Raport na temat kondycji psychicznej gdańskich uczennic i uczniów
„Hejka! Jesteśmy grupą młodych artystów. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” tworzymy od początku całkowicie sami spektakl, który ma zwiększyć świadomość na temat kryzysów samobójczych wśród młodzieży. Wiemy, że jest to ogromnie ważny temat i chcemy pomóc naszym rówieśnikom i każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje. Chcemy zebrać fundusze na nasze wymarzone kostiumy oraz scenografię, na wydrukowanie plakatów, wlep i na stworzenie przypinek reklamujących spektakl. Aby nasze głosy docierały do każdego odbiorcy potrzebujemy także mikroportów! Zbieramy pieniądze na te i pewnie na jeszcze wiele innych rzeczy, o których nawet nie zdołaliśmy jeszcze pomyśleć. Jeśli macie możliwość wsparcia nas w jakiś inny sposób, także będziemy wdzięczni o kontakt! Chcemy się rozwijać i dzięki temu pomagać innym. Będziemy niezmiernie wdzięczni za każdą najdrobniejszą pomoc. Kochamy teatr i wierzymy, że sztuka może pomóc innym tak jak pomaga nam cały czas!”
- napisała na jednym z portali zrzutkowych Lilianna Witkiewicz, pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu „Przedostatni Przystanek”. Apel spotkał się z pozytywną odezwą – już w pierwszych dniach udało się zebrać więcej niż zakładano, a prace nad spektaklem właśnie dobiegają końca.
Spektakl o kryzysach samobójczych wśród młodzieży
„Przedostatni Przystanek” to projekt teatralny realizowany przez młodzież z Gdańska i całego Trójmiasta. Tworzących go kilkanaście osób, prowadzonych przez gdańszczankę Liliannę Witkiewicz, córkę poczytnej pisarki Magdaleny Witkiewicz, pochyla się w nim nad problemem kryzysu samobójczego wśród polskich nastolatków.
- To temat społeczny bardzo ważny, i mocno dotyczy moich rówieśników. Chciałabym, żebyśmy za pomocą tej sztuki pomogli osobom w naszej społeczności młodych, która boryka się z różnymi kryzysami – mówi debiutująca reżysersko licealistka Lilianna Witkiewicz.
Biorący udział w projekcie licealiści podkreślają, że wiedza społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego i sposobów pomocy osobom w kryzysie psychicznym jest zbyt mała, dlatego postanowili poprzez sztukę szerzyć zrozumienie i pomoc. Mają nadzieję, że „Przedostatni Przystanek” pomoże w uświadamianiu i edukowaniu młodych widzów m.in. na temat trudności w dostępie do pomocy psychologicznej.
- Tytuł spektaklu nawiązuje do jednego z cytatów, który powstał podczas jednej z naszych prób, mówiącego o tym, że „przedostatni przystanek nie jest miejscem końca i ty też nie kończy w tym miejscu”. Pokazujemy, że wszystko jeszcze może się zmienić na „ostatniej prostej”, więc warto się nie poddawać, nawet gdy jest nam w danym momencie w życiu bardzo trudno – dodaje raczkująca reżyserka spektaklu.
Pozytywny odzew wśród młodzieży
Przy powstawaniu spektaklu młodzi czerpali z własnych doświadczeń, tych bardziej znaczących, i tych drobych, codziennych, jak np. jazda Szybką Koleją Miejską – z tego powodu akcja spektaklu dzieje się właśnie w SKM. Scenariusz także napisała Lilianna Witkiewicz. I choć są to jej pierwsze kroki, jako reżyserki i dramatopisarki, jeszcze amatorskie, to narodziły się z wieloletniej pasji.
- Należę do Teatru Komedii Valldal w Gdyni, i ten niezależny teatr zaraził mnie miłością do teatru, pomógł mi się otworzyć, i sprawił, że postanowiłam zrobić własny projekt. To dla mnie ogromny krok, bo w teatrze Valldal tylko grałam w spektaklach, a teraz pierwszy raz napisałam scenariusz i reżyseruję, co zawsze chciałam zrobić. Projekt w mojej głowie powstawał bardzo długo – mówi nastoletnia gdańszczanka.
W projekt zaangażowało się kilkanaście młodych osób, ale jak mówi licealistka, zainteresowanych potencjalnym udzieleniem wsparcia, na różnych polach, było znacznie więcej.
- Wielu moich znajomych, w tym właśnie z teatru, zaciekawiło się naszym projektem, wyrażało też chęć pomocy. Cieszę się, bo już mamy chętnych do kolejnych projektów, które być może powstaną w przyszłości – mówi Lilianna Witkiewicz.
Spektakl zobaczymy w IKM
Spektakl „Przedostatni Przystanek” kierowany jest do młodzieży od 14. roku życia, rodziców, osób chcących wspierać nastolatków w swoim otoczeniu, nauczycieli i pedagogów, ale także specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego. Zobaczymy go w Instytucie Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny – Targ Rakowy 11) trzykrotnie: 3 kwietnia o godzinie 18:00, oraz 4 kwietnia o godzinie 12:00 i 18:00. Bilety, w cenie 10-15 zł, do kupienia na www.bilety.ikm.gda.pl.
Po spektaklu odbędzie się panel dyskusyjny z ekspertkami i ekspertkami z dziedziny zdrowia psychicznego. W dyskusji udział wezmą m.in: Danuta Sowińska - suicydolożka (DiversityPL) oraz Agnieszka Dybowska-Korneluk – psycholożka.
Scenariusz i reżyseria: Lilianna Witkiewicz. Oprawa muzyczna: Amy Otczyk. Scenografia i kostiumy: Ludwik Dybowski, Marianna Jóźwik. Makijaż: Nex Szmuda. Choreografia: Marianna Jóźwik. Zespół aktorski: Amy Otczyk, Maja Ostrowska, Szczepón Makurót, Marcyś Jóźwiak, Wiktor Grzenia, Wiktor Ossowski, Matylda Lewandowska, Marianna Jóźwik, Kinga Rutkowska, Ludwik Dybowski, Bismuth Grzędzickx, Szymon Giermek, Lilianna Witkiewicz. Inne zaangażowane osoby: Karita Czyż, Patrycja Luca Kolator.