Mariupol i Gdańsk
Mariupol leży we wschodniej części Ukrainy, położony jest nad Morzem Azowskim, dość blisko Krymu. Od czasu powstania niepodległej Ukrainy bardzo prężnie się rozwijało. Miasto jest rzeczywistym partnerem Gdańska na Ukrainie (formalnie miastem partnerskim jest Odessa). Między Mariupolem a Gdańskiem są istotne podobieństwa: niemal identyczna liczba mieszkańców (458 tys. i 463 tys.), położenie nad morzem, charakter portowy.
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, Mariupol został niemal całkowicie zniszczony, tysiące mieszkańców straciło życie lub poniosło rany. Pozostali byli zmuszeni do opuszczenia miasta.
Gdańsk od początku rosyjskiej agresji, wspiera Mariupol.
Radni Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowali, że we Wrzeszczu będziemy mieli Skwer Bohaterskiego Mariupola.
W czasie Wielkanocy prezydent Gdańska zaprosiła uchodźców z Mariupola na świąteczny obiad i mówiła do nich: "Gdańsk jest dla Was domem".
Niedługo po wtargnięciu rosyjskich żołnierzy do Mariupola, Aleksandra Dulkiewicz napisała do jego mieszkańców list wsparcia.
O sytuacji na Ukrainie, o tym jak pomaga Gdańsk na specjalnej podstronie Gdańsk z Ukrainą.
Tragiczne losy Mariupola i jego mieszkańców
Mariupol stał się symbolem rosyjskiej ludobójczej polityki w stosunku do Ukrainy. Właśnie dlatego wszyscy powinniśmy pamiętać o tragicznych losach tego miasta i demonstrować solidarność z jego mieszkańcami i z całym narodem ukraińskim.
Część mieszkańców Mariupola znalazła schronienie w Gdańsku. Wśród nich Luba i Marina, matka i córka. Nigdy nie chciały opuszczać swojego miasta, nigdy nie były nawet za granicą. W atakowanym przez Rosjan Mariupolu żyły bez prądu i wody. Grzały się przy ognisku, roztapiały śnieg, wokół świstały pociski.
- Nie rozumiem tego okrucieństwa - mówiła nam Marina.
- Odbudujemy miasto, postawimy pomniki tym, którzy zginęli - zapewnia jej mama.
Luba i Marina przeżyły 20 dni w bombardowanym Mariupolu: - Tylko w Bogu była nadzieja
Mariupol - miasto Bohater
W sobotę, 28 maja, o godz. 12:00 w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk Oliwa ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Mariupol - miasto Bohater". Zdjęcia trojga fotografów z Mariupola będą zawieszone na ogrodzeniu Parku Oliwskiego, będzie je można oglądać do 30 czerwca.
- Do obejrzenia będzie około 20 zdjęć, będą przedstawiały Mariupol podczas wojny - mówi Evgeniya Buzuk, kurator wystawy, która 15 marca przyjechała do Polski ze zbombardowanego miasta a teraz mieszka w Tczewie.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie performance w wykonaniu artystów z Mariupola. Występ w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.
- Ten performance to plastyczna impresja w wykonaniu ośmiu artystów. Pokażą Mariupol do czasu wojny i później - dodaje Evgeniya Buzuk.
Z wydarzenia przeprowadzona zostanie transmisja na fb i YouTube Fundacji Wspólnota Gdańska oraz www.gdansk.pl.
Początek w sobotę, 28 maja, o godz. 12.00.
Na wernisaż i wystawę zapraszają:
- Diana Tryma, Dyrektor Departamentu Kultury m. Mariupol
- Lev Zakharchyshyn, pełnomocnik ds. solidarności polsko-ukraińskiej ECS
- Andrzej Stelmasiewicz, fundator, Fundacji Wspólnota Gdańska