2014), czy poświęcony polskiemu projektowaniu Festiwal Architektury i Wzornictwa TORMIAR (wspólnie z Cezarym Lisowskim). Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Możemy ją też zapytać, jak się dobrze (czyli mądrze i odpowiedzialnie) ubrać - kilka lat temu, wraz z torunianką Dorotą Nijaki, tworzyła odzieżową markę Hurma, której znakiem rozpoznawczym były koszulki z napisem "Wolna Polka". Nosiło ją na protestach wiele kobiet, m.in. Marta Lempart, Joanna Scheuring-Wielgus czy Katarzyna Lubnauer.

W 2023 została główną kuratorką Oddziału Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a w październiku 2024 - objęła fotel dyrektorki w CSW Łaźnia w Gdańsku. 

Dwie kobiet ubrane na ciemno, mają długie włosy, jedna nosi okulary. Pozują do zdjęcia trzymając razem w rękach dokument.
Marta Kołacz odbiera nominację na stanowisko dyrektorki CSW Łaźnia z rąk Barbary Frydrych, dyrektorki Biura Prezydenta ds. Kultury w UMG
fot. UMG

W koncepcji działania, którą przygotowała podczas rekrutacji na stanowisko szefowej Łaźni napisała:

“Potrzebujemy dziś instytucji sztuki, które odchodzą od modelu świątyni wypełnionej skarbami i niekwestionowanego eksperctwa. Są zaś „dobrem wspólnym” - niehierarchicznymi platformami, ważnymi centrami lokalnej zbiorowości, w których kreowana i doskonalona jest praktyka bycia razem.

Takie instytucje są skupione na więziach i relacjach. Są otwarte na nowe głosy, interdyscyplinarne działania i różnorodne interpretacje. Takie instytucje pełnią rolę mediatora - pośredniczą w relacjach pomiędzy jednostkami, umożliwiają spotkanie, stwarzają pretekst do usłyszenia się nawzajem, zauważenia i nazwania różnic.”

Czy taką “Łaźnię” chce budować, pytamy w programie Wszystkie Strony Miasta. Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka. Emisja w czwartek, 31 października, o godz. 10.

Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, odchodzi ze stanowiska

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic