• Start
  • Wiadomości
  • Mamy nowy zabytek. To dawna Szkoła Wojenna z końca XIX wieku

Mamy nowy zabytek. To dawna Szkoła Wojenna z końca XIX wieku

Budynek dawnej, pruskiej Szkoły Wojennej (Kriegsschule) przy ul. 3 Maja 9, kojarzony przez wielu gdańszczan z istniejącym tam przez wiele lat Urzędem Pracy, został wpisany na listę zabytków. Obiekt pochodzący z końca XIX wieku szczęśliwie ocalał podczas II wojny światowej.
03.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest zabytkowy budynek z czerwonej cegły, o architekturze nawiązującej do stylu neogotyckiego lub historyzmu. Posiada on liczne ozdobne detale, takie jak wieżyczki, zdobione gzymsy oraz wysokie okna z łukami. Wejście główne znajduje się na środku fasady, prowadzą do niego schody, a nad drzwiami znajduje się niewielki daszek wsparty na kolumnach. Budynek sprawia wrażenie dawnej szkoły, urzędu lub innej instytucji publicznej.  Otoczenie obejmuje chodniki, drzewa oraz znaki drogowe, co wskazuje na miejskie położenie. W tle widoczny jest autobus, co sugeruje bliskość komunikacji publicznej. Całość ma reprezentacyjny charakter, co może świadczyć o historycznym znaczeniu tego obiektu.
W miejscu, gdzie dziś stoi dawna Szkoła Wojenna istniała kiedyś nekropolia
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Zachowana oryginalna substancja

Już wcześniej dawna Szkoła Wojenna była wpisana do gminnej ewidencji zabytków.  
 
- Wpis do rejestru zabytków, który dokonał się ostatnio, oznacza najwyższą formę ochrony konserwatorskiej. Wszelkie prace w tego rodzaju budynku muszą odbywać się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a nieprzestrzeganie jego wytycznych grozi dla inwestora szykanami - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  
Decyzję o wpisaniu dawnej Szkoły Wojennej na listę zabytków poprzedziło zebranie obszernej dokumentacji dotyczącej nieruchomości.  
 
- Bezsporne jest, iż budynek przetrwał w praktycznie niezmienionej formie do czasów współczesnych, zachowując swoją historyczną, autentyczną substancję architektoniczną (…) Niektóre współczesne przemiany (…) są działaniami odwracalnymi (…) nienaruszającymi jego oryginalnej substancji 
- czytamy w uzasadnieniu wpisu.
To archiwalne zdjęcie przedstawia budynek oznaczony jako Kriegsschule  w Gdańsku (wówczas Danzig). Był to budynek dawnej szkoły wojskowej, zlokalizowany przy obecnej ulicy 3 Maja w Gdańsku.  Charakteryzuje się monumentalną, neogotycką architekturą z czerwonej cegły, bogatymi zdobieniami, wieżyczkami oraz dużymi oknami. Konstrukcja i styl sugerują, że budynek pełnił ważną funkcję publiczną lub instytucjonalną w XIX lub na początku XX wieku.  Dzisiaj budynek ten może pełnić inne funkcje, np. biurowe lub edukacyjne, ale jego historyczne korzenie jako szkoły wojskowej są częścią dziedzictwa architektonicznego Gdańska.
Zdjęcie z przełomu XIX i XX wieku
Fot. Fotopolska.eu
 
- Zakres posiadanych przez ten obiekt wartości historycznych m.in. rola, jaką odegrał dla militarnego rozwoju Gdańska, czy w szerszym kontekście dawnych Prus Wschodnich, artystycznych i naukowych, chociażby w kontekście badań nad architekturą dawnych szkół wojennych, jest znaczący na tyle, że w interesie społecznym leży jego ścisła ochrona prawna poprzez wpis do rejestru zabytków - podkreśla Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jaka jest historia zabytku? 

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, na miejscu dawnej Szkoły Wojennej istniał kiedyś cmentarz. Początkowo istniały tam koszary dla saperów. W latach 1893-1894 gruntownie przebudowane na Szkołę Wojenną, dodano wówczas piętro i poddasze.

Gdzie i kiedy zaczął się stary Gdańsk? W Dworze Artusa poznaliśmy fakty i hipotezy

Gmach główny składał się z dwóch skrzydeł bocznych oraz z części środkowej, umieszczonej na narożu z portalem wejściowym na osi. 
 
Na parterze znajdowało się biuro komendanta szkoły, kantyny (oficerska i dla kadetów), sala bilardowa i czytelnia, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe; na piętrach – sale wykładowe, biblioteka, izba chorych, wieloosobowe izby mieszkalne dla kadetów (chorążych) oraz mieszkania służbowe dla kadry oficerskiej. Elewacje wykonano z czerwonej cegły licowej i kamiennych detali architektonicznych. 
Na zdjęciu widoczny jest okazały budynek z czerwonej cegły o stylu neogotyckim, położony przy ruchliwej ulicy z torami tramwajowymi. Budowla posiada liczne zdobienia, wieżyczki oraz wysokie okna, co sugeruje, że jest to obiekt historyczny o charakterze reprezentacyjnym. Obiekt ten znajduje się w Gdańsku, przy ulicy 3 Maja, i dawniej pełnił funkcję szkoły wojskowej (Kriegsschule). Obecnie może być użytkowany jako budynek administracyjny lub edukacyjny. Wokół budynku widoczne są drzewa, latarnie oraz ruch samochodowy, co wskazuje na miejskie otoczenie z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową i tramwajową.  Widoczny na zdjęciu znak drogowy informuje o konieczności zachowania bezpiecznej odległości 1 metra od pojazdów obsługujących. Całość obrazuje harmonijne połączenie historycznej architektury z nowoczesnym układem komunikacyjnym miasta.
Budynek dawnej Szkoły Wojennej został zbudowany w stylu nawiązującym do niemieckiej architektury renesansowej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Szkoła została otwarta w 1893 r.  Kształciła kandydatów (chorążych) na oficerów; kurs trwał 35 tygodni i obejmował zajęcia teoretyczne (m.in. podstawy taktyki, terenoznawstwo, nauka o broni, język francuski lub rosyjski) i praktyczne (ćwiczenia gimnastyczne, strzelanie z broni ręcznej i artylerii, jazda konna, obsługa telegrafu). 
 
Szkołę Wojenną ukończyło około 3500 podchorążych. Wśród nich Erwin Rommel (1912), późniejszy „lis pustyni” i dowódca Afrika Korps w czasie II wojny światowej oraz Lothar baron von Richthofen (1914), „Czerwony Baron”, as lotnictwa myśliwskiego podczas I Wojny Światowej.
W okresie międzywojennym w budynku mieścił się urząd podatkowy oraz zarządzająca finansami główna kasa Wolnego Miasta Gdańska. W tym czasie dobudowano na wewnętrznym dziedzińcu ceglany budynek położony równolegle do obecnej ul. 3 Maja. W 1939 r. kompleks ponownie przejęło wojsko: pełnił tymczasowe funkcje koszar i siedziby administracji wojskowej.
 
Obiekt nie uległ zniszczeniom w 1945 roku. Stał się siedzibą m.in. Zarządu Miasta, Miejskiej Rady Narodowej, Urzędu Stanu Cywilnego i Powiatowego Urzędu Pracy. Od kilku lat jest nieużytkowany.
 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask