Podstawowa informacja na początek: będzie kilkanaście stopni ciepła (od 14 stopni w sobotę do 17 we wtorek), niebo częściowo zachmurzone, synoptycy nie spodziewają się deszczu.
Szklany piknik
Ekologiczny rodzinny piknik “Uwaga! Szkło!”, który odbędzie się w sobotę w godz. 12-17 w Parku Reagana będzie zarazem startem kampanii informacyjnej dotyczącej nowych zasad segregacji szkła w Gdańsku. Zaplanowano dziesiątki atrakcji promujących ekologię i segregację szkła w nieszablonowy sposób. Impreza będzie się odbywała w dwóch strefach - sceny głównej i piknikowej. Na scenie najmłodsi uczestnicy zabawy będą mogli obejrzeć przygotowane dla nich spektakle, wystąpi tu również eko-kabaret, podczas quizu zaś będzie można zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ekologii (dla najlepszych - nagrody). Gwiazdy piknikowej sceny - zespół Recycling Band z towarzyszeniem wokalistki Reni Jusis pojawią się na zakończenie imprezy.
Pochodzący z Krakowa muzycy, zgodnie z nazwą swojej grupy, grają na wykonanych własnoręcznie instrumentach z odpadów (np. na “ButloGitarze” i “odpadowej” perkusji).
W strefie piknikowej staną namioty edukacyjne, w których dzieci będą tworzyć użytecznie przedmioty z recyklingowych materiałów. Odbędą się również eko-igrzyska - ich uczestnicy startować będą w bardzo nietypowych konkurencjach.
Aktywność popłaca! - za zabawę w poszczególnych strefach uczestnicy imprezy otrzymają kupony - do wymiany na ekologiczne upominki lub zdrowe przekąski. Najbardziej kreatywny piknikowicz, który stworzy najlepsze hasło promujące segregację szkła, otrzyma w nagrodę rower.
W trakcie pikniku będzie można pobrać materiały informacyjne i porozmawiać z przedstawicielami miasta o wprowadzanej od lipca 2016 r. obowiązkowej segregacji szkła (pojawią się nowe, zielone pojemniki na odpady szklane) i całym systemie gospodarki odpadami w Gdańsku.
Szczegółowy program pikniku znaleźć można na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który jest organizatorem wydarzenia.
Hewelianówka z planetarium w roli głównej
Między 30 kwietnia a 3 maja w godz. 10-18 na zwiedzających czekać będzie moc atrakcji w Centrum Hewelianum. Nawet jeśli ktoś już odwiedził kiedyś to gdańskie centrum nauki na Górze Gradowej, spokojnie może przyjść przynajmniej jeszcze jeden raz. Wszystkich tutejszych interaktywnych wystaw nie da się zwiedzić podczas jednej wizyty, a teren na którym usytuowana jest placówka zachęca do pikników i wylegiwania się na trawie.
Absolutną premierą tej wiosny jest Mobilne Planetarium - najnowszy nabytek Centrum Hewelianum, w którym organizowane są kilkunastuminutowe “podróże z gwiazdami i gwiazdozbiorami”.
W zależności od pogody, organizatorzy przewidzieli także dodatkowe atrakcje plenerowe. Szczegółowy program Hewelianówki - oczywiście na stronie internetowej Centrum Hewelianum.
Zabytkowym tramwajem z przewodnikiem
Gdańsk widziany z okien zabytkowego tramwaju typu N z 1952 r. nabiera zupełnie innego wyrazu. Zwłaszcza, że w pojeździe z pasażerami pojedzie nie tylko motorniczy, ale także miejski przewodnik PTTK, który przekaże uczestnikom wycieczki mnóstwo zaskakujących ciekawostek o Gdańsku. Trasa Tram Touru wieść będzie od przystanku Brama Wyżynna do Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Po drodze: Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa, Opera Bałtycka, Wielka Aleja… Na zakończenie - krótka przerwa na zwiedzanie latarni i powrót na przystanek startowy.
Z Tram Touru korzystać można dwa razy dziennie (odjazd z przystanku Brama Wyżynna o godz. 11.07 i 13.07), w dniach 30 kwietnia - 3 maja. Bilety sprzedawać będzie motorniczy (6 zł bilet normalny, 4,50 ulgowy, 15 zł rodzinny) - jeden bilet obowiązuje w obie strony.
ECS z kuratorami
1 maja o godz. 12, jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, Europejskie Centrum Solidarności będzie można zwiedzić trochę inaczej niż zwykle - w ramach Spaceru Kuratorskiego.
W rolę przewodników wcielą się historycy z ECS, którzy pracowali przy tworzeniu wystawy i znają ją tak dobrze, jak nikt inny. Opowiadać będą “o ludziach, powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniają konteksty i łączą w ciąg zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty” - przeczytać można na stronie internetowej ECS.
Początek zwiedzania z kuratorami w samo południe, zbiórka w holu głównym (naprzeciwko kas). Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Wodna wersja dobrze znanych widoków
Jak co roku, 1 maja gdańskie tramwaje wodne ruszają na swoje trasy. Może warto właśnie w ten sposób uczcić majówkę i przepłynąć się na pokładzie małego stateczku Sonica lub Sonica I, zanim na dobre zapanują nad nimi turyści?
Trzy godziny spędzone na oglądaniu sylwetki Głównego i Starego Miasta, zakamarków stoczni i innych niewidocznych z lądu zakątków to dobrze wykorzystany czas, kiedy można się zrelaksować i oddalić od codziennych spraw.
Tramwaj pływa na dwóch trasach: F5 (Żabi Kruk - Westerplatte) oraz F6 (Targ Rybny - Narodowe Centrum Żeglarstwa).
Szczegółowy rozkład rejsów, dokładny przebieg tras i cennik podróży dostępne są na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Rowerzyści - od 1 maja liczymy kilometry
Dla wielu gdańszczan długi weekend będzie okazją do wypraw rowerowych - na przykład do premierowego przejazdu tunelem pod Martwą Wisłą (oczywiście, pod ziemią na pokładzie wahadłowego autobusu). Przypominamy, że 1 maja rusza rowerowa rywalizacja europejskich miast, w której Gdańsk będzie bronił aż dwóch mistrzowskich tytułów. Zachęcamy do ściągnięcia aplikacji European Cycling Challenge i rejestrowania przejechanych kilometrów na konto gdańskiej drużyny. Czteroosobowa rodzina wyposażona w telefony z aplikacjami nakręcić może setki kilometrów podczas majówkowych wycieczek rowerowych po mieście!