- Bardzo istotne dla mnie jest to, że to święto ma charakter solidarnościowy. Zrzuciło się na nie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, poprzez Facebooka i wpłaty na konto Europejskiego Centrum Solidarności; także polskie samorządy, w tym województwa mazowieckie i wielkopolskie, Poznań i powiat poznański, oraz Sosnowiec wpłaciły na ten cel - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom Święta Wolności i Solidarności, w czwartek, 9 maja, w ECS.
Atrakcje i wydarzenia w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności rozpoczną się już 1 czerwca i potrwają do 11 czerwca. W programie znalazły się warsztaty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, wspólne czytanie bajek i poezji, i oczywiście koncerty.
- Czeka nas wielka przygoda. Mówimy, że jest to święto dla każego - podkreśliła Dulkiewicz. - Chcemy, żeby zarówno rodziny z dziećmi, jak i bohaterowie tamtych dni sprzed 30. lat, gdańszczanki i gdańszczanie, pomorzanki i pomorzanie, ale także ci wszyscy, którzy przyjadą do Gdańska z całej Polski, Europy i świata, czuli się tutaj dobrze. Kultura i muzyka jak mało co łączą, i to jest nasza główna idea tego święta. Myślę, że wspólnie będziemy mogli przeżyć piękne chwile.
Pierwsze z muzycznych wydarzeń - Koncert na Dzień Dziecka - poprowadzi Karim Martusewicz, basista Voo Voo i założyciel zespołu Karimski Club. Na scenie, która stanie w Strefie Społecznej tuż przy Sali BHP - miejscu podpisania porozumień sierpniowych, towarzyszyć mu będą m.in. Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo oraz Ørganek.
Waglewskiego na scenie zobaczymy ponownie podczas wieczornego, plenerowego Koncertu Wolności na Placu Zebrań Ludowych, którego będzie gospodarzem. Tym razem na scenie stanie Wojtek Mazolewski Quintet, grupa Voo Voo z zespołem perkusyjnym Ritmo Bloco, który tworzy 33. perkusistów, oraz ponownie Ørganek. Nie zabraknie też znakomitych gości, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i siótr Przybysz, Pauliny i Natalii, które wystąpią w chórkach wraz z mamą, Ewą. Jak zdradzają organizatorzy, być może zjawią się też goście zza oceanu - ale to będzie niespodzianka.
Piotr Metz, kurator muzyczny obu wydarzeń, zaznacza, że Koncert Wolności nie będzie miał charakteru wspominkowego.
- Wojeciech Waglewski zaproponował, żeby to był koncet otwarty na to, co będzie, na przyszłość, młodość i radość - dlatego zapraszamy młodych wykonawców, w tym jedną zupełną debiutantkę, odkrytą przez Ørganka.
Kolejne duże muzyczne wydarzenie z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce będzie miało miejsce dwa dni później, 3 czerwca. W ogrodzie zimowym ECS odbędzie się Symfonia Szacunku - koncert pamięci prezydenta Pawła Adamowicza.
- Wierzę głęboko, że przyjdzie taki dzień, że w każdym polskim mieście, z każdej ambony, radia, mediów popłynie wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków - otwartości i akceptacji inności - to słowa, które prezydent Paweł Adamowicz wypowiedział w zeszłym roku w Gdańsku, podczas Marszu Równości. Wydało nam się to doskonałym mottem, które będzie przyświecać temu wydarzeniu - mówił Olo Walicki, który objął kierownictwo muzyczne nad koncertem Symfonia Szacunku.
Zaproszeni do udziału w koncercie soliści to - tak na scenie, jak i w życiu prywatnym - ambasadorowie i ambasadorki wartości bliskich Pawłowi Adamowiczowi - solidarności, wolności i równości. Wystąpią: Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek i Natalia Przybysz. Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalistów gdańskiej młodej sceny muzycznej, w składzie: Piotr Chęcki, Tomasz Ziętek, Michał Zienkowski, Szymon Burnos, Olo Walicki i Jacek Prościński. Muzycy wspólnie dokonają nowej, autorskiej interpretacji piosenek, które częściowo weszły już do kanonu polskiej muzyki alternatywnej.
Kulminacyjnym punktem muzycznego programu obchodów będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Będzie to widowisko muzyczno-multimedialne, podczas którego zostaną wykorzystane również materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności.
- Udało nam się do tego koncertu zaprosić 10 zespołów muzycznych, 15. solistów, chór, aktorów... W sumie na scenie pojawi się około stu artystów. Koncert będzie trwał 3 godziny, realizujemy go wspólnie z Telewizją Polsat - opowiadał Bolesław Pawica, scenarzysta i reżyser widowiska multimedialnego „30 lat wolności”.
Jak zdradza, koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”. Program pierwszej odnosić się ma do czasu przełomowego, a więc pamiętnych lat 80.
- Zaczniemy od wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i poprzez muzyków, których zaprosiliśmy opowiemy o ostatniej dekadzie komuny. Wystąpią tu takie zespołu, jak Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr. Zoob, Krystyna Prońko czy Maciej Maleńczuk - wymienia Pawica. - Cały koncert został tak ułożony, aby byli w nim artyści starszego pokolenia, średniego i najmłodszego.
Te dwa ostatnie reprezentować będą m.in. Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar (wokalista grupy Dżem), Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Igor Herbut, Michał Szpak, Happysad, Mateusz Ziółko, Sound`n`Grace i inni.
Na wszystkie wydarzenia obchodów w ramach Święta Wolności i Solidarności wstęp wolny. Pełen program: 2019gdansk.pl.
Zobacz wideo z konferencji: