• Start
  • Wiadomości
  • GUMed. Lekarze na oczach dziennikarzy szczepią się przeciw grypie i zachęcają do szczepień

Gdański Uniwersytet Medyczny. Lekarze na oczach dziennikarzy szczepią się przeciw grypie i zachęcają do szczepień

- To dwa różne wirusy, dwie różne choroby choć początkowe objawy mogą wydawać się podobne - mówił o Covid-19 i grypie Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W piątek, 8 października władze uczelni zachęcały do szczepień przeciw grypie... przyjmując szczepionkę na oczach dziennikarzy. 
08.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w średnim wieku siedzi na kozetce szpitalnej z prawej strony, obok stoi pielęgniarka ze strzykawkę, igłę wkłuwa w jego ramię
Nz. profesor Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas szczepionki przeciw grypie
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Sezon grypowy właśnie się zaczyna, a najskuteczniejszym sposobem, by nie dać się chorobie są szczepienia ochronne. Zapewniają one nie tylko ochronę indywidualną, ale również tzw. odporność populacyjną. O tym, że warto się zaszczepić nie tylko przeciw Covid-19, ale również sezonowej grypie przekonywały w piątek 8 października władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

 

- Co roku szczepimy się publicznie w Centrum Medycyny Rodzinnej, żeby promować szczepienia - mówił Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dwa lata pandemii w sposób szczególnie dobitny pokazały, jak ważne są szczepienia w prewencji chorób zakaźnych. Grypa należy do bardzo poważnych schorzeń, szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne nie tylko dla starszych osób, obciążonych chorobami przewlekłymi, ale dla nas wszystkich. Ja mniej szczepię się dla samego siebie, bardziej dla moich pacjentów, z którymi stykamy się codziennie a którzy są poważnie obciążeni chorobami przewlekłymi, dla moich bliskich, dla starszych rodziców, żeby bezpiecznie się z nimi spotykać. Zachęcamy Państwa do przyjęcia szczepionki przeciw grypie. 

Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMedu podkreśliła, jak ważna jest decyzja o szczepieniu.  

- Skoro my się szczepimy i chcemy być bezpieczni dla siebie, naszych pacjentów i bliskich, powinniście Państwo zrobić to samo - powiedziała Edyta Szurowska. - Grypa jest poważną chorobą, na którą można umrzeć, zadbajmy o siebie. 

 

Stoi pięć osob, od lewej mężczyzna w średnim wieku, kobieta w średnim wieku z długimi włosami, mężczyzna w średnim wieku w okularach, starszy mężczyzna i młoda kobieta w okularach
Od lewej stoją: Tadeusz Jędrzejczyk, Edyta Szurowska, Marcin Gruchała, Tomasz Smiatacz, Joanna Śliwińska, rzecznik GUMedu, którzy w piątek 8 października 2021 roku zachęcali do szczepień przeciw grypie
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Profesor Smiatacz powiedział, że właśnie przyszedł właściwy czas, aby rozważyć kwalifikację i poddać się szczepieniom - zarówno przeciw grypie i Covid-19. 

- Pierwszą dawką, kto jeszcze tego nie zrobił i trzecią, kto może to zrobić bo warto - mówił podczas konferencji Tomasz Smiatacz. - To są dwa różne wirusy, dwie różne choroby, one być może początkowo mają zbliżone objawy, ale szczepionki chroniące przed nimi są zupełnie odmienne. Kto powinien się zaszczepić? Ta grupa jest już chyba dobrze znana: seniorzy, kobiety w ciąży, osoby z obciążeniami kardiologicznymi, oddechowymi. Nie uchylajmy się, zróbmy dla naszego dobra. Szczepionki ratują zdrowie i życie, dzięki nim nie będziemy hospitalizowani, może nawet nie będziemy musieli korzystać z pomocy lekarza. 

 

Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku przypomniał, że samorząd województwa, ale też samorządy miejskie, powiatowe i gminne współfinansują akcje szczepień przeciw grypie od lat, ale odzew, zainteresowanie nimi było niewystarczające.

 - Warto takich programów szukać - powiedział dyrektor Jędrzejczyk. - W swoim miejscu pracy warto zapytać, czy są organizowane i wziąć w nich udział, one są przecież po to, abyśmy co roku korzystali ze szczepień przeciw grypie. 

 

 

Profesor Smiatacz podkreślił, że trzeba się zaszczepić przeciwko obydwu wirusom, można to zrobić nawet tego samego, szczepionki nie działają na siebie, ta przeciw Covid-19 nie uodparnia na grypę i odwrotnie. 

- W przypadku szczepień przeciwko Covid-19 stosowaliśmy zasadę, żeby czekać dwa tygodnie, aby nie nakładały się na siebie reakcje poszczepienne - tłumaczył profesor. - To jednak nie jest konieczne, nie należy zwlekać z decyzją i zaszczepić się jak najszybciej.

 

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki