O godność, wolność i bezpieczeństwo trzeba walczyć
Marsz Porozumienie zawsze ostatniego dnia sierpnia idzie ulicami Gdańska, by zwrócić uwagę społeczną na istotny temat. Tak dzieje się od 2017 roku. Teraz organizatorzy chcą zademonstrować solidarność z osobami prześladowanymi przez reżimy autorytarne (Białoruś, Afganistan), a nade wszystko z ofiarami rosyjskiej agresji i wojennymi uciekinierami z Ukrainy. Stąd zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą pokazać, że to, co się dzieje, nie jest im obojętne.
“Ostatnie lata pokazały nam, że o prawa człowieka, jego godność, wolność i bezpieczeństwo trzeba codziennie walczyć. W 2021 roku przeszliśmy ulicami Gdańska solidaryzując się z walczącymi o swoje prawa kobietami. w 2022 roku Afgańczycy, Białorusini, a przede wszystkim Ukraińcy - nasi sąsiedzi, potrzebują naszej obywatelskiej solidarności i dlatego Marsz Porozumienie 2022 będzie poświęcony solidarności sąsiedzkiej. Polska jest domem dla Wszystkich!” - podkreślają organizatorzy.
Święto Wolności. Marsz “Porozumienie” ulicami Gdańska i wiec dla Europy na Placu Solidarności
Marsz Porozumienie 2022 - przyjdą bohaterowie Sierpnia
Marsz Porozumienie 2022 zacznie się w środę, 31 sierpnia, o godzinie 18:00. Uczestnicy zbiorą się na placu Solidarności, przy otwartej historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Swoją obecność potwierdzili sygnatariusze Porozumień Sierpniowych i uczestnicy strajków w 1980 roku: Henryka Krzywonos-Strychalska, Bogdan Lis i Bogdan Borusewicz. Po 15 minutach uczestnicy przejdą ulicami: Wały Piastowskie, Rajska, Podwale Staromiejskie - na plac Drzewny i plac Węglowy, a następnie na Długą i Długi Targ, gdzie marsz się zakończy, po kilku przemówieniach pod Fontanną Neptuna.
Współorganizatorami Marszu Porozumienie są Komitet Obrony Demokracji i Bożena Grzywaczewska, jedna z bohaterek strajku Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.
Gdańskie Święto Wolności 2022. Ponad 20 wydarzeń do 1 września. Transmisje na gdansk.pl