Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na spacery w 8 dzielnicach

Jakie tajemnice kryją gdańskie ulice i podwórka? Które miejsca w dzielnicach warte są szczególnej uwagi, zatrzymania się i poznania bliżej ich historii? Odpowiedzą podczas letnich, alternatywnych spacerów Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do odwiedzenia ośmiu dzielnic: Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy, Aniołków i Wyspy Sobieszewskiej. Wycieczki są bezpłatne. Startują w lipcu.
29.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
lokalny przewodnik i grupa zwiedzających
Spacer z lokalnym przewodnikiem, Biskupia Górka
Fot. Bartosz Bańka

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - jak to się zaczęło? 

- Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po raz pierwszy zaczęli oprowadzać po kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie w 2011 roku - przypomina Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. - W kolejnych latach dołączyły nowe osoby, by latem zabierać chętnych na wycieczki poza utartymi szlakami, w siedmiu dzielnicach Gdańska. Cieszymy się na trzynasty już sezon alternatywnych spacerów. Zachęcamy do udziału zarówno turystów, którzy poznają dzięki temu Gdańsk od podszewki, ale także mieszkańców do odkrywania najbliższej okolicy.

Udział w spacerze jest bezpłatny, wystarczy się zapisać, by zarezerwować miejsce (ich liczba jest ograniczona). Grafik spacerów obejmuje lipiec, dokładne daty znaleźć można w formularzu rezerwacyjnym.

Wasze historie po oruńsku” - powraca gazeta tworzona ze wspomnień mieszkańców

Aniołki. Przywracają do życia stylową przedwojenną kawiarnię. FOTO I WIZUALIZACJE

przewodnik i grupa zwiedzających
Spacer po Dolnym Mieście
Fot. Bartosz Bańka

Osiem dzielnic, różne trasy

Każda trasa jest inna, jak różne są historie opowiadane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki:

  • Oliwa zapewnia wytchnienie wśród zieleni Parku Oliwskiego, wzgórz i cichych dolin wzdłuż potoku Oliwskiego. Słuchając historii o starej dzielnicy Oliwa poznajemy także sylwetki jej dawnych mieszkańców, którzy mieli duży wpływ na rozwój Gdańska. Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30, w niedziele o godz. 12.00.
  • Zanurzając się w morski, kurortowy charakter Wyspy Sobieszewskiej, która oddzielona jest od lądu trzema ramionami Wisły, spacerujemy po okolicach portu w Świbnie, oglądamy stare rybackie chaty w Górkach Wschodnich czy dawne (i obecne) ośrodki turystyczne w Sobieszewie. Wycieczki po Wyspie Sobieszewskiej odbywają się we wtorki i czwartki* o godz. 17.30* (6 lipca start o godz. 17.00), w soboty o godz. 10.30.
napis na ścianie Wyspa Sobieszewska  i fragment postaci ludzkiej z książką w rękach
Wyspa Sobieszewska
Fot. Bartosz Bańka
  • Odwiedzając Nowy Port, starą portową osadę leżącą nad dawnym ujściem Wisły, zobaczymy dawne łaźnie miejskie, przepiękne kamienice oraz najstarszą, zasilaną elektrycznie latarnię morską nad Bałtykiem. Spacery po Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00.
  • Spacerując po Oruni można dowiedzieć się więcej o historycznym znaczeniu dzielnicy leżącej na wjeździe do Gdańska, poznać legendy związane z Parkiem Oruńskim czy historię o wesołym tramwajarzu linii nr 6, która kiedyś docierała na Orunię. Spacery po Oruni odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w soboty o godz. 12.00.
  • Na Zaspie zapierają dech w piersiach wielkoformatowe murale. W zintegrowanej galerii na szczytowych ścianach budynków 59 prac zachęca do zadzierania głowy w górę, a przepięknie zaprojektowane osiedle bloków do piknikowania na trawie. Spacery po zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w soboty o godz. 12.00.
  • Biskupia Górka z krętymi uliczkami, zabytkowymi kamienicami i starymi napisami nazw sklepów widocznymi jeszcze w niektórych miejscach pozwala na zanurzenie się w klimacie przedwojennego Gdańska. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00.
  • Zielone Aniołki bogate są w ciekawe detale architektoniczne właściwe dla budownictwa z przełomu XIX i XX wieku, piękny Park Steffensów czy dawne nekropolie. Spacery po Aniołkach odbywają się w poniedziałki i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele (9 i 16 lipca) o godz. 12.
  • Odwiedzając Dolne Miasto można pomyśleć, że jesteśmy jednocześnie – w Amsterdamie Północy, dzielnicy fabrycznych kominów lub na… Świńskich łąkach. Dlaczego? O tym już podczas spacerów opowiedzą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Wycieczki po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w niedziele o godz. 12.00.

“Małe historie nie naszych przodków”. Ten blog o mieszkańcach Oliwy musisz znać

przewodnik i grupa zwiedzających
Spacer szlakiem zaspiańskich murali
Fot. Bartosz Bańka

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Plama GAK, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska, Wyspa Skarbów GAK, Rada Dzielnicy Aniołki.

oprac. IB

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych