Wystawa o życiu i dorobku Mariana Pelczara. Był wieloletnim dyrektorem PAN Biblioteki Gdańskiej
Pogoda o tej porze roku jest zmienna, ale ze zorganizowaniem przedłużonego pierwszego majowego weekendu nie powinno być żadnych kłopotów. Zanim zaczniemy szczegółowy przegląd, warto zauważyć, że przez całą majówkę będzie trwać Hevelianówka na Górze Gradowej. A tam na głównym placu Hevelianum pojawi się mobilne planetarium, gdzie do obejrzenia będzie naukowy seans „Explore” (o podróżach na Marsa i ludzkich odkryciach zmieniających świat), a dla młodszych widzów nieprezentowany dotąd w Hevelianum film „Magiczny globus”. Na Górze Gradowej interaktywne wystawy stałe będą otwarte dla zwiedzających codziennie od godz. 10 do 18. 1 maja o godz. 10:00 zostanie podniesiona flaga europejska upamiętniająca wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a 2 maja o godz. 12 – flaga państwowa z okazji Dnia Flagi. Obie uroczystości odbędą się przy maszcie na głównym placu Hevelianum, przy akompaniamencie carillonu mobilnego. Z kolei w nadmorskiej filii Hevelianum, wokół Domu Zdrojowego, odbędzie się „Botaniczna majówka”. Codziennie o godz. 10 przewodnik-biolog zabierze chętnych na spacer w poszukiwaniu sezonowych roślin o niezwykłych właściwościach. Odbędą się tam też rodzinne warsztaty „Zwierzaki cudaki” z użyciem drukarek 3D - wydrukowane modele zwierząt według pomysłu uczestników zajęć będzie można zabrać do domu.
Gdańskie ZOO zaprasza na majówkę! Wydłużone godziny otwarcia i mnóstwo atrakcji
PIĄTEK, 28 KWIETNIA 2023
Majówkę warto zacząć już piątek. Dla spragnionych sztuki, wernisaż prac Dominiki Olszowy "Odsłonięty brzuszek", laureatki nagrody dla najciekawszej młodej artystki (“Spojrzenia” w 2019 r.). W Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 artystka pokaże po raz pierwszy swoje witraże.
W godz. 11-11.40, usłyszymy w Śródmieściu Gdańska carillony. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny zagrają studenci i wykładowcy Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, którzy goszczą w tym czasie w Gdańsku.
Aktywna majówka w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć rekreacyjnie na rowerze
Piątek będzie dniem jeszcze kilku interesujących koncertów. Klimaty bardzo różne: krakowski spleen dla słuchaczy 40, 50+ czyli Marcin Świetlicki i zespół Świetliki wystąpią w nowej kameralnej przestrzeni Gdańsk Miasto Literatury przy Długiej 35. Dla tych, co pamiętają rocka lat 80., równie legendarna kapela Lady Pank zagra w cyklu MTV Unplugged na stadionie ErgoAreny. W trasę “bez prądu” ruszyła też Patrycja Markowska, wykonawczyni o magnetycznej osobowości i wyjątkowej barwie głosu. Na scenie w Starym Maneżu pojawi się ze słynnym tatą, byłym liderem Perfectu Grzegorzem Markowskim. W Kolonii zaś odmienne brzmienia - muzyka elektroniczna Szymona Burnosa, pianisty klawiszowca, kompozytora i improwizatora, który w eklektycznej wrażliwości łączy różne światy muzyczne: jazz, ambient i awangardę. Tego dnia swoją premierę będzie miała - i to gdzie! - druga płyta zespołu Nanook of the North, który tworzą producent muzyki elektronicznej Piotr Kaliński i Stefan Wesołowski, skrzypek i kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli nurtu modern classical. Do pracy nad materiałem na płycie "Heide" zaprosili mezzo-sopranistkę, Margaritę Slepakovą. Powstał surowy i minimalistyczny krajobraz dźwiękowy, praktycznie pozbawiony elementów perkusyjnych, wzbogacony wyjątkowym wokalem. W Centrum św. Jana będzie magicznie!
Teatry też kuszą propozycjami: w Operze Bałtyckiej posłuchamy muzyki M. Ravela. Na baśniową opowieść “Dziecko i czary” zaprosi Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Opera jest spektaklem dyplomowym studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Niezwykłym teatralno muzycznym wydarzeniem jest też rapowany spektakl “1989” w reż. Katarzyny Szyngiery w Gdańskim Teatrze Szekspirowkim, który ukazuje upadek komunizmu, ale z innej perspektywy. Historia strajku w stoczni i Okrągłego Stołu opowiedziana jest przez losy Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Za brzmienie tego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber”, znany m.in z wieloletniej współpracy z “Łoną”.
Jeśli jednak wybieracie imprezę - to naprzeciwko bramy Stoczni Gdańskiej, znajduje się Klub Muzyczny Wydział Remontowy, który tego dnia oferuje imprezę w stylu lat 90.
Dla dzieci: od piątku do niedzieli, w Starej Aptece Teatru Wybrzeże wystawią klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Na “Szelmostwach Lisa Witalisa” Jana Brzechwy bawić się będą świetnie i mali, i duzi, bo temat tej bajki jest nieprzemijająco aktualny - sprytny i nieuczciwy lis obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Znacie? To posłuchajcie! Teatr Wybrzeże zaprasza również gości z Ukrainy - spektakl zostanie zaprezentowany w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. (Dla gości z Ukrainy przygotowano pulę bezpłatnych zaproszeń na ten i inne spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże.)
Gdański Teatr Miniatura w piątek i w sobotę przypomni “Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Tym razem Dorotka, która marzy o kolorowym życiu, wybierze się w podróż w… wirtualny świat internetu. Trafi do Krainy Oz, ale będzie to świat wykreowany przez nastolatka Oza. Na szczęście pomogą jej nasi starzy znajomi: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i tchórzliwy Lew.
Ekokajak 2023. Wynajmiesz za darmo kajak, ale posprzątaj śmieci na wodzie - w sobotę
SOBOTA, 29 kwietnia 2023
Sobotę możemy zacząć znów od carillonów. W godz. 12.05-12.45, cotygodniowy koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta wykonają również goście z Amersfoort.
Wieczorem też po raz drugi zagrają Świetliki. Można pójść na ich oba koncerty, bo krakowscy twórcy obiecywali przywieźć do Gdańska dwa różne w treści i formie występy.
Tego dnia Europejskie Centrum Solidarności zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami lub opiekunami na Wolną sobotę, czyli dwa warsztaty, w centrum których będzie książka, a Savchenko Gallery (ul. Garbary 8) na wieczór ukraińskiej kobiecej poezji (Solomiya Mardarovych, Mia Rokosovski, Kseniya Kysylychyni) i muzyki (Rybońka, Trava, Mariia Demenko). “Postaramy się rozmawiać cicho i głośno, będziemy płakać i śmiać się, będziemy mogli się poznać lub spotkać znajomych, bo życie w czasie wojny pozostaje życiem” - mówią organizatorzy. Podczas wieczoru zwiedzający będą mieli możliwość przekazania środków na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy.
A może dla równowagi coś dla fanów motoryzacji? Street Meeting Race v1 to wyścigi równoległe na dystansie 1/8 mili. Na Polsat Plus Arenie Gdańsk, od godz. 10 do 18, ścigać się będzie ok. 100 pojazdów w różnych kategoriach. Poza tym, podczas trwania zawodów czynna będzie: Strefa Drift Taxi, expo, strefa foodtrucków, park maszyn samochodowych i pojazdów select. Do tego pokazy i konkursy dla publiczności, również dla dzieci.
A wieczorem 100cznia obudzi się do życia na kolejny sezon. Tym razem jeszcze bogatsza w atrakcje: trzy sceny, pięć barów i 14 punktów gastronomicznych. Tu będziemy smakować przyjemności życia: jeść, tańczyć, słuchać muzyki i oglądać filmy - kino rusza we wtorek. Startują w sobotę z dużą porcją muzyki - na 100czniowej scenie świętować będzie jublileusz 25-lecia legendarna ekipa JWP / BC, po ich koncercie Falcon1 i Kebs przejmą gramofony prezentując rapowych klasyków. W Inside zagra Vazee i Naro, a Patio przejmie Zamojski z selekcją leniwych bitów.
Potańczyć tego dnia można w klubu B90, gdzie live melodyjnej elektroniki zaprezentuje duet Booka Shade albo w Wydziale Remontowym w klimacie dark wave goth synth.
Smacznie, historycznie i malarsko - niezwykła książka kucharska “Smaki Gdańska”
NIEDZIELA, 30 KWIETNIA:
Na te imprezy można pójść całą rodziną. Stowarzyszenie Biskupia Górka przygotowało spacer po fortyfikacjach i lesie Biskupiej Górki. który rusza o godz. 10, a jego przewodnikami będą członkowie stowarzyszenia: specjalista od fortyfikacji Wojciech Ostrowski i lokalna przewodniczka Magdalena Kamrowska. Przewodnicy pokażą m.in. miejsca, gdzie w lesie Biskupiej Górki kwitną dzikie tulipany. Biletem jest wsparcie datkiem SBG. Komu brakuje ruchu, niech wybierze się jeszcze na wydarzenie inspirowane niezwykłą książką kucharską “Smaki Gdańska”, która napisały Aleksandra Kucharska i Katarzyna Fiszer. Spacer kulinarny “Dawne profesje“ organizuje Gdańska Organizacja Turystyczna o godz. 11.45. Uczestnicy wyruszą na spotkanie z dawnym Gdańskiem - odwiedzą miejsca i ulice, które niegdyś wypełnione były rzemieślnikami i fachowcami w swoich dziedzinach, dowiedzą się, jak funkcjonowało miasto i jacy byli jego mieszkańcy. Spacer zakończy się wizytą w restauracji BonŻur, gdzie uczestnicy skosztują potrawy gdańszczan z XIX wieku. Na bazie książki powstał też projekt promujący dawne gdańskie tradycje kulinarne. Sprawdźcie, jaki dań i potraw możecie skosztować.
W niedzielę, Teatr w Oknie zaprasza na napisaną przez Richarda Gadda i nagradzaną wielokrotnie sztukę "Baby Reindeer". To opowieść, oparta na prawdziwych wydarzeniach, o mrocznej relacji autora z jego stalkerką. Wstęp wolny. W roli głównej Peter Čižmár. Godzinny spektakl zagrany jest w języku słowackim, ale wyświetlane elementy tłumaczone będą na język polski. A Miejski Teatr Miniatura ma coś dla maluchów (od 1 roku życia) - 40 minutowy spektakl sensoryczny “To tu to dom” z muzyką na żywo pełen subtelnego humoru, na który dzieci świetnie reagują.
Koncert familijny z grupą MoCarta odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - muzycy, jeżdżąc na wrotkach, grają na nietypowych instrumentach, imitują odgłosy zwierząt, a przy tym prezentują solidną dawkę największych przebojów muzyki klasycznej – od Bacha, przez Mozarta, do Chopina i Moniuszki.
Klub Żak. Mapowane obrazy miast w malarstwie Agnieszki Srokosz
PONIEDZIAŁEK 1 MAJA:
W poniedziałek, 1 maja rozpoczynamy świętowanie w Gdańsku ważnych historycznych dat: wspomnienie daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także rocznica zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy. O godz. 12.30 na Targu Węglowym w pobliżu Katowni przygotowano 500 flag państwowych RP, europejskich i gdańskich. O godz. 10 na Gradowej Górze będzie można odebrać flagi Unii Europejskiej, a dzień później - flagi państwowe RP.
Warto zajrzeć też na Górę Gradową, ponieważ atrakcje dla rodzin przygotowało Hevelianum. Dzieci obejrzą (w godz. 10.30, 12.30) “Magiczny globus” – nowy seans w mobilnym planetarium opowiada o tym, jak na wakacjach u swojego dziadka mała Mia przypadkowo odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną, która posiada moc zmieniania pór. A w Domu Zdrojowym warsztaty rodzinne “Zwierzaki Cudaki”, oparte na nowoczesnej technologii i zabawie. Dzieci razem z opiekunami najpierw stworzą wspólnie modele zwierząt i za pomocą drukarek 3D powołają je do życia. Każdy z uczestników będzie mógł zabrać wykonanego przez siebie zwierzaka-cudaka do domu.
Wieczorem rodzice mogą wybrać się na spektakl “Kłopoty małżeńskie” do Zakładu Kulturalnego, aby poznać Kingę i Roberta, typowe małżeństwo z kilkunastoletnim stażem w kryzysie. Żartobliwy, ale prawdziwy obraz walki męsko-damskiej o dominację w związku ze swadą opisał Jerzy Wójcicki, a w małżeńskim sparingu na scenie ścierają się aktorzy Teatru Wybrzeże - Anna Kociarz i Maciej Konopiński.
Już 550 lat od dnia, w którym gdańscy kaprowie zdobyli na morzu “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga
WTOREK 2 MAJA:
Rusza Kino na 100czni. W tygodniu otwarcia przekonamy się, jak wiele różnych aktywności oferuje nam 100cznia. W każdy drugi wtorek działać tu będzie w sezonie, organizowane wspólnie z Docs Against Gravity i Europejskim Centrum Solidarności, kino plenerowe, a w jego repertuarze - najlepsze filmy dokumentalne. Na pierwszy seans organizatorzy wybrali “Lombard” zwycięski film festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2022, który zdobył też Nagrodę Banku Millennium i Orły. To poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Historia Joli i Wieśka, którzy prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie, którego czas świetności jednak minął, skradnie wam serce. “Explore” – ten film oglądać można z kolei przez cały weekend, od 29 kwietnia do 3 maja, w mobilnym planetarium w Hevelianum na Górze Gradowej, o godz. 14.30. Fabuła filmu, dla dorosłych i dzieci 9+, skupia się wokół ludzkich podróży na Marsa, jednocześnie prezentuje i wyjaśnia szerokie spektrum zagadnień naukowych.
We wtorek po południu warto wybrać się też do Sopotu, gdzie w Muszli Koncertowej przy Skwerze Kuracyjnym odbędzie się koncert piosenek ze spektaklu WSOPOTWZIĘCI w reżyserii Łukasza Czuja. Premiera odbyła się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie rok temu, w 120. rocznicę powstania kurortu. Głównym bohaterem tej teatralno-muzycznej opowieści jest miasto Sopot i jego tajemniczy spleen.
ŚRODA 3 MAJA:
A co robić w środę? Środa może być teatralna. Do Teatru Wybrzeże tego dnia warto wybrać się na dwa przedstawienia - dla dzieci i dla dorosłych, czyli “Szelmostwa Lisa Witalisa” i “Powarkiwania drogi mlecznej”- metakabaret społeczno-polityczny, którego główni bohaterowie wywodzą się z pierwszych stron gazet: Donald Trump, Kim Dzong Un, Heidi Klum. Bonn Park napisał drapieżną satyrę, będącą niezwykle zabawną, przenikliwą i przejmującą diagnozą niemocy współczesnego świata. Wrócą "Kłopoty małżeńskie".
To ostatni już dzień Hevelianówki i może czas na wędrówkę Tropami dinozaurów, czyli warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw?
Imprezowicze zawsze mogą zajrzeć do Miasta Aniołów i Kwadratowej. Tam bawią się przez całą majówkę.