Jak ważny jest opiekun usamodzielnienia?
Młody człowiek, który ma opuścić lub już opuścił rodzinę zastępczą bądź placówkę opiekuńczo-wychowawczą, potrzebuje wsparcia na drodze do samodzielności. W tej sytuacji obecność życzliwej osoby, która doradzi w życiowych kłopotach, zmotywuje do działania i podpowie najlepsze rozwiązania, jest kluczowa.
Jakie są zadania opiekuna usamodzielnienia?
Opiekun usamodzielnienia pomaga młodemu człowiekowi zwłaszcza w kwestiach związanych z załatwieniem rozmaitych formalności w urzędach.
Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami
Opiniuje zasadność wniosków o pomoc pieniężną na usamodzielnienie, zagospodarowanie i kontynuowanie nauki. Współpracuje też np. ze środowiskiem lokalnym oraz szkołą, w której kształci się jego podopieczna lub podopieczny.
Osoba pełniąca funkcję opiekuna usamodzielnienia doradza też młodemu człowiekowi w życiowych sprawach. Dzieli się z nim swoim doświadczeniem, mądrością, przekazuje dobre wzorce i wartości.
Kto może zostać opiekunem usamodzielnienia?
Opiekunem usamodzielnienia może być m.in.
- osoba tworząca rodzinę zastępczą
- prowadząca rodzinny dom dziecka
- koordynator rodzinnej pieczy zastępczej
Funkcji tej podejmują się też np. pracownicy socjalni, wychowawcy, psychologowie z placówek opiekuńczo-wychowawczych bądź nauczyciele.
Opiekunem usamodzielnienia może być także inna osoba, wskazana przez młodego człowieka. Ważne jest, aby wychowanek pieczy zastępczej ją akceptował, darzył zaufaniem.
Jak można zostać opiekunem usamodzielnienia?
Osoby chcące pełnić funkcję opiekuna usamodzielnienia, proszone są o skontaktowanie się ze specjalistkami i specjalistami Zespołu Usamodzielnień Wydziału Pieczy Zastępczej tel.: (58) 342 31 72, czynny w godzinach pracy MOPR (poniedziałek, wtorek, czwartek: 7.30-15.30, środa: 8.00-17.00, piątek: 7.30-14.30).
"Ludzie z misją" - podcast z opowieściami społeczników z gdańskiego MOPR
Służą oni szczegółowymi informacjami m.in. o procedurze powołania opiekuna, także na miejscu - w budynku MOPR, przy ul. Konrada Leczkowa 1 A, w pokoju nr 112. Wszelkie szczegóły dostępne są również na stronie internetowej MOPR.
oprac. RP