Skąd się wziął Dzień Pracownika Socjalnego?
Uroczyste spotkanie odbyło w Europejskim Centrum Solidarności.
Wyróżnienia otrzymali specjalistki i specjaliści MOPR, których działania na rzecz mieszkańców są skuteczne, kreatywne i nacechowane wyjątkową wrażliwością na drugiego człowieka. Doceniono jednocześnie wielkie zaangażowanie we wsparcie osób potrzebujących.
"Ludzie z misją" - podcast z opowieściami społeczników z gdańskiego MOPR
Prezydent Gdańska mówiła o mało znanej genezie święta pracowników MOPR. Jego historia sięga 21 listopada 1989 r., kiedy minister pracy i polityki socjalnej Jacek Kuroń spotkał się przedstawicielami sektora pomocy społecznej w Charzykowach k. Chojnic. Tworzone były wtedy nowe podwaliny systemu i polityki społecznej. Sam Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony ustawą rok później.
- Wówczas było to województwo gdańskie, teraz województwo pomorskie. To symboliczne, wtedy narodziło się święto służb społecznych - podkreśliła.
Życzenia i gratulacje od prezydent Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że gdański MOPR ma pod swoją opieką ok. 7,5 tysiąca rodzin.
Każdy może pomóc dzieciom i seniorom - trwa świąteczna akcja w Gdańsku
- Robicie rzeczy szalenie ważne, przywracacie poczucie godności drugiemu człowiekowi. Jedna trzecia podopiecznych to rodziny w procesie usamodzielniania się, czyli stanięcia na nogi, wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i bliskich. To jest wielkie zadanie. Trzymam za Was kciuki każdego dnia. Życzę Wam dobrego świętowania oraz mocy i energii na ten kolejny rok pełen wyzwań - powiedziała prezydent Gdańska dziękując kilkuset pracownikom gdańskiego MOPR, którzy zasiedli w audytorium ECS.
i przewodniczącej Rady Miasta Gdańska
W imieniu radnych życzenia pracownikom MOPR złożyła także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
- Wiemy, jak bardzo wymagająca jest Wasza praca, ile trzeba w niej siły, determinacji i spokoju. Z problemami gdańszczanek i gdańszczan jesteście na co dzień. Składam życzenia, abyście Państwo wciąż znajdowali pasję do wspierania mieszkanek i mieszkańców. Nasze miasto potrzebuje takich ludzi jak Wy - powiedziała przewodnicząca RMG.
Dziękuję wielkimi i wytłuszczonymi literami
Podczas uroczystości nie zabrakło ciepłych słów, jakie skierowała do swoich współpracowniczek i współpracowników Agnieszka Chomiuk, dyrektorka gdańskiego MOPR.
- Jestem ogromnie wzruszona, że jesteśmy tak licznie i razem w tym symbolicznym miejscu, by wspólnie celebrować nasze święto. Jednocześnie czuję wdzięczność, że nasza rola zawodowa jest też społeczną misją. Dziękuję Wam wielkimi i wytłuszczonymi literami. Wiem, ile za Waszą pracą kryje się zaangażowania, stresu, obciążenia, często też lęku o ludzkie życie. Życzę Wam odwagi, żeby podejmować codziennie te trudne sprawy, a także dobrych relacji i współpracy oraz szacunku dla różnorodności - powiedziała dyrektorka MOPR w Gdańsku.
Co mówili nagrodzeni pracownicy MOPR?
Wśród uhonorowanych medalem prezydenta Miasta Gdańska byli m.in. Kamila Rozalewska, starsza inspektorka w Centrum Pracy Socjalnej 5 i Mariusz Przyczyna, starszy specjalista pracy socjalnej w CPS 8.
- Cieszę się, że doceniono to, co robię. Zwłaszcza, że lubię angażować się w nowe, trudne zadania, których nam na co dzień nie brakuje. Ogromną satysfakcję daje mi kontakt z drugim człowiekiem, szczególnie, kiedy można mu skutecznie, realnie pomóc. Ale też mam wokół świetnych, zaangażowanych współpracowników, zawsze możemy na siebie liczyć - powiedziała Kamila Rozalewska, która pracuje w gdańskim MOPR od 10 lat.
Mariusz Przyczyna, który w służbach społecznych pracuje blisko 20 lat podkreśla, że nigdy nie myślał o swoim zajęciu w kategorii nagród.
- Czuję spełnienie jako człowiek i jako pracownik, jeśli mój podopieczny jest zadowolony, gdyż udało się poprawić jego życiową sytuację. To dodaje skrzydeł i utwierdza mnie, że to co robię naprawdę ma sens – dodaje Mariusz Przyczyna.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA PRACOWNIKA SOCJALNEGO W ECS:
Kim w MOPR są ludzie z misją?
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku stara się przybliżać pracę służb społecznych i podkreślać społeczną ważność zawodu pracownika socjalnego.
W 2020 roku powstała strona internetowa: www.ludziezmisja.pl, która m.in. prezentuje pracowniczki i pracowników gdańskiego MOPR szczególnie zaangażowanych i aktywnych w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. To osoby, które działają często nietuzinkowo, podejmują trudne wyzwania, by sprostać potrzebom swoich podopiecznych.
Podczas czwartkowej uroczystości w ECS do grona „Ludzi z misją”, wybieranych w gdańskim MOPR, dołączyły kolejne takie osoby. Są nimi:
- Anna Pocheć, starsza koordynatorka rodzinnej pieczy zastępczej w Wydziale Pieczy Zastępczej
- Danuta Łukasik, specjalistka pracy socjalnej w CPS 3
- Anna Libiszewska, kierowniczka Ośrodka Interwencji Kryzysowej
- Wiesława i Wojciech Buksińscy, prowadzący pogotowie rodzinne
Zmiany w dyrekcji gdańskiego MOPR. Ośrodkiem pokieruje Agnieszka Chomiuk
O swojej ścieżce zawodowej, specyfice pracy, sukcesach, niekiedy osobistych porażkach w działaniu na rzecz drugiego człowieka, ale też o marzeniach opowiadają w podcastach o „Ludziach z misją”. Warto posłuchać ich historii.
Lista specjalistów gdańskiego MOPR uhonorowanych medalami prezydenta miasta Gdańska:
- Beata Wiśniewska, kierowniczka Wydziału Spraw Pracowniczych
- Barbara Śliwińska, specjalistka pracy socjalnej w CPS 4
- Mariusz Przyczyna, starszy specjalista pracy socjalnej w CPS 8
- Kamila Rozalewska, starsza inspektorka w CPS 5
oprac. RP