• Start
  • Wiadomości
  • Kulturalne atrakcje do końca sierpnia - miejskie instytucje zapraszają. Większość wydarzeń jest bezpłatna

Kulturalne atrakcje do końca sierpnia - miejskie instytucje zapraszają. Większość wydarzeń jest bezpłatna

Wakacje na półmetku, a sezon urlopowy w pełni. Z propozycjami na spędzanie wolnego czasu przychodzą miejskie instytucje kultury. Dorośli i dzieci mogą wybierać spośród spektakli teatralnych, koncertów, spacerów po gdańskich dzielnicach i edukacyjnych warsztatów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
08.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wakacyjne atrakcje, m.in. dla dzieci, przygotował Mobilny Dom Kultury GAK na Kokoszkach
Wakacyjne atrakcje, m.in. dla dzieci, przygotował Mobilny Dom Kultury GAK na Kokoszkach
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Akcja Lato 2021 - atrakcje przygotowane przez Miasto na wakacje dla dzieci i młodzieży


Do końca sierpnia kalendarz kulturalnych atrakcji pęka w szwach. Większość z zaplanowanych wydarzeń jest bezpłatna.

Teatr w samo południe

Scena Muzyczna GAK zaprasza najmłodszych na spektakle do Amfiteatru Orana. Przedstawienia z cyklu „Teatr w samo południe” można oglądać w każdą niedzielę sierpnia o godz. 12.00. Wstęp jest bezpłatny. Do końca wakacji w repertuarze królują spektakle Teatru Miniatura.

W niedzielę, 8 sierpnia o 12.00, odbędzie się pierwszy publiczny pokaz spektaklu Teatru Miniatura pt. „Piraci dobrej roboty” w reżyserii Anny Wolszczak. Inspirowany jest słowem, książką i papierem, a to dlatego, że powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia PAN Biblioteki Gdańskiej. Tydzień później aktorzy spotkają się z dziećmi na spektaklu „Bajki robotów”, a za dwa tygodnie – 22 sierpnia – na sztuce „Kierunek Ziemia”, gdzie najmłodsi będą uczyć się zachowań, które są w stanie pozytywnie wpływać na przyszłość naszej planety. W sobotę, 28 lipca o 12.00 będzie można obejrzeć ostatni spektakl – „Tajemnica kina”, czyli pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka.

Program:

8.08 (niedziela), godz. 12.00 „Piraci dobrej roboty” Teatr Miniatura
15.08 (niedziela), godz. 12.00 „Bajki Robotów”, Teatr Miniatura
22.08 (niedziela), godz. 12.00 „Kierunek Ziemia”, Teatr Miniatura
28.08 (niedziela), godz. 12.00 „Tajemnica kina”, Teatr Miniatura

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa

Teatr Wybrzeże. „Awantura w Chioggi” w reżyserii Pawła Aignera - premiera na scenie Malarni

Koncerty w Amfiteatrze Orana

Także w Parku Oruńskim w każdą niedzielę sierpnia o godzinie 18.00 odbywają się koncerty piosenki aktorskiej, podczas których występują popularni aktorzy, znani z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu. Przed nami jeszcze 4 wydarzenia.

W niedzielę 8 sierpnia na deskach oruńskiego Amfiteatru wystąpi Krystyna Tkacz – aktorka znana z wielu teatralnych, filmowych i serialowych ról, w tym m.in. z seriali „Alternatywy 4” i „07 zgłoś się”. 15 sierpnia wystąpi Maciej Musiałowski, aktor młodego pokolenia, który za swoją rolę w „Sali Samobójców. Hejter” otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. 22 sierpnia o godzinie 18:00 zaplanowano występ Beaty Olgi Kowalskiej, serialowej Wezółowej z serialu TVP „Ranczo”. Na zakończenie cyklu, w sobotę 28 sierpnia, zaplanowano występ Krzysztofa Antkowiaka i Joanny Kondrat. Aktorzy wystąpią w ramach Dnia z Hospicjum Dutkiewicza. Tego dnia będą zbierane datki dla jednego z najważniejszych ośrodków opieki hospicyjnej w Gdańsku.

Program:

- 8.08, godz. 18.00, Krystyna Tkacz
- 15.08, godz. 18.00, Maciej Musiałowski
- 22.08, godz. 18.00, Beata Olga Kowalska
- 28.08, godz. 18.00, Krzysztof Antkowiak i Joanna Kondrat

Wstęp wolny. Należy pamiętać o utrzymaniu dystansu społecznego o raz zasłanianiu ust i nosa.

Teatr Wybrzeże. Premiera „Szelmostw Lisa Witalisa” na Scenie Kameralnej

Mobilny Dom Kultury

W trasie jest także Mobilny Dom Kultury GAK. Przed piętrowym busem jeszcze dwa przystanki. W sobotę, 7 sierpnia będzie można go spotkać na Jasieniu (ul. Potęgowska – Zielony Staw), a 21 sierpnia zaparkuje przy zbiorniku retencyjnym Augustowska w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Wydarzenia w każdej z dzielnic rozpoczynają się o godzinie 10.00 porannym spacerem przyrodniczym, wypełnione będą zabawą, nauką, spotkaniami z ludźmi, a kończyć będą się koncertem z piętrowego autobusu, który rozpoczynać się będzie o 17.00. Szczegółowy program każdego z wydarzeń dostępny jest na stronie Mobilny Dom Kultury 2021.

Gdański Archipelag Kultury w swoich siedzibach organizuje także wiele warsztatów. Wszystkie można znaleźć na stronie internetowej instytucji.

Jarmarkowa Gra Miejska z Kajkiem i Kokoszem

Do 13 sierpnia można brać udział w wyjątkowej grze miejskiej przygotowanej przez Wojewódzką w Miejską Bibliotekę Publiczna w Gdańsku. To rozrywka dla małych i dużych miłośników komiksu i twórczości Janusza Christy. Zabawa odbywa się w godzinach pracy bibliotek. W specjalnie oznaczonych ośmiu filiach WiMBP, rozsianych po Gdańsku (patrz Punkty Gry), znaleźć będzie można fragmenty komiksowej planszy z zeszytu pt.: „Kajko i Kokosz. Dzień Śmiechały”. W każdym z tych punktów gracze dostaną specjalną kartę gry oraz pieczątkę, z jednym z bohaterów komiksów Christy. Uzbieranie sześciu różnych pieczątek uprawni do odbioru w Bibliotece Głównej zestawu atrakcyjnych nagród (ich liczba jest ograniczona).

Gracze otrzymają również w każdym punkcie gry czarno-biały fragment komiksu. Po ich złożeniu, będą mieli całą komiksową planszę „Dnia Śmiechały” do pokolorowania. Udział w grze jest bezpłatny.

Punkty gry:

- Biblioteka Główna - ul. Targ Rakowy 5/6;
- Filia Gdańska - ul. Mariacka 42;
- Biblioteka pod Żółwiem - ul. Św. Ducha 111/113;
- Biblioteka Morenowa - ul. Wyrobka 5A;
- Biblioteka Manhattan - al. Grunwaldzka 82;
- Biblioteka na Strzyży - ul. Chopina 40;
- Biblioteka Oliwska - ul. Opata Rybińskiego 9;
- Biblioteka Przy Rynku - ul. Czerwony Dwór 21

Szczegóły w Jarmarkowa Gra Miejska - regulami

Dodatkową atrakcją w trakcie Jarmarkowej Gry Miejskiej „Kajko i Kokosz” będzie wystawa unikatowych przedmiotów i rysunków Janusza Christy, którą można zobaczyć w galerii Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym.

Gra miejska jest jedną z atrakcji Biblioteki Dominika, przygotowanych przy współpracy WiMBP Gdańsk oraz Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku św. Dominika 2021.

Cud nad Martwą Wisłą - festiwal artystyczny dla dzieci

Wydarzenie pełnie atrakcji dla najmłodszych szykuje Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Motywem tegorocznego festiwalu jest woda. Dzieci wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w warsztatach, wysłuchać wodnych i księżycowych opowieści, obejrzeć teatrzyk czy film w kinie pod chmurką. Start wydarzenia o godzinie 12.00.

Udział jest bezpłatny, ale względu na ograniczoną liczbę uczestników, obowiązują zapisy. Pełny program i informacje o zapisach są dostępne na stronie wydarzenia.

Spacerowym krokiem po Gdańsku

IKM w wakacje kontynuuje spacery po siedmiu gdańskich dzielnicach z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami i spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet z Metropolitanką.

Oba projekty pokazują Gdańsk od nieoczywistej strony: oczami mieszkańców i ścieżkami, których na próżno szukać w standardowych przewodnikach. Latem Przewodnicy i Przewodniczki bezpłatnie oprowadzają mieszkańców oraz „przyjezdnych” alternatywnymi trasami: po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej.

Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc i zapisy.

Las w mieście

Trwa także cykl spacero-warsztatów „Las w mieście. Wakacje wśród drzew”. Projekt jest przygotowany zarówno w formie online, jak i na żywo.

Wersja online powala na skorzystanie z materiałów samodzielnie. Na stronie internetowej IKM można znaleźć filmy instruktażowe przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z orientacją w terenie oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Do każdego filmu jest przygotowana mapa z trasą, którą można pobrać bądź wydrukować i samodzielnie ruszyć w teren.

Druga wersja zakłada zajęcia w niedużych grupach, z przewodnikiem. Jest to forma aktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy nauczą się nawigacji w terenie, poznają oznaczenia na mapie, dowiedzą się jak przeliczyć skalę, odmierzać kroki, a także jak posługiwać się kompasem. W sierpniu warsztaty odbywają się raz w tygodniu, w soboty i skierowane są dla całych rodzin.

Warsztaty odbywają się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Starty/miejsca spotkań w trzech dzielnicach są rozesłane w informacji zwrotnej po zapisaniu się. Zapisać się można na stronie projektu.

Program:

7.08 (sobota) – Oliwa, prowadzenie Piotr Taczała
14.08 (sobota) – VII Dwór, prowadzenie Piotr Taczała
21.08 (sobota) – Niedźwiednik, prowadzenie Piotr Taczała
28.08 (sobota) – Oliwa, prowadzenie Karolina Lind


Lato z Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska ma w swojej ofercie cały wachlarz atrakcji. W programie spacery edukacyjne i warsztaty dla dzieci. Pełne zbiorów i ciekawych historii są także mury każdego z 8 oddziałów instytucji.

Spacery edukacyjne

W ramach programu „Lato w Mieście” odbywają się spacery (nie całkiem) historyczne, poświęcone wyjątkowym gdańskim zabytkom.

Tematy spacerów to:

- Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska (we wtorki oraz niedziele)
- Śladami gdańskiej Temidy (w czwartki)
- Spacerem po [historii] Wielkiej Alei (spacer wymaga wcześniejszej rezerwacji)

Podczas spacerów z przewodnikiem, uczestnicy przenoszą się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z zabytkami i dziejami Gdańska. Przyglądają się życiu codziennemu mieszczan lub towarzyszą skazanym w ich procesie sądowym.

Szczegóły dotyczące terminów i zapisów na spacery można znaleźć na stronie Muzeum Gdańska - Lato w Mieście.

Warsztaty archeologiczne

Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta odbywają się warsztaty archeologiczne dla całej rodziny. Edukatorzy opowiadają, jaką drogę musi przebyć zabytek od znalezienia do umieszczenia na wystawie w muzeum. Na uczestników czekają także określone zadania.

Weź udział:

- w poniedziałki od godziny 11.00 do godziny 13.00,
- w środy (z wyjątkiem 25 sierpnia) od godziny 11.00 do godziny 13.00,
- we wtorki, czwartki oraz niedziele od godziny 13.30 do godziny 15.30.

Dźwięk i woda

Wieczorne spacery po Głównym Mieście upiększa wyjątkowy duet Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się sierpniu, w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21.15.

8 oddziałów pełnych atrakcji

Stale można zwiedzać także 8 oddziałów Muzeum Gdańska. Na zwiedzających czekają także wystawy czasowe. W Dworze Artusa i Domu Uphagena można zobaczyć prace Oskara Zięty w ramach wystawy pt. „W głębi odbicia”. W Ratuszu Głównego Miasta zwiedzający poznają historię pt. „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat Zakonu dominikanów w Polsce”. Prawdziwą gratką jest jednak nowo otwarte Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Czekają tam okazy bursztynu z całego świata, zatopione w nich inkluzje, arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.

Zaplanuj wizytę na: muzeumgdansk.pl.

Letnie wieczory u Mennonitów

Cappella Gedanensis zaprasza pasjonatów muzyki klasycznej na cykl wydarzeń muzycznych pt. „Letnie wieczory u Mennonitów”. W ramach cyklu w nowej sali koncertowej Cappelli – Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku (ul. Menonitow 2a) odbędzie się jeszcze 5 koncertów.

- 12.08 (czwartek), godz. 18:00, „Z melodią przez świat”, Wykonawcy: Klaudia Trzasko, sopran, Magdalena Lewandowska, mezzosopran
- 22.08 (niedziela), godz.18:00, „Kompozycje i autorskie aranżacje na klasyczne i jazzowe tematy”, Wykonawca: Konstanty Wileński, fortepian
- 26.08 (czwartek), godz. 18:00, Mistrzowskie duety, Wykonawcy: Piotr Swat, skrzypce, Przemysław Mazur, skrzypce, Cappella Gedanensis, zespół instrumentalny

W programie wybitne dzieła dwóch największych mistrzów formy koncertu barokowego. Antonio Vivaldi Concerto a - moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę oraz prawdziwa "wisienka na torcie"- Johann Sebastian Bach Concerto d - moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę. Zespół zagra na kopiach instrumentów z epoki.

- 09.09 (czwartek), godz. 18:00, „Wrześniowe divertimento", Wykonawcy: Cappella Gedanensis, Jacek Brzoznowski, dyrygent
- 16.09 (czwartek), godz. 18:00, Koncert finałowy cyklu „Letnie wieczory u Mennonitów”, In memoriam Piotr Perkowski, Wykonawcy: Cappella Gedanensis, Rafał Kłoczko, dyrygent

Ze względu na sytuację pandemiczna, liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Aby otrzymać zaproszenie na wydarzenie należy napisać wiadomość na adres cappella@gedanensis.pl z podaniem daty koncertu.

Muzyka w altanie

Zielone otoczenie Parku Oliwskiego będzie tłem dla wydarzenia pt. „Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”. W ramach cyklu odbędą się jeszcze dwa koncerty.

- 7.08 (sobota), godz. 12.00, wystąpią: Krzysztof Lorek – tenor, Marta Kur - akompaniament
- 14.08 (sobota) godz. 12.00. wystąpią: Jan Szczypiorski – skrzypce, Paweł Wiśniewski - akordeon

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Polskiego Chóru Kameralnego.

Gdański Festiwal Tańca w Klubie Żak

Ostatni sierpniowy tydzień warto spędzić na 13. Gdańskim Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W ciągu dziesięciu dni zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle zagraniczne, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym Jury podczas Solo Dance Contest. Po spektaklach można zrelaksować się w ogrodzie Klubu Żak, podzielić swoimi refleksjami i spotkać artystów.

Szczegóły oraz bilety dostępne na stronie Festiwalu.

Święto Wolności w Gdańsku

W sierpniu i wrześniu splata się w Gdańsku wiele wielkich historii i pojedynczych ludzkich doświadczeń, ważnych współczesnych gdańszczanek i gdańszczan, ale i szerzej – dla Polek i Polaków, Europejczyków, obywateli świata. Europejskie Centrum Solidarności zebrało je wszystkie pod wspólnych hasłem – Święto Wolności.

Instytucja zaprasza do odwiedzenia wystawy stałej ECS, gdzie wspomnieniami będą się dzielić uczestnicy i świadkowie wydarzeń. Zaprasza na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, podczas którego głos w sprawie zabiorą artyści. I zachęca do posłuchania ekspertów i naukowców podczas debat.

Szczegółowy program Święta Wolności dostępny jest na stronie ECS.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta