Święto Niepodległości w gdańskich dzielnicach, czyli koncerty, parada i spektakl teatralny
Rodzinne zdjęcie gdańszczan - na końcu artykułu
Gdzie zaczyna się Gdańska Parada Niepodległości?
Gdańska Parada Niepodległości tradycyjnie zaczęła formować szyk półtorej godziny przed rozpoczęciem, na Podwalu Staromiejskim, skąd wyruszyła o godz. 10.30, prowadzona przez szczudlarską ekipę aktorów Teatru GAK w biało - czerwonych strojach.
Sygnał do wymarszu dał dzwon “Pokój i Pojednanie”, największy w kościele św. Katarzyny, rozkołysany przez dzwonników z Bractwa św. Katarzyny.
Jeszcze przed paradą, a także dzień przed nią, podczas uroczystości na Górze Gradowej, chętni do przybrania barw narodowych, mogli zaopatrzyć się bezpłatnie we flagi Polski, Gdańska oraz kotyliony (w sumie rozdano 4,5 tysiąca flag i kotylionów).
"Budujmy wspólnotę" - niepodległościowe uroczystości pod pomnikiem Marszałka
Przemarsz przeszedł ulicą Rajską, następnie Korzenną, przecinając w drodze na Drogę Królewską Targ Drzewny z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.
Po drodze, idące w paradnym szyku, niezwykle różnorodne grupy, pozdrawiali widzowie: gdańszczanie, Pomorzanie i turyści, w większości wyposażeni w biało - czerwone flagi, czy mniejsze akcenty, często przybyli całymi rodzinami. W szyku przemarszu wypatrzeć można było cały przegląd historii Polski w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, również z towarzyszeniem zabytkowych pojazdów, a także np. delegacje szkół i uczelni. Na trasie parady, w kilku miejscach odbywały się mini występy muzyczne chórów śpiewających pieśni patriotyczne i zespołów ludowych.
FILMOWY ZAPIS PARADY
Gdańsk w paradzie oficjalnie reprezentowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy Emilia Lodzińska oraz Piotr Grzelak. W tradycyjnych strojach rajców przeszli: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak i bardzo liczne grono radnych: Jolanta Banach, Łukasz Bejm, Kamila Błaszczyk, Wojciech Błaszkowski, Sylwia Cisoń, Katarzyna Czerniewska, Żaneta Geryk, Anna Golędzinowska, Michał Hajduk, Beata Jankowiak, Maximilian Kieturakis, Krystian Kłos, Andrzej Kowalczys, Marta Magott, Marcin Makowski, Marcin Mickun, Jan Perucki, Cezary Śpiewak - Dowbór, Łukasz Świacki oraz Karol Ważny.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PARADY NIEPODLEGŁOŚCI
Kulminacja na Długim Targu
Na krótko przed godziną 11.30 parada dotarła na Długi Targ, pod scenę ustawioną przy Zielonej Bramie. Powitały ją tutaj połączone śpiewające zespoły - Gdański Chór Nauczycielski i Chór Scherzi Musicali z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku pod dyrekcją Darii Polanowskiej.
Wśród zebranych pod sceną widzów wolontariusze Fundacji Hospicyjnej rozdali 2 tysiące śpiewników z tekstami pieśni patriotycznych, tak by każdy mógł śpiewać z chórzystami. Chętni mogli wesprzeć przy okazji Fundację datkiem do puszki.
Uczestników wydarzenia na Długim Targu jako pierwszy powitał Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, które jest głównym, obok Miasta Gdańska, organizatorem parady. Towarzyszyli mu gospodyni wydarzenia Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska oraz Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego.
- Spotykamy się tutaj dlatego, że jesteśmy patriotami, dlatego że łączymy przyszłość naszą i następnych pokoleń z Polską. Zależy nam na niej, chcemy by była zamożna, silna i niepodległa na następne tysiąc lat - mówił m.in. minister Lech Parell. - Jest tu dziś wielu ludzi młodych, na pewno wielu z Was będzie szukało swojego szczęścia także zagranicą. Gdziekolwiek nie pojedziecie, zawsze będą Was pytać “Skąd jesteś?” Od tego pytania nikt nie ucieknie. Wtedy odpowiecie (mam nadzieję, że z dumą), że jesteście z Polski, z Gdańska. Dziś mówienie o patriotyzmie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ nasze społeczeństwo jest podzielone jak nigdy.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska dodała: - Przede wszystkim dziękuję wszystkim organizacjom, szkołom, klubom sąsiedzkim, rekonstruktorom, wszystkim Wam, którzy tworzycie Gdańską Paradę Niepodległości. To co najbardziej mnie cieszy to las biało - czerwonych flag sięgający daleko za Fontannę Neptuna - mówiła prezydent. - Kiedy szliśmy dziś przez nasze miasto, uśmiechaliśmy się do siebie, nawet nie znając się. Czy tylko 11 listopada nasz Gdańsk, nasze Pomorze i Polska może być taka uśmiechnięta? Wiadomo, że się różnimy, ale to, czy będziemy tworzyć wspólnotę, w której będzie miejsce dla każdego, zależy od postawy każdej i każdego z nas. Dziękuję Wam kochane gdańszczanki i kochani gdańszczanie, bo wielu z Was taką właśnie postawę prezentuje. Myślę, że jest to także testament prezydenta Pawła Adamowicza. Vivat Polska!
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał: - Już 22 rok odbywa się w Gdańsku parada niepodległości. Nigdy w tym całym okresie nie dochodziło tutaj do awantur, nigdy nie było potyczek i złych haseł. Zawsze prezentowaliśmy jedność i miłość do naszej ojczyzny, potrafiliśmy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą trwają walki, nasza ojczyzna potrzebuje takiej wspólnoty i odpowiedzialności. Nie wspominamy podczas parady tylko czasów tworzenia niepodległości, zadajemy sobie dziś pytanie, co znaczy niepodległa, co znaczy mój patriotyzm, jaka jest moja odpowiedzialność za ojczyznę. Przychodząc dziś na tę manifestację, z dziećmi, pokazujemy, że jesteśmy Polakami, że liczy się nasza ojczyzna, że chcemy teraz i zawsze jej bronić. Niech żyje Polska i Polacy!
Po zakończeniu oficjalnych przemówień odśpiewano Hymn RP, a później w niebo wzbiło się stado gołębi symbolizujących pokój. Ptaki zapewnił Pomorski Związek Gołębi Pocztowych w Gdańsku.
Wspólne zdjęcie świętujących Niepodległą
Kolejnym żelaznym punktem programu było wspólne zdjęcie uczestników Gdańskiej Parady Niepodległości, wykonywane rokrocznie przez fotografa Dariusz Kulę specjalistycznym aparatem o obiektywie zapewniającym tak dużą rozdzielczość zdjęcia, że każdy może się na nim odnaleźć - wśród tysięcy pozujących.
Fotograf wykonał fotografię z okna Zielonej Bramy. Już można znaleźć na nim siebie.
KLIKNIJ I OBEJRZYJ RODZINNE ZDJĘCIE GDAŃSZCZAN Z 2024 R. W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI (w dolnej części ekranu znajdziesz kursory do nawigacji).
Gdańską Paradę Niepodległości zakończył koncert wspólnie odśpiewanych pieśni patriotycznych, a już na zupełny koniec - koncert na carillon i trąbkę, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak (trąbka) i Konrada Krajewskiego (trąbka). W programie m.in. Hymn RP oraz utwory patriotyczne, w tym Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.