Otwarcie klubu sąsiedzkiego w sobotę, 4 marca
Uroczystość zaplanowano na godz. 12. Klub funkcjonować będzie w gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29. Tego dnia, przy kawie bądź herbacie, będzie można porozmawiać o "planach i marzeniach" wobec dzielnicy i działalności klubu, ale też wziąć udział w warsztatach, które zaplanowano z tej okazji.
- W sobotę będziemy m.in. wspólnie tworzyć mozaikę z niechcianych naczyń. Gotową mozaikę wywiesimy przed wejściem do klubu sąsiedzkiego, by łatwiej było go też znaleźć. Będziemy również wspólnie malować obraz, który zawiśnie z kolei na jednej ze ścian wewnątrz klubu - zapowiada Natalia Zarębska, koordynatorka klubu sąsiedzkiego w Letnicy z Fundacji RC.
Klub sąsiedzki będzie znajdować się w dawnym pomieszczeniu mieszkalnym, zaadaptowanym do nowych funkcji. Prowadzi do niego osobne wejście - nie trzeba wchodzić do budynku szkoły, by móc się do niego dostać.
Od 18 lutego Aniołki mają swój klub sąsiedzki
Klub sąsiedzki trzy razy w tygodniu, po pięć godzin
Już od przyszłego tygodnia regularnie odbywać będą się tutaj różnego rodzaju warsztaty, zajęcia czy okolicznościowe wydarzenia.
Klub sąsiedzki będzie działał przez trzy dni w tygodniu, od wtorku do czwartku, w godz. 15 - 20. Okolicznościowe wydarzenia organizowane będą także, w razie potrzeby, w weekendy.
Oferta zajęć przygotowana będzie dla mieszkańców w każdym wieku, a więc dla rodzin z małymi dziećmi, samych dzieci, osób w wieku średnim, jak i seniorów.
- Naszym głównym zadaniem będzie jednak wspieranie mieszkańców w ich oddolnych inicjatywach. Bo ma to być przede wszystkim miejsce "od mieszkańców dla mieszkańców", gdzie będzie można wymieniać się doświadczeniami, zainteresowaniami, umiejętnościami, itd. Zaprosimy mieszkańców m.in. na zajęcia z szycia, ale będziemy próbować i proponować też inne zajęcia. Zobaczymy, co przypadnie mieszkańcom do gustu, czym będą zainteresowani, na jakie zajęcia chętnie przyjdą i czego będą potrzebować - zaznacza Natalia Zarębska.
Letnica. Atrakcyjna strefa relaksu przy stadionie
Zanim te wszystkie potrzeby zostaną na dobre rozpoznane, organizatorzy klubu sąsiedzkiego zaplanowali już konkretne zajęcia w marcu. Będzie to m.in. wspólne wykonywanie tzw. bomb kwietnych oraz sadzenie warzyw. Będą także cykliczne spotkania językowe pod hasłem: "Przełam się". To zajęcia, których celem jest przełamywanie barier językowych, jakie mają niektóre osoby, które pomimo znajomości słówek, w tym przypadku w języku angielskim, mają opory, by mówić w języku obcym. Zaplanowano też naukę gry na ukulele oraz swap odzieżowy, czyli wymianę ubrań pomiędzy mieszkańcami.
Udział w zajęciach będzie bezpłatny.
Miejsce to ma służyć integracji mieszkańców
Klub nieprzypadkowo powstał w tej dzielnicy. Obecnie mieszkańcy nie mają miejsca, w którym mogliby wspólnie spotkać się, "podziałać razem".
- A Letnica ma ciekawą przeszłość, i dużo zmian za sobą. Jest tu sporo "starych" mieszkańców, którzy mieszkają tu od wielu lat, jak i tych nowych. Chcemy ich zaktywizować społecznie, stąd pomysł na powstanie klubu sąsiedzkiego - tłumaczy Natalia Zarębska.
Fundacja RC planuje też współpracować przy tym projekcie z instytucjami i organizacjami, które już tutaj działają, m.in. Radą Dzielnicy Letnica, Gdańskim Archipelagiem Kultury Gama, Towarzystwem Polska - Niemcy i tutejszą parafią.
Działanie klubu jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.