Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu, którzy sami przyjęli szczepionki

- Nie lekceważmy wirusa grypy, on ma w sobie potencjał wywołania łagodnych infekcji, ale także bardzo ciężkich klinicznie zakażeń: zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu - powiedział Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych podczas akcji promującej szczepienia przeciw grypie na gdańskiej uczelni. 
29.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony mężczyzna w średnim wieku, w koszulce z krótkimi rękawami siedzi, ma odkryte ramię. Obok niego stoi młoda kobieta w medycznym stroju, trzyma strzykawkę z igłą, przytyka igłę do ramienia mężczyny
Profesor Tomasz Smiatacz przyjmuje szczepionkę przeciw grypie w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed i zachęca, aby rozważyć szczepienie już teraz, bo sezon grypowy zacznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni
Paweł Sudara/GUMed

Na Pomorzu trwają szczepienia przeciw grypie. Kto może za darmo, a kto zapłaci?

Sezon grypowy właśnie się zaczyna, a najskuteczniejszym sposobem, by nie dać się chorobie są szczepienia ochronne. Zapewniają one nie tylko ochronę indywidualną, ale również tzw. odporność populacyjną. O tym, że warto się zaszczepić  przeciwko sezonowej grypie przekonywały we wtorek, 11 października 2022 roku, władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki: szczepionki przeciw grypie przeciwdziałają ciężkim powikłaniom

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych, aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych, a także z obowiązującego prawa.

Zgłoś pracownika gdańskiej ochrony zdrowia do nagrody. Wnioski składamy do 19 października

- Szczepionki przeciw grypie, wszelkie szczepionki, którymi dysponuje służba zdrowia są wielkim osiągnięciem medycyny - podkreślił Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Lekarze podkreślają niezwykłą skuteczność szczepionek w ochronie przed najcięższymi chorobami, dlatego mam wielki zaszczyt w tak wspaniałym gronie udowodnić, przekazać Państwu informację, że warto się szczepić. To niezwykle skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom, ciężkim chorobom.

Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Szczepić przeciw grypie powinni się wszyscy

Publiczne przyjmowanie szczepień - w ubiegłym roku przeciw Covid -19 i przeciw grypie - to już tradycja GUMedu. Dobry przykład dają władze i pracownicy uczelni, ale też przedstawiciel marszałka czy wojewody i pomorskiego oddziału NFZ, na stronie którego możemy znaleźć informacje na temat szczepień przeciw grypie i aktualną listę placówek, które te szczepienia wykonują. Szczepienie odbyło się w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed pod czujnym okiem prezesa jednostki dr. Piotra Gutknechta.

dobrykarpinski
Publiczne przyjmowanie szczepień - w ubiegłym roku przeciw Covid -19 i przeciw grypie - to już tradycja GUMedu. Nz. Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki tłumaczy, dlaczego warto się zaszczepić
Paweł Sudara/GUMed

- Wierzę, że jako społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej jesteśmy przekonani do tego, jak wiele nam szczepienia dają. Najlepszym dowodem była pandemia Covid-19, gdzie szczepienia odegrały ogromną rolą w niwelowaniu jej znaczenia - mówił Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - I pomogły nam ten bardzo trudny czas przetrwać. Nie zapominajmy, że są również inne schorzenia, także o tym że grypa może być bardzo groźna dla osób starszych, dla osób z chorobami przewlekłymi. Ale szczepić powinni się wszyscy, nawet jeśli dla nas indywidualnie grypa może nie stanowić zagrożenia. Wszyscy mamy bliskich, zajmujemy się czasami zawodowo osobami starszymi, możemy tę bardzo groźną chorobę, jaką jest grypa, im przekazać. Wszystkich bardzo gorąco zachęcam do szczepienia przeciwko grypie.

Od 1 września 2022 roku trwają szczepienia przeciw grypie na Pomorzu 

Przypomnijmy - akcja szczepień przeciw grypie w placówkach medycznych na Pomorzu trwa od 1 września 2022 roku. Szczepionkę można przyjąć w 308 punktach (m.in przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej) w tym 102 aptekach. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionki są bezpłatne. UWAGA - nie kupimy ich, jeśli lekarz nie przepisze nam stosownej recepty. Szczepionkę na grypę można przyjąć razem ze szczepionką przeciw Covid-19. 

Centrum Opieki Wytchnieniowej. Prezes Fundacji Hospicyjnej: - Budujemy mimo trudności

- Nie lekceważmy wirusa grypy, on ma w sobie potencjał wywołania łagodnych infekcji, ale także bardzo ciężkich klinicznie zakażeń: zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu - tłumaczył profesor Tomasz Smiatacz. - To jest obecnie wirus, który najczęściej powoduje wady wrodzone u płodów, dlatego kobiety w ciąży tym bardziej powinny pamiętać o szczepieniu. Ludzie pytają mnie, czy warto się zaszczepić, odpowiadam: czy nas stać, żeby się nie szczepić? Czy jesteśmy na tyle odważni? Szczepienia są dużym osiągnięciem ludzkości, ale dla każdego z nas indywidualnie jest to działanie bardzo bezpieczne i skuteczne w ochronie naszego zdrowia.

Dobryrektor
Przed szczepieniem przeciw grypie zawsze konieczna jest konsultacja medyczna - między innymi zmierzenie temperatury. Nz. Marcin Gruchała, rektor GUMedu przed podaniem szczepionki przeciw grypie
Paweł Sudara/GUMed

Szczepionki przeciw Covid-19 i przeciw grypie można łączyć

Profesor Smiatacz podkreśla, że nawet jeśli zakazimy się po szczepieniu, przejdziemy to zakażenie łagodniej, bez powikłań i to też jest duża wartość. 

- Zachęcam, aby rozważyć szczepienie już teraz - dodał profesor Smiatacz. - Sezon grypowy właśnie za chwilę się zacznie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Pamiętajcie państwo, że przez ostatnie dwa lata byliśmy w domach, pracowaliśmy zdalnie, nosiliśmy maseczki, wirus grypy potraktował nas łagodnie i teraz zapewne będzie odrabiał te zaległości z ostatnich dwóch lat. 

W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej. Będzie 110 łóżek dla małych pacjentów

Jak dodał konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych szczepionkę na grypę można łączyć ze szczepionką przeciwko Covid-19. 

- Jasno powiedzmy sobie, że inaktywowane szczepionki przeciwko grypie, jak i szczepionki na Covid-19 można łączyć ze sobą. Żadna z nich nie jest szczepionką żywą, dlatego łączenie ich w trakcie tej samej wizyty kwalifikującej i szczepiennej jest możliwe oraz bezpieczne - dodał specjalista.

Letni szczyt nie taki groźny, przed nami jesienne wzrosty zakażeń Covid-19

TV

Mniej bruku - więcej drzew!