• Start
  • Wiadomości
  • Kwesta na cmentarzach na Hospicjum ks. Dutkiewicza. To już siódma akcja uczniów z SP 17

Kwesta na cmentarzach na Hospicjum ks. Dutkiewicza. To już siódma akcja uczniów z SP 17

Dzień Wszystkich Świętych to co roku okazja do wsparcia finansowego gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza, które pomaga w godności odejść z tego świata nieuleczalnie chorym ludziom. W kweście, oprócz przedstawicieli władz Gdańska, radnych, polityków i znanych osób udział bierze też młodzież. Na cmentarzu Srebrzysko datki do puszek zbierało m.in. 33 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego. Dzieci tej szkoły z Wrzeszcza pomagają Fundacji Hospicyjnej 1 listopada już po raz siódmy. 
01.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pedagog z SP 17 Magdalena Prarat-Szymańska (w środku) może być dumna ze swych uczniów, którzy chętnie poświęcają wolny czas, aby pomagać innym
Pedagog z SP 17 Magdalena Prarat-Szymańska (w środku) może być dumna ze swych uczniów, którzy chętnie poświęcają wolny czas, aby pomagać innym
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Uczniowie z zapałem do wolontariatu

Magdalena Prarat-Szymańska, pedagog szkolny z SP 17 zapewnia, że dzieci same garną się do uczestnictwa w zbiórce pieniędzy na  rzecz Fundacji Hospicyjnej. - Nikogo nie zmuszamy. Wszystko jest dobrowolne. I my jako kadra pedagogiczna nie możemy takiego entuzjazmu nie wykorzystać - podkreśla.    
 
- W naszej szkole bardzo fajnie działa wolontariat. W tym roku szkolnych do wolontariatu zapisało się ok. 90 uczniów. Dzieci autentycznie chcą pomagać. Wiedzą, w jaki sposób mogą pomóc hospicjum, a zbierane pieniądze idą na konkretny cel. Dużo z nimi rozmawiamy na ten temat. I nie ma problemu, żeby co roku zebrać liczną ekipę - dodaje Magdalena Prarat-Szymańska.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KWESTY NA RZECZ FUNDACJI HOSPICYJNEJ NA CMENTARZU SREBRZYSKO:


W 33-osobowej grupie uczniów z SP 17, która we wtorek, 1 listopada, zbierała przez kilka godzin wpłaty dla Fundacji Hospicyjnej byli w większości uczniowie z VII i VIII klasy, ale także młodsi z V i VI klasy.
 
W zbiórce datków na cmentarzu w święto Wszystkich Świętych uczniowie SP 17 uczestniczą już po raz siódmy. 

Młodzież zgłasza swoje pomysły

- Pracujemy z dziećmi w tym temacie już od piątej klasy. Mamy spotkania z pracownikami hospicjum. Ja na lekcjach wychowawczych opowiadam o pracy wolontariusza. Ale uczniowie mają też możliwość proponowania własnych akcji wolontaryjnych. Współpracowaliśmy już z hospicjum np. w zbiórkach datków przy kasach w centrach handlowych, uczestniczyliśmy w akcji “Pola Nadziei” - opowiada nauczycielka z SP 17.

Zbiórka z okazji dnia Wszystkich Świętych na Hospicjum Dutkiewicza. Jest nowy rekord

Podczas pandemii koronawirusa pojawił się np. pomysł, aby przygotowywać posiłki do lodówki społecznej. 
 
- Wybrani uczniowie chodzą i regularnie zanoszą to jedzenie. Albo jest to też pomoc koleżeńska w nauce, albo zbiórka rzeczy i potrzebnych artykułów dla hospicjum - podaje przykłady aktywności dzieci Magdalena Prarat-Szymańska.  
 
W kweście na cmentarzu Srebrzysko uczestniczyła prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
W kweście na cmentarzu Srebrzysko uczestniczyła - jak co roku - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Jak tłumaczy, efekt tego wszystkiego jest taki, że uczniowie, którzy złapią bakcyla w niesieniu bezinteresownie pomocy zarażają tą pasją swoich rówieśników. 
 
- Spotykam nieraz absolwentów-wolontariuszy naszej szkoły. I oni wolontariat potrafią rozkręcić w szkole ponadpodstawowej, bo mają to już niejako we krwi - podkreśla z dumą Magdalena Prarat-Szymańska.  

Kto z VIP-ów trzymał puszkę na datki?

Wolontariusze Fundacji Hospicyjnej kwestują na największych gdańskich nekropoliach od kilku dni. Spotkamy ich na Cmentarzu Łostowickim, na Srebrzysku, na cmentarzach w Oliwie, Nowym Porcie oraz na Cmentarzu Garnizonowym. Akcja zakończy się we wtorek, w dniu Wszystkich Świętych.

Cmentarze - organizacja ruchu na 1 listopada, dojazd, parking

W tym roku do blisko 900 wolontariuszy dołączyły tradycyjnie także znane osoby publiczne, od lat wspierające Hospicjum Dutkiewicza. Byli wśród nich m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent miasta Gdańska, Bogdan Borusewicz - wicemarszałek Senatu, Magdalena Adamowicz - europosłanka, Małgorzata Chmiel - posłanka RP, radni Gdańska - Andrzej Kowalczys i Emilia Lodzińska, Tomasz Ciachorowski - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz Dariusz Michalczewski - były bokser.

Trwa też zbiórka datków w internecie

Dla wszystkich osób, które chcą wesprzeć Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, ale nie mogą w tych dniach pojawić się na gdańskich cmentarzach, zorganizowana została też specjalna zbiórka na Facebooku, która potrwa do czwartku, 3 listopada. Datki można wpłacać do wirtualnej skarbonki
 
Fundacja Hospicyjna w Gdańsku prowadzi trzy hospicja: stacjonarne dla dorosłych, domowe dla dorosłych oraz domowe dla dzieci. W pierwszym z nich pod opieką jest ok. 35, a w drugim ok. 120 osób. Natomiast w hospicjum domowym dla dzieci jest ok. 40 podopiecznych. 
 
Hospicjum w Gdańsku powstało w 1983 r. dzięki staraniom jego aktualnego patrona ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, który jako pierwszy w Polsce podjął się zadania stworzenia domowej opieki hospicyjnej. Utworzone przez niego Hospicjum Pallottinum stało się wzorem dla hospicjów w całym kraju. 
 
W 2002 r. ukończono budowę i oddano do użytku Dom Hospicyjny przy ul. Mikołaja Kopernika 6, w którym opiekę może uzyskać 30 pacjentów.
 
Opieka w hospicjum jest bezpłatna w ramach kontraktu z NFZ, umożliwia pacjentowi i jego rodzinie skorzystanie z wszechstronnego wsparcia całego zespołu opieki paliatywnej, a także wypożyczenie niezbędnego sprzętu medycznego i pomocniczego.
 
Potrzeby Hospicjum są bardzo duże. Świadczona przez Hospicjum pomoc pozwala podopiecznym w sposób godny przeżywać każdy dzień. Dlatego tak istotną rolę dla funkcjonowania Hospicjum odgrywają zbiórki pieniędzy. Dzięki nim udaje się nam pozyskać fundusze umożliwiające jeszcze lepszą opiekę nad naszymi podopiecznymi, bowiem środki z kontraktu z NFZ nie pokrywają pełnych potrzeb Hospicjum.
 
Rocznie zapewnia całodobową opiekę 1000 osób, w tym blisko 40 małych pacjentów.
 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok