Do 15 grudnia 2017 r. na dedykowanym portalu zostaną udostępnione nagrania 10 świadków odbudowy Gdańska. Dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapowiada kolejne nagrania w następnych latach. Mają one dotyczyć lat 60-70. XX w.
„Celem projektu jest udostępnienie w atrakcyjnej formie internetowej platformy edukacyjnej zarejestrowanych wspomnień świadków niezwykłego przedsięwzięcia w dziejach Polski, jakim była powojenna odbudowa Gdańska. Platforma poszerzona zostanie o materiały i komentarze historyczne – w ten sposób stanie się przewodnikiem po odbudowującym się Gdańsku. Mamy także nadzieję, że uruchomienie platformy będzie zachętą dla naszych potencjalnych rozmówców, by zgłaszali się do Muzeum Historycznego przekazując nam swoje wspomnienia” – mówi dr Ewa Szymańska z MHMG, z-ca dyrektora ds. merytorycznych.
Projekt ma szansę ocalić pamięć o wielu ważnych postaciach, które inspirować mogą nie tylko dzisiejszych gdańszczan, ale i tysiące odwiedzających corocznie Gdańsk turystów.
„Ukazanie sylwetek i wspomnień odchodzących już ludzi, którzy odbudowywali powojenny Gdańsk, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk, ale również przyczyni się do ukazania wzorców odpowiedzialnych postaw obywatelskich. Te ostatnie uświadomią odbiorcom projektu, jak ogromny wpływ na kondycję powojennej Polski miały osoby, które po wojnie włączyły się w proces budowy nowego społeczeństwa. Ich historie często pozostają w cieniu bardziej eksponowanych postaw patriotycznych okresu wojennego czy też czynnego oporu wobec nowej władzy - niemniej jednak również zasługują na naszą uwagę i szacunek.” – mówi dr Andrzej Hoja, autor projektu i realizator nagrań.
Nagrania – poszerzone o informacje dotyczące odbudowanych miejsc, jak i materiały edukacyjne – upowszechnione zostaną na internetowej platformie edukacyjnej (planowane jest między innymi opracowanie scenariuszy lekcji poświęconych sprawom historii lokalnej). Umożliwi to dotarcie nie tylko do turystów i mieszkańców Gdańska, ale przede wszystkim do młodzieży, która w udostępnionych materiałach będzie mogła odnaleźć niezwykle cenne wzorce obywatelskich postaw. O czym będą opowiadać bohaterowie „Miasta z gruzów”?
„Nasi rozmówcy poruszać będą wątki z własnego życia, które wpisują ich działania w szeroki kontekst obejmujący najważniejsze tematy z historii Polski w XX wieku, np. życia codziennego i edukacji w przedwojennej Polsce, wojennych losów (obozów koncentracyjnych, obozów pracy czy konspiracji), decyzji o przyjeździe do Gdańska, funkcjonowania miasta po wojnie i procesu integracji ludności, problemów związanych z odbudową, czy też zaangażowania w ruch opozycyjny.” – mówi dr Janusz Dargacz, kierownik Działu Historii, koordynator projektu.
Partnerami Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w projekcie są: Instytut Historii PAN Zakład Dziejów Pomorza oraz Gdańska Organizacja Turystyczna. Program „Patriotyzm Jutra” realizuje Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie.