• Start
  • Wiadomości
  • “Makabreski” państwa Ślubowskich. Jeśli lubisz historię Gdańska z dreszczykiem - posłuchaj

“Makabreski” państwa Ślubowskich. Jeśli lubisz historię Gdańska z dreszczykiem - posłuchaj

Gdańskie małżeństwo Alicja i Michał Ślubowscy w odcinkach swojego podkastu “Makabreski” snują opowieści na pograniczu historii i fantazji, zachęcając do odkrywania dziejów Gdańska i regionu z perspektywy upiorów, morderców, skazańców i trędowatych. Lubisz mroczne klimaty - posłuchaj, choćby jadąc tramwajem do pracy.
04.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Alicja i Michał Ślubowscy przed bramą Domu Zarazy w Oliwie
Alicja i Michał Ślubowscy przed bramą Domu Zarazy w Oliwie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Historyk Michał Ślubowski, który choć w zawodzie nie pracuje, po godzinach najchętniej zgłębia przeszłość Gdańska, znany jest wielbicielom mrocznej strony dziejów z wydanego przed dwoma laty ebooka “Gdańskie Makabreski”, a także z bloga Gedanarium. Teraz, wspólnie z żoną Alicją przygotowują i realizują podkast “Makabreski”. W ramach projektu ukazało się póki co pięć kilkunastominutowych opowieści o skazańcach, mordercach, czy potworach, czytanych spokojnym i rzeczowym tonem przez panią Alicję, która wspiera męża w researchu do poszczególnych tematów i od zawsze jest pierwszą recenzentką jego tekstów.

- Podkasty to dziś coraz bardziej popularne medium dla odbiorców rozrywki kulturalnej, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy dziś wszyscy zabiegani, a podkasty możemy sobie w każdej chwili odsłuchać na platformach streamingowych, choćby w drodze do pracy tramwajem, czy samochodem - mówi Michał Ślubowski. - Stron, blogów, czy kanałów na YouTube jest już dużo, a podcasty są ciągle wdzięcznym polem do zagospodarowania. Z naszym podkastem, który jest poniekąd rozwinięciem wcześniejszego ebooka, chcemy dotrzeć do nowych odbiorców.

“Makabreski” to opowieści na granicy historii i legendy (a w każdej legendzie jest ziarnko prawdy, które autorzy starają się wydobyć), przybliżające makabryczne historie i miejsca. A jeśli miejsca - to z informacją, jak i gdzie funkcjonowało np. więzienie, czy leprozorium.

 

- Ale przede wszystkim mówimy, czy coś się z danego miejsca, czy budynku zachowało do dziś, żeby zainteresowany opowieścią mógł się tam wybrać i zobaczyć daną przestrzeń, często mijaną na co dzień, z innej strony - dodaje Michał Ślubowski. - W przyszłości, gdy opowieści będzie więcej, chcemy ułożyć mapę makabresek, żeby inspirowała do spaceru, wypadu, czy randki. 

 

Ze strony Makabreski  kościół i szpital Bożego Ciała, rycina Piotra Willera z dzieła Reinholda Curickego Historyczny opis miasta Gdańska, Amsterdam 1687 r. Zespół poszpitalny Bożego Ciała jest bohaterem nagrania o szpitalach dla trędowatych
Ze strony "Makabreski": kościół i szpital Bożego Ciała, rycina Piotra Willera z dzieła Reinholda Curickego Historyczny opis miasta Gdańska, Amsterdam 1687 r. Zespół poszpitalny Bożego Ciała jest bohaterem nagrania o szpitalach dla trędowatych
Źródło: www.pbc.gda.pl

 

Autorzy przedsięwzięcia stawiają przede wszystkim na Gdańsk, ale znajdziemy tu już teraz jedną opowieść o stolicy (“Bazyliszek, groza starej Warszawy”) i kolejną ("Śladami domów dla trędowatych"), która poza Gdańskiem, zaprowadzi nas także do nieszczęsnych trędowatych z Elbląga i Torunia - te trzy dawne wielkie miasta pruskie łączą mocne więzi architektoniczne i kulturowe, które warto odnajdywać. Historie z Pomorza i szerzej - północnej Polski, także wkrótce dołączą do zasobów podkastu, który docelowo będzie uzupełniany o kolejną opowieść regularnie, raz w tygodniu. 

Zasięg czasowy projektu sięga, zgodnie z zainteresowaniami autorów, od średniowiecza do XIX wieku. 

 

Głosem podkastu Makabreski  jest Alicja Ślubowska, jej męża, Michała słychać w nagraniach sporadycznie
Głosem podkastu "Makabreski" jest Alicja Ślubowska, jej męża, Michała słychać w nagraniach sporadycznie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Czasy bardziej nam współczesne zostawiamy innym wielbicielom makabrycznych historii - podkreśla Michał Ślubowski. - Myślę, że kontynuacja makabresek, albo historie kryminalne z Wolnego Miasta Gdańska miałyby duże wzięcia, sam bym z przyjemnością posłuchał.

Współtwórca “Makabresek” jest także autorem książki „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”.

- Rzeczywiście, tematy kobiet i makabry w dawnym Gdańsku mam najlepiej przepracowane, a czasem te zagadnienia się ze sobą łączą - śmieje się historyk. - Skąd ten duet? W tych wątkach z historii naszego miasta wciąż jest duże pole do badań, a poza tym właśnie one interesują mnie osobiście i uwielbiam dzielić się nimi.

Gdzie śledzić podkast “Makabreski”? Wszystkie informacje na stronie internetowej projektu oraz na profilu na Facebooku.

Na stronie internetowej znaleźć można także transkrypcje odcinków oraz literaturę dla chcących wiedzieć więcej.

 

Michał Ślubowski jest także lokalnym przewodnikiem po Oliwie (swojej ulubionej dzielnicy Gdańska) i absolwentem gedanistyki.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych