Lista Szanghajska 2024. Sukces AWFiS w Gdańsku

W grudniu 2024 roku opublikowany został ranking Listy Szanghajskiej uczelni i wydziałów zajmujących się naukami o sporcie. W gronie 300 najlepszych na świecie szkół wyższych znalazły się cztery uczelnie polskie, w tym Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Notowania gdańskiej uczelni w rankingu stale rosną.
02.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek AWFiS w Gdańsku.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku ponownie trafiła na Listę Szanghajską - ranking najlepszych uczelni nauczających o sporcie
Fot. AWFiS

Ranking szkół nauczających o sporcie

ShanghaiRanking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments czyli Światowy Ranking Szkół i Wydziałów Nauk Sportowych z Listy Szanghajskiej to zestawienie najlepszych na świecie uczelni, które zajmują się naukami o sporcie. Jest to jedno z kilku specjalistycznych zestawień uczelni tworzonych w ramach rożnych dyscyplin, klasyfikujące uczelnie na podstawie osiągnięć naukowych i badawczych ich pracowników i absolwentów.

Podstawowa Lista Szanghajska czyli Academic Ranking of World Universities prowadzona jest od 2003 roku i obejmuje ponad 1800 szkół wyższych na świecie, spośród których 1000 trafia na ostateczną listę rankingową. Te prestiżowe zestawienie prowadzi organizacja ShanghaiRanking Consultancy, która jest w pełni niezależną organizacją zajmującą się oceną szkolnictwa wyższego na całym świecie i nie podlega prawnie żadnym uniwersytetom ani agencjom rządowym.

Politechnika w górę! Awans w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata

Natomiast ranking szkół nauczających o sporcie publikowany jest od 2016 roku i wskazuje 300 najlepszych uczelni wybieranych i klasyfikowanych spośród 461 uniwersytetów z 527 wydziałami związanymi ze sportem. Kandydaci do rankingu wybierani są na podstawie dwóch kryteriów. Po pierwsze, kandydat powinien być uniwersytetem sportowym lub mieć wydział związany ze sportem, a po drugie powinien opublikować określoną liczbę artykułów zarejestrowanych w bazie danych naukowych Web of Science w ciągu ostatnich pięciu lat, aktywnie angażując się w badania.

Ranking ten opracowany jest w oparciu o pięć kryteriów związanych z ilością i jakością osiągnięć naukowych:

  • liczbę publikacji naukowych pracowników danej instytucji indeksowanych w bazie Web of Science (składnik ilościowy, 10 proc. oceny końcowej)
  • całkowitą liczbę cytowań tych publikacji (składnik ilościowy, 20 proc. oceny końcowej)
  • średnią liczbę cytowań na każdy opublikowany artykuł (składnik jakościowy, 30 proc. oceny końcowej)
  • liczbę prac naukowych opublikowanych w tzw. pierwszym kwartylu, czyli w 25 procentach czasopism najlepszych na świecie (według Journal Citation Report) (składnik jakościowy, 30 proc. oceny końcowej)
  • procent artykułów z autorami z zagranicy (składnik umiędzynarodowienia, 10 proc. oceny końcowej)

Gdański naukowiec poprowadzi eksperyment z astronautami przed lotem w Kosmos

AWFiS pnie się w górę

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku jest jedną z czterech polskich uczelni, które znalazły się w zestawieniu opublikowanym w grudniu 2024 roku. Oprócz uczelni z Gdańska znalazły się tam: akademie wychowania fizycznego z Warszawy i Katowic oraz Politechnika Opolska z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Szczegółowa klasyfikacja dotyczy 100 pierwszych miejsc, podczas gdy kolejne oceniane są w przedziałach. I tak AWF w Katowicach znalazł się w przedziale miejsc 151-200, a pozostałe polskie uczelnie w przedziale 201-300.

AWFiS w Gdańsku znalazł się w rankingu po raz siódmy, i choć wciąż jest w tym samym przedziale, to liczba zdobywanych punktów stale rośnie.

- Wyniki w rankingu bezpośrednio zależą od tego, ile w danej uczelni powstaje prac i gdzie te prace są publikowane. Chodzi o to by pisać dużo prac, które będą publikowane w najlepszych czasopismach, charakteryzujących się jak najwyższym współczynnikiem wpływu, czyli tzw. Impact Factor (IF) - mówi dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, prof. AWFiS, prorektor ds. nauki. - W naszej uczelni obserwujemy konsekwentny trend wzrostowy: sumaryczny IF wszystkich publikacji naszych pracowników w roku 2017 wynosił 104, w 2020 - 273, w 2021 - 412, a w roku ubiegłym już ponad 600. Dla takiej niewielkiej uczelni jak nasza, w której średnia liczba pracowników prowadzących działalność naukową to zaledwie kilkadziesiąt osób, a dotacja ministerialna w porównaniu do dużych uczelni, jakimi są uniwersytety jest bardzo niska, to ogromny postęp, czego bezpośrednim odzwierciedleniem jest nasza obecność w Rankingu Szanghajskim.

Jak dodaje prof. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, gdańska uczelnia odnotowuje wzrost we wskaźniku dotyczącym najlepszych czasopism, co oznacza, że jej pracownicy publikują w bardzo dobrych czasopismach naukowych; jak również wzrost we wskaźniku cytowań publikacji, co znaczy, że inni naukowcy na całym świecie czytają te artykuły i korzystają z wiedzy, którą w tych publikacjach gdańscy naukowcy generują.

Spośród 300 sklasyfikowanych uczelni 288 to duże ośrodki naukowe, najczęściej uniwersytety posiadające jednostki związane ze sportem, a tylko 12 to uczelnie całkowicie sportowe, jak AWFiS w Gdańsku.

Z pełnym rankingiem można zapoznać się na stronie shanghairanking.com.

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu