• Start
  • Wiadomości
  • "Mam na imię Alia". To pierwsza w historii zoo samica żyrafy

"Mam na imię Alia". To pierwsza w historii zoo samica żyrafy. Imię dostała dzięki aukcji WOŚP

Alia - imię pochodzące z języka arabskiego, oznaczające niebo albo wzniosłość - będzie nosić 7-letnia żyrafa, nowa lokatorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. To pierwsza samica tego gatunku w historii oliwskiego zwierzyńca. Dołączyła do dwóch samców, z których jeden może stać się niedługo ojcem. Byłoby to pierwsze żyrafie potomstwo w gdańskim zoo. Nadanie imienia żyrafie zostało wylicytowane podczas ostatniego finału WOŚP. 
22.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy głowę i część szyi żyrafy, która sięga poza barierkę. żyrafa wydaje się być wewnątrz budynku, prawdopodobnie w ogrodzie zoologicznym, z drewnianymi płotami i stalową konstrukcją dachu w tle. Szyja żyrafy jest długa i pokryta charakterystycznymi ciemnymi plamami na jaśniejszym tle. Na zdjęciu dominują brązowe i beżowe odcienie drewna, kontrastujące z jasną i ciemniejszą kolorystyką skóry żyrafy.
Alia urodziła się 1 stycznia 2017 r. Jej ojcem jest Akin (ur. 2009) z ogrodu zoologicznego w Magdeburgu oraz Santana (Sally) - rocznik 1996 - z zoo w Libercu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Skąd żyrafa przyjechała do Gdańska?

Z okazji przyjazdu zwierzęcia do Gdańska oraz nadania jej imienia w piątek, 22 marca, przed pawilonem dla żyraf została zorganizowana konferencja prasowa. 
 
Żyrafa ugandyjska została przewieziona z ogrodu zoologicznego w Budapeszcie dzień wcześniej. Podróż ze stolicy Węgier do Gdańska trwała ponad dobę.
 
Zobacz nasz film z odwiedzin w gdańskim zoo
 
- Transport był trzykrotnie odkładany, także pogodowych. Bo do transportu żyraf muszą być dodatnie temperatury. Żyrafa dobrze zniosła podróż. Nie widać u niej większych objawów zmęczenia. Nie ma zakwasów w nogach. To o tyle ważne, bo żyrafa jest przewożona na stojąco. Mówi po węgiersku. Więc, albo my będziemy się uczyć węgierskiego, albo ona nauczy się polskiego - zażartował Andrzej Gutowski, szef działu hodowlanego i zwierząt kopytnych w gdańskim zoo.

Jakie imię nadano żyrafie?

Nowa żyrafa nie mogła pozostać anonimowa. Możliwość nadania jej imienia zostało wylicytowane podczas ostatniego, 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Na zdjęciu widzimy cztery osoby stojące na zewnątrz, trzymające duży czek lub kartę informacyjną. Osoba po lewej stronie to mężczyzna w okularach, z brodą, ubrany w czarną kurtkę i szalik. Obok niego stoi kobieta o długich, prostych, brązowych włosach, ubrana w czarny płaszcz. Kolejna kobieta, po środku, nosi okulary, purpurowy płaszcz i czarną bluzkę. Ostatnia kobieta, po prawej, ma jasne włosy związane w tył i ubrana jest w beżowy płaszcz. Wszyscy uśmiechają się do kamery. Czek, który trzymają, jest biały z elementami graficznymi i tekstem, w tym wizerunkiem żyraf. Wygląda to na symboliczne przekazanie adopcji lub sponsorowania żyrafy z ogrodu zoologicznego, biorąc pod uwagę informacje na czeku
Od lewej: Piotr Kryszewski - zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, Agata Penkala - ze spółki MDR Inwest, która wylicytowała na aukcji WOŚP nadanie imienia żyrafie, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Emilia Salach - dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Cieszymy się z każdego nowego mieszkańca naszego zoo, tym razem mieszkanki. Bo to pierwsza dziewczyna, która dołącza do żyrafiego stada. Ale przy okazji cieszymy się ze szlachetnego celu charytatywnego, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przy tej okazji zrealizowaliśmy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy. Dlaczego?

Przywilej nadania imienia nowej żyrafie w gdańskim zoo wylicytowała za 11 600 złotych firma deweloperska MDR Inwest z miejscowości Bojano (gmina Szemud). 
 
- Dla żyrafy wybraliśmy imię Alia. Z języka arabskiego oznacza ono niebo albo wzniosłość. Noszące to imię są silne, odważne, inteligentne. Ale także bardzo lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Uważamy, że to doskonałe imię dla żyrafy, która, mamy nadzieję, w przyszłości zostanie mamą - wyjaśniła Agata Penkala, przedstawicielka spółki. 
Na drugim zdjęciu widać zbliżenie na głowę żyrafy. żyrafa ma charakterystyczne wielkie, brązowe oczy i długie, czarne rzęsy. Jej uszy są sterczące z małymi ciemnymi włosami na końcach. Skóra żyrafy ma miejscami przebarwienia, a jej sierść pokryta jest ciemnymi, nieregularnymi plamami. Tło obrazu jest rozmyte, ale można rozpoznać drewniane elementy architektoniczne i siatkę, co sugeruje, że żyrafa znajduje się wewnątrz pomieszczenia, prawdopodobnie części zoo
Alia jest pierwszą samicą żyrafą w oliwskim zwierzyńcu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Skąd pomysł na udział w aukcji? - Ponieważ bardzo kochamy zwierzęta. A poza tym zawsze wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka. Możliwość nadania imienia żyrafie to oryginalny i ponadczasowy pomysł - dodała Agata Penkala.

Nowy rozdział w historii zoo

- To dla nas historyczny moment. Po ponad 16 latach od otwarcia żyrafiarni po raz pierwszy progi tego pawilonu przekroczyła dziewczyna. Zaczynamy hodowlę żyraf - zapowiedziała Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 
Na zdjęciu widzimy zbliżenie na głowę żyrafy. Żyrafa ma wyraziste, duże brązowe oczy i charakterystyczne plamy na skórze. Jej uszy są sterczące i wyglądają na miękkie. Tło jest nieostre, co wskazuje na to, że żyrafa znajduje się w pomieszczeniu lub za jakimś ogrodzeniem, które jest nie w pełni widoczne. Obraz przedstawia spokojną i ciekawską żyrafę patrzącą w stronę kamery.
Arabskie imię Alia oznacza niebo albo wzniosłość. Noszące to imię są silne, odważne, inteligentne
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Na nową towarzyszkę w oliwskim zwierzyńcu czekały dwie żyrafy. To samce: 12-letni Aki i 16-letni Wiechu. To z tym pierwszym, młodszym osobnikiem Alia ma szansę stworzyć rodzinę. 

Pytamy o drony w mieście. Wypełnij ankietę do 28 marca - twoja opinia jest ważna

- Im to przyjdzie naturalnie. Dla nas to jest większe wyzwanie. Trzeba zdecydować, gdzie będzie krycie. Najlepiej na dworze, ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia Sylwia Szarmach, opiekunka żyraf. 

Czy Aki i Alia przypadły już sobie do gustu?

- Najpierw się obwąchiwały. Potem on ją zaczepiał za uszko. Potem trochę niżej. Tu już nie dawała się dotykać. Ona gra trochę taką niedostępną. Samiec w czasie zalotów napręża się, stara się być wyższy niż jest - opowiada Sylwia Szarmach.
 
Ciąża u żyraf trwa 15 miesięcy.  
Na zdjęciu widzimy dwa osoby z przodu i żyrafę w tle. Żyrafa stoi w zagrodzie, a jej uwagę zdaje się przyciągać zawieszony pojemnik, prawdopodobnie jako zabawka lub karmnik. Z przodu, po lewej stronie zdjęcia, widoczna jest część głowy kobiety w ciemnych okularach, z włosami związanymi w kok. Po prawej stronie znajduje się kobieta rozmawiająca z mikrofonem w ręku, skierowanym ku pierwszej osobie. Wydaje się, że przeprowadza wywiad lub rozmowę. Obie stoją przed niskim ogrodzeniem i patrzą w stronę karmnika lub żyrafy. Otoczenie to wnętrze, prawdopodobnie ogród zoologiczny lub podobna placówka, z drewnianymi konstrukcjami i elementami w tle, które są nieco zamazane.
Sylwia Szarmach, opiekunka żyraf (po prawej) opowiada prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz o swojej nowej podopiecznej (widoczna w dalszej części klatki), na pierwszym planie jest jeden z samców
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Zwiedzający zoo powinni bez kłopotów odróżnić Alię od dwóch samców. 
 
- Samica jest mniejsza i ciemniejsza. Samiec ma rogi łyse, a samice mają “kitki”, takie końcówki włosów - objaśnia opiekunka żyraf w gdańskim zoo. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POWITANIA ŻYRAFY W ZOO I NADANIA JEJ IMIENIA:
 


Nadawanie imion zwierzętom w aukcji to już tradycja 

Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2023 roku, poświęconego walce z sepsą, licytujący mieli możliwość nadania imion pięciu gdańskim gepardom grzywiastym – czterem samiczkom i jednemu samcowi. 

Zazieleniamy Gdańsk! Nowe 250 drzew pojawi się w mieście

Ich narodziny w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym były sukcesem hodowlanym na skalę świata, bowiem to zagrożone wyginięciem drapieżniki, które niezwykle rzadko rozmnażają się w ogrodach zoologicznych. 
 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!