• Start
  • Wiadomości
  • Leon Tarasewicz: „Sztuka to jest poczucie niemożliwości”. Spotkanie z malarzem 3 listopada

Leon Tarasewicz: „Sztuka to poczucie niemożliwości”. Spotkanie z malarzem 3 listopada

Leon Tarasewicz to jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych. Spotkanie wokół książki „Nie opuszczam rąk”, która jest zapisem dialogu dziennikarki Małgorzaty Czyńskiej z artystą - odbędzie się w środę, 3 listopada o godz. 18 w IKM. Rozmowę poprowadzi Łukasz Orbitowski. Spotkanie będzie transmitowane na Youtube IKM. Następnego dnia, o godz. 17, również na stronie portalu gdansk.pl.
02.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Leon Tarasewicz mówi o Podlasiu, że jest jego mikrokosmosem. Tu żyje, pracuje, hoduje kury. Tu od lat mieszkała jego rodzina
Leon Tarasewicz mówi o Podlasiu, że jest jego mikrokosmosem. Tu żyje, pracuje, hoduje kury. Tu od lat mieszkała jego rodzina
fot. G. Dąbrowski

 

 

Leon Tarasewicz urodził się i mieszka w miejscowości Waliły na Białostocczyźnie. Mimo że zdobył sławę w kraju i za granicą - począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA - Podlasie jest jego centrum wszechświata, nie wyjeżdża stąd, a pejzaż i natura tej krainy są punktami odniesienia w jego twórczości. Pejzaże, rośliny, ptaki artysta przedstawia w syntetyczny sposób używając charakterystycznych plam i pasów koloru, a także światła. Przełamuje schematy, redefiniuje malarstwo i konsekwentnie przekracza granice obrazu - wybiera wielkoformatowe płótna, ale też anektuje ściany, podłogi i inne przestrzenie, w których wystawia. "Nieraz każe widzom deptać po obrazach i gubić się w labiryntach malarskich instalacji" - czytamy na podlaskie.eu.

Spotkanie, na które zapraszają Instytut Kultury Miejskiej oraz Wydawnictwo Czarne, odbędzie się w związku z wydanym niedawno wywiadem-rzeką z artystą autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Książka „Nie opuszczam rąk” jest zapisem dialogu dziennikarki z nieprzeciętnym twórcą: barwnym człowiekiem z krwi i kości, znanym w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku, a także w… Związku Hodowców Drobiu Rasowego „Gallus”, którego jest wiceprezesem. 

W książce „Nie opuszczam rąk” opowiada o swojej białoruskiej tożsamości i skomplikowanych stosunkach Białorusinów z Polakami, a także o fascynacji naturą, zwierzętami i nietypowej pasji, jaką jest hodowla kur. Wspomina też czasy studenckie, ale przede wszystkim mówi o sztuce, której podporządkował całe swoje życie: „Sztuka to jest poczucie niemożliwości. Twórca każdą kolejną pracą przekracza granice, o których sam jeszcze nie wie. I trzeba mocno wierzyć w to, że ma się przed sobą drzwi do otwarcia, drogi, którymi jeszcze nie szedłeś, ani ty, ani inni”.

Rozmowę z artystą i autorką wywiadu poprowadzi Łukasz Orbitowski: pisarz, publicysta, fan black metalu i trafny obserwator polskiej rzeczywistości. 

Spotkanie z Leonem Tarasewiczem i autorką wywiadu – Małgorzatą Czyńską odbędzie się w środę, 3 listopada 2021 r., o godzinie 18 w sieni IKM (ul. Długi Targ 39/40).

Leon Tarasewicz (ur. 1957) to malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa, Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Paszportu „Polityki", Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Nagrody im. prof. A. Gieysztora, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, Nagrody Stulecia ZAiKS-u. Współpracuje z warszawską Galerią Monopol, Galerią Foksal, rzeszowską Galerią Tabot, poznańską Galerią Ego, a także lubelską Galerią Białą.

Małgorzata Czyńska jest historyczką sztuki, pisarką i dziennikarką, autorką tekstów o sztuce, wywiadów z artystami i reporterskich portretów.  Specjalizuje się w historii mody i dizajnu, pracuje też jako kuratora wystaw. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i autorką książek: „Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, „Berezowska. Nagość dla wszystkich”, „Łempicka. Tryumf życia” oraz dwóch wywiadów rzek – z Edwardem Dwurnikiem („Moje królestwo”) i z Leonem Tarasewiczem („Nie opuszczam rąk”). Laureatka Nagrody Literackiej "Juliusz" za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”. Za biografię Mai Berezowskiej została nominowana do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka. 

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – redaktor, publicysta, pisarz, specjalizujący się głównie w literaturze grozy oraz prozie fantastycznej, choć coraz częściej sięgający do realiów codzienności. Jednym z jego projektów był scenariusz do filmu „Hardkor 44" w reż. Tomka Bagińskiego. Na antenie TVP Kultura prowadził program „Dezerterzy”, „One” i „Lekkość bytu”. W 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”, był za nią także nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. 

TV

Trzaska: "Chciałbym mówić coraz mniej"