W poniedziałkowy wieczór, 18 lutego 2019 r., w domu parafialnym przy kościele p.w. św. Stanisława B.M. w Gdańsku-Wrzeszczu - Marek Skiba mówił o szkodliwości, przyjętego w połowie ubiegłego roku przez Radę Miasta Gdańska, głosami radnych PO, „Modelu na rzecz równego traktowania”.
Kandydat stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk widzi w tym dokumencie „zagrożenia formalno-prawne dla podstawowych wartości moralnych, ochrony życia, rodziny oraz wychowania dzieci i młodzieży w Gdańsku”.
Skiba zarzuca władzom samorządowym, że przyjmując ów dokument, zrównały związki małżeńskie, sakramentalne, związki partnerskie i wszystkie inne relacje.
– My sprzeciwiamy się takiemu traktowaniu rodzin - tłumaczył prezes stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. - Rodzina jest świętością, a relacja między rodzicami a dziećmi powinna tylko i wyłącznie być pod ich własną opieką. Urząd miasta ani żaden inny urzędnik nie ma prawa wkraczać w te relacje.
Podczas spotkania we Wrzeszczu kandydat na prezydenta miasta zapowiedział wystąpienie z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w sprawie udziału dzieci w zajęciach dodatkowych wyłącznie zgodnych ze światopoglądem rodziców lub opiekunów prawnych.
Dzień później, we wtorek 19 lutego, Skiba odwiedził studio Radia Gdańsk. W rozmowie z reporterką Beatą Gwoździewicz zapewnił, że “sprywatyzowanie Europejskiego Centrum Solidarności pozwoli rozwiązać spór na linii rząd - Gdańsk. Będzie to też "oszczędność" dla mieszkańców miasta.”
Po sprzedaży ECS miasto, zdaniem Skiby, mogłoby organizować tam nadal eventy, ale na zasadach komercyjnych: "- Gdy miasto chciałoby zorganizować jakiś event na jego terenie, mogłoby po prostu wynająć salę na zasadach komercyjnych i wykonać ten event, nie obciążając budżetu, nie obciążając gdańszczan tymi kosztami" - proponował kandydat na prezydenta Gdańska.
Zapewnił też, że jego kandydatura to “wspólny wybór środowiska rodzin. Ludzi, którzy troszczą się o dzieci.”