|
Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 w Toruniu, w młodości był żołnierzem Września 1939, potem Cichociemnym. Był działaczem politycznym i społecznym. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”, który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. W latach 1957-1966 był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej i aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, potem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Zmarł 24 lutego 1984 w Gdańsku.
Zasłynął jako wybitny działacz polityczny i społeczny, orędownik samorządności, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. Był też autorem dramatu "Sąd nieostateczny. Moralitet całkiem nowy. Sztuka w 3 aktach”.
CZYTAJ TAKŻE O LECHU BĄDKOWSKIM
Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii, w świecie demonów. Kaszubski diabeł Purtk i jego pomocnik Slednik przesypują w ogniu złote monety i snują intrygę, która ma doprowadzić do zguby dwie niegdyś zaprzyjaźnione a teraz skłócone ze sobą kobiety - Witerkę i Miotkową. Gościem przy ognisku jest Smętek, diabeł wałęsający się po Ziemi. Co z tego wyniknie, czy dobro wygra ze złem?
Prapremiera "Sądu nieostatecznego" miała miejsce 25 października 2008 roku w Chojnickim Domu Kultury z okazji Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w obecności córki autora Sławiny Kosmulskiej. Potem sztukę prezentowano w Konarzynach, Bytowie, Chmielnie, Lipuszu, Kartuzach, Chojnicach oraz w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego, przygotowano nową inscenizację jego dramatu. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na spektakl w poniedziałek, 3 lutego, o godz. 20.00 do Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny, ale miejsc już brak.