
"Taka ciekawostka... Dziś w centrum Gdańska przy Muzeum Narodowym na ulicy Toruńskiej około godziny 12.00 biegały dwa liski, krążyły między kościołem św. Trójcy a muzeum. Jeden wyglądał jakby miał poranione okolice barku, był przestraszony. Powiadomiłam muzeum, personal wykonał parę telefonów w tej sprawie, ale nie wiem, co się dalej z nimi działo, bo zwierzęta odbiegły w stronę ulicy"
- napisała do nas pani Alicja Rosalowska.


O to jak zachowywać się w takich sytuacjach, jakie służby powiadomić - zapytaliśmy pracownika Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja" w Pomieczynie.
- Lisy mieszkają też w miastach, wśród ludzi - tłumaczy Małgorzata Stachurska, technik weterynarii z PORDZ. - W parkach, na budowach, działkach. Lisy żyją w lasach, na wsiach, ale jakaś część z nich żyje w miastach, w których jest łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach itp, część z nich zaadaptowała się do życia na naszych terenach. To dzikie zwierzęta, prowadzą skryty tryb życia, więc nie widzimy ich na ulicach, ale warto wiedzieć że żyją wśród nas.


Jak mówi Małgorzata Stachurska do zwierząt lepiej nie zbliżać się, nie robić im zdjęć, nie robić im krzywdy. To dzikie zwierzęta i jeśli odczują zagrożenie ze strony człowieka, mogą różnie zareagować - uciec lub pogryźć.
- A to są ssaki, wiec mogą przenosić wściekliznę, takie pogryzienie przez lisa w mieście to szereg procedur, obserwacja, zastrzyki - dodaje Stachurska. - Ludzie są nieobliczalni, chcą zrobić zdjęcia, podchodzą zbyt blisko, starszą zwierzęta i to może się różnie zakończyć. Najlepiej nie zbliżać się, nie próbować złapać zwierzęcia. Jeśli jest poranione, zachowuje się dziwnie zawiadomić odpowiednie służby. W tym roku mieliśmy kilkanaście zgłoszeń dotyczących obecności lisa w mieście.


Gdzie szukać pomocy, jeśli zauważymy zranione lub dziwnie zachowujące się zwierzęta w mieście?
- Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA, Słupia 30, 83-305 Pomieczyno, tel. 606 907 740
- Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Wyspiańskiego 9a, te. 778 60 00/01, email mczk@gdansk.gda.pl
- Gdańskie Centrum Kontaktu, ul. Stanisława Wyspiańskiego 9a, tel. 58 524 45 00 (tylko w przypadku martwych zwierząt znalezionych na terenie miasta)
- Straż Miejska Gdańsk, tel. 58 301 30 11
