Zachorowania na legionellozę. Jak wygląda sytuacja na Pomorzu? 

Rzeszowski Sanepid poinformował we wtorek, 28 sierpnia 2023 roku o śmierci trzech kolejnych osób zakażonych legionellą. Zbigniew Zawadzki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku uspokaja: - Na Pomorzu od początku roku zachorowało na legionellozę siedem osób, nie ma powodów do paniki, wystarczy rozsądna profilaktyka. 
29.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bakteria1
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Pixabay

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców, zapasów coraz mniej 

Legionelloza. Ile osób zmarło w całej Polsce?

Najnowsze dane Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała we wtorek, 28 sierpnia 2023 roku na swojej stronie internetowej - to niestety trzy kolejne ofiary, osoby zakażone legionellą z chorobami współistniejącymi. Jak informuje rzeszowski Sanepid łącznie w całym kraju bilans ofiar, które nie żyją w wyniku zakażenia bakterią, wzrósł do 14 pacjentów.

Zakażenie na Podkarpaciu potwierdzono u ponad 150 osób, także we wtorek odnotowano dziewięć nowych zakażeń.

Przypadki zakażenia na Pomorzu. Ile osób od początku roku?

Od początku 2023 roku w województwie pomorskim zarejestrowano siedem przypadków legionellozy, dwie osoby zmarły. Zdaniem  Zbigniewa Zawadzkiego, rzecznika WSSE w Gdańsku, siedem przypadków w naszym województwie od początku roku to jeden z niższych wyników w skali kraju.

Gazety tu nie kupisz, ale zmierzysz ciśnienie. Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ w Gdańsku

- Od początku 2023 roku w województwie pomorskim zarejestrowano siedem przypadków legionellozy - tłumaczy Zawadzki. - Dla porównania w całym 2022 roku zarejestrowano na Pomorzu 10 takich przypadków, w tym jeden zgon. W 2023 roku zmarły dwie osoby, w tym jedna, u której narażenie na kontakt z bakterią Legionella pneumophila nastąpiło poza naszym województwem.

Legionella pneumophila. Co o niej wiemy?

Jak przypomina rzecznik gdańskiego Sanepidu Legionella pneumophila to znana od drugiej połowy lat 70-tych ubiegłego wieku bakteria, która występuje na całym świecie w wilgotnej glebie oraz w zbiornikach wodnych (zarówno naturalnych, jak i sztucznych, np. w basenach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, prysznicach, wannach z hydromasażem).

Pomóż skompletować wyprawkę szkolną dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Oznacza to, że nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi, gdy dostanie się do ich dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, to znaczy nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą - podkreśla Zbigniew Zawadzki. - Większość przypadków legionellozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc.

Jaskra? Zaćma? Szybko diagnozuje choroby oczu. Nowy sprzęt w Klinice Okulistyki UCK

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellozą:

  • należy regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta;
  • po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, należy odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać;
  • zaleca się okresowe opróżnianie i przepłukiwanie urządzeń grzewczych, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
  • w miarę możliwości, należy zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych