• Start
  • Wiadomości
  • Obchody Sierpnia '80. Wieczorny marsz Sektorówki i Wiec za Porozumieniem

Obchody Sierpnia '80. Wieczorny marsz Sektorówki i Wiec za Porozumieniem

Przemówienie Bogdana Borusewicza rozpoczęło popołudniową część obchodów Sierpnia '80, które organizowane były przez Miasto Gdańsk, ECS i Komitet Obrony Demokracji. Wicemarszałek Senatu przemówił do osób, które zdecydowały się wziąć udział we wspólnym przemarszu ulicami Gdańska. Była to demonstracja przypominająca słynny strajk z 1980r. i jednocześnie protest przeciwko łamaniu praworządności przez PiS.
01.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wieczorne obchody Sierpnia'80 w Gdańsku. Demonstrujący mocno akcentowali potrzebę walki o praworządność w Polsce rządzonej przez PiS
Wieczorne obchody Sierpnia'80 w Gdańsku. Demonstrujący mocno akcentowali potrzebę walki o praworządność w Polsce rządzonej przez PiS
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl



Na czele popołudniowych uroczystości stanął Bogdan Borusewicz w 1980 r. jeden z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wicemarszałek Senatu przemówił do zebranych przed gmachem sądu ludzi, którzy mieli na sobie koszulki z napisem „Konstytucja”, a w dłoniach trzymali flagi: Gdańska, Polski lub Unii Europejskiej. Bogdan Borusewicz swoje przemówienie zaczął od przypomnienia wydarzeń sprzed 38 lat.

- W sierpniu było porozumienie z przeciwnikiem, który był wrogiem, ale wcześniej była ciężka i bardzo długa walka. To walka i sprzeciw doprowadziły do porozumienia. To porozumienie było naszym zwycięstwem, ale też zwycięstwem Polski - mówił Borusewicz.  Dodał, że wówczas opozycjoniści nie zdawali sobie sprawy, że same wolne wybory nie wystarczą, bo ważna jest również praworządność.

Poniżej cały zapis przemówienia:


Kilka minut przed godz. 17.00 rozpoczął się Marsz Sektorówki. Demonstrujący nieśli ogromną biało - czerwoną flagę, znaną z prowadzonych w obronie konstytucji protestów Komitetu Obrony Demokracji. Na czele szli działacze dawnej opozycji antykomunistycznej m.in. Henryka Strycharska - Krzywonos, Jerzy Borowczak, Krzysztof Pusz, Aleksnder Hall, Sławomir Rybicki i Leszek Biernacki. Wśród nich byli też samorządowcy: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezydent Sopotu Jacek Kanowski.

Kolejne wystąpienia miały miejsce na Targu Drzewnym pod Pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego. To właśnie miejsce jest szczególnie znane z demonstracji w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Tam Aleksander Hall, założyciel Ruchu Młodej Polski, wspominał Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego, aresztowanych działaczy antykomunistycznych. Hall przypomniał jaka jest rola jednostki. Mówił, że na początku odwaga nie jest przymiotem tysięcy, ale małych grup, które otwierają oczy milionom.
Przemawiał też Michał Wojciechowicz.

Marsz Sektorówki w Gdańsku. Przypomnienie Sierpnia'80 i walka o praworządność w dzisiejszej Polsce
Marsz Sektorówki w Gdańsku. Przypomnienie Sierpnia'80 i walka o praworządność w dzisiejszej Polsce
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Z kolei pod siedzibą Komisji Krajowej Solidarności, Henryka Krzywonos wspominała dawne czasy i tłumaczyła, czym jej zdaniem różni się była i obecna Solidarność. Następnie pochód przeszedł ulicami Błędnik i księdza Jerzego Popiełuszki, by dojść do Europejskiego Centrum Solidarności. Ta okrężna trasa, to efekt znowelizowanej ustawy o zgromadzeniach, która pozwoliła uznać wcieszniejszą demonstrację Solidarności jako cykliczną i tym samym zarezerwować dla związku Pl. Solidarności.

Okrężna droga marszu podyktowana była decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha
Okrężna droga marszu podyktowana była decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Spotkanie zakończono wiecem, podczas którego jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zaraz po wystąpieniu prezydenta, przemówił przewodniczący pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji - Radomir Szumełda.

Zobacz relację wideo:

TV

Wieczór dla tramwaju widmo