Aleksander Kwaśniewski i ks. Kazimierz Sowa nie tylko o polskim Kościele. WIDEO i FOTO

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i ks. Kazimierz Sowa rozmawiali o roli Kościoła we współczesnej Polsce. Szukali tego, co wciąż może łączyć wierzących i niewierzących. Spotkanie prowadzili i pytania zadawali dziennikarze Magdalena Rigamonti i Tomasz Sekielski.
01.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn w garniturach przyjaźnie się wita
Ks. Kazimierz Sowa i Aleksander Kwaśniewski witają się tuż przed rozmową w Strefie Społecznej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Podkast na żywo w Strefie Społecznej 

„Rachunek sumienia” to podkast Onetu i Newsweeka, który prowadzą dziennikarze Magdalena Rigamonti i Tomasz Sekielski. W sobotę, 1 czerwca, o godz. 19.30 jego kolejna odsłona miała miejsce podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku w Strefie Społecznej.

Gośćmi spotkania byli Aleksander Kwaśniewski - prezydent RP w latach 1995-2005, minister w czasach PRL, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, jako prezydent wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej oraz Kazimierz Sowa - ksiądz, dziennikarz radiowy i telewizyjny, twórca kanału telewizyjnego Religia TV, autor książek, m.in. „Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”

Moment, który zmienił tę część świata 

Aleksander Kwaśniewski i ks. Kazimierz Sowa wspominali moment pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. 

- To był moment, który odmienił tę część świata. Zstąpił duch i odnowił oblicze tej ziemi - powiedział ksiądz Sowa, cytując Jana Pawła II. Aleksander Kwaśniewski, który określa się mianem "niewierzącego chrześcijanina", przyznał mu rację. 

Relacje Państwo - Kościół

Analizując relacje Państwo - Kościół obaj uznali, że kiedyś łatwiej było o kompromis. Były prezydent RP powiedział, że łatwiej było kiedyś szukać nici porozumienia między wierzącymi a niewierzącymi, a dziś nie jest to proste. 

Dlaczego tak się dzieje? Kwaśniewski: - Gdy wspominam arcybiskupa Gocłowskiego czy arcybiskupa Macharskiego, albo biskupa Pieronka, to łza się w oku kręci. Nawet nie zgadzać się z nimi było przyjemnie. Udało nam się stworzyć zasady wzajemnego szacunku. Sporo było nici dialogu. Kiedyś wygrywało się wybory szukając partnerów i łagodząc spory.

A dziś? Kwaśniewski: - Dziś wybory wygrywa się polaryzacją i konfliktem. Kościół w Polsce opowiedział się po jednej, prawej stronie i straciliśmy kogoś, kto mógł budować mosty, kto mógł być moderatorem. 

Ksiądz Sowa ocenił, że partie lewicowe są uczciwsze i bardziej szczere w swoim podejściu do Kościoła: - Partie prawicowe wykorzystują Kościół cynicznie. To partie ministranckie, “ołtarzykowe”. Przynajmniej Lewica była szczera i pragmatyczna w relacjach z Kościołem. Dziś środowiska lewicowe nie kryją, że mają krytyczny stosunek i Kościół do niczego nie jest im potrzebny.


ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIM I KS. KAZIMIERZEM SOWĄ

 

O Janie Pawle II 

Kwaśniewski i ks. Sowa uznali, że papieżowi Janowi Pawłowi II nie można odebrać jego historycznych zasług.

Kwaśniewski: - Spotykałem się z papieżem 20 razy. To były rozmowy o Polsce, o Unii Europejskiej, o Rosji. O pedofili w Kościele nie rozmawialiśmy. To, że papież spotykał się z Marcialem Macielem (meksykański prezbiter katolicki, który okazał się sprawcą molestowania seksualnego dzieci i seminarzystów - red.). nie odbiera mu jego zasług. 

Ks. Sowa zgodził się z byłym prezydentem, stwierdzając, że historia uzna Jana Pawła II i Lecha Wałęsę za najważniejsze postaci dla Polski w XX wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord