• Start
  • Wiadomości
  • Kultura Wilna w pigułce na Skwerze Heweliusza w Gdańsku  

Kultura Wilna w pigułce. Atrakcje na Skwerze Heweliusza w Gdańsku  

- W tym roku świętujemy 700-lecie Wilna i 25-lecie naszej współpracy gdańsko-wileńskiej - powiedział Piotr Borawski, zast. prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Dziękujemy naszym przyjaciołom z Wilna, że są dziś z nami i zapraszamy wszystkich, żeby zobaczyli to, co w Wilnie najlepsze. W sobotnie popołudnie na Skwerze Heweliusza można było m.in zobaczyć wystawę plenerową, odwiedzić stoiska litewskich wydawnictw i nauczyć się… wicia palm. 
12.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-08-12-wilno-gdansk-010_949x633.JPG
Nz. Goście z Wilna i Gdańska podczas otwarcia przestrzeni kultury wileńskiej na Skwerze Heweliusza w Gdańsku  
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wilno w Gdańsku 2023. Mamy litewsko-polski weekend kultury, spotkań i jarmarku. PROGRAM

Wileńskie atrakcje na Skwerze Heweliusza

Sobota, 12 sierpnia 2023 roku, to kolejny dzień Festiwalu Wilno w Gdańsku i Jarmarku Wileńskiego, który w tym roku wyjątkowo odbywa się w ramach Jarmarku Świętego Dominika. Simona Bieliūnė, wicemer Wilna razem z Piotrem Borowskim, zast. prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu symbolicznie otworzyli przestrzeń kultury wileńskiej na gdańskim Skwerze Heweliusza.  

- Cieszę się, że jestem dziś tutaj, że możemy razem świętować nasze rocznice - powiedziała Simona Bieliūnė. - Zapraszam do odwiedzin wszystkich stoisk, skorzystania z oferty, którą przygotowały.

2023-08-12-wilno-gdansk-022_949x633.JPG
Nz. Tomasz Snarski (z lewej) dyrektor Festiwalu Wilno w Gdańsku oprowadza gości po wystawie plenerowej 700-lecie Wilna na Skwerze Heweliusza
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sąsiedzi i przyjaciele. Uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy Gdańska i Wilna

Na weekend 11-13 sierpnia przygotowano bogaty program kulturalny. Organizatorzy Festiwalu Wilno w Gdańsku zaplanowali liczne interdyscyplinarne wydarzenia w różnych lokalizacjach. To m.in. wystawa fotograficzna, stoisko z litewskimi wydawnictwami, performatywna nauka języka litewskiego czy nauka wicia palm wielkanocnych. 

Tomasz Snarski: Prawdziwa wspólnota w przestrzeni kultury wileńskiej

- Pokazujemy całą przestrzeń kultury wileńskiej na skwerze Heweliusza, to prawdziwe Wilno w Gdańsku - zachęcał Tomasz Snarski, dyrektor Festiwalu Wilno w Gdańsku. - Mamy warsztaty wicia palm wileńskich, najnowsze wydawnictwa wileńskie, literaturę i prasę litewską i polską. Można odwiedzić stoisko hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki z Wilna, które prowadzi siostra Michaela Rak. Zachęcam do wzięcia udziału w lekcji języka litewskiego, czy warsztatach literackich dla najmłodszych dzieci z twórczyniami z Litwy. Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu razem, przestrzeń kultury wileńskiej wypełnia się prawdziwą wspólnotą. I tak idea przewodnia festiwalu realizuje się konkretnie, bo wspólnota zawsze jest konkretna. 

2023-08-12-wilno-gdansk-035_949x633.JPG
Nz. Agata Granicka (druga z prawej) uczyła plecenia palm Simonę Bieliūnė (pierwsza z prawej), wicemer Wilna i Piotra Borawskiego, zastępcę prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Program na niedzielę. Co jeszcze warto zobaczyć?

W niedzielę 13 sierpnia, w ostatni dzień festiwalu i Jarmarku Wileńskiego warto odwiedzić wystawę  Quarantinarium, Milena Liutkutė-Grigaitienė w Galerii Peron w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, przygotowaną we współpracy z galerią Užupio Meno Inkubatorius z Wilna, warto zajrzeć do stoiska z literaturą i prasą wileńską, przejrzeć magazyn „Kurier Wileński”, kwartalnik „Znad Wilii”, czy serię „Biblioteka Znad Wilii” znajdujące się w przestrzeni kultury wileńskiej na skwerze Heweliusza.

Chętni mają ostatnią szansę na  wzięcie udziału w warsztatach wicia palm prowadzonych przez Agatę Granicką, palmiarkę w siódmym pokoleniu. 

- Palmy wyplatam od 40 lat, warsztaty prowadzę od ponad 20 lat - mówi Agata Granicka, Polka mieszkajaca w Wilnie. - To nie jest trudne, większym wysiłkiem jest dla nas zbieranie ziół i kwiatów, to są określone rośliny, nie wszystkie pasują do palmy. Musimy to zrobić w ciągu lata. A raz zrobiona palma, jeśli się będzie o nią dbało, może przetrwać dziesiątki lat. 

Wilno w Gdańsku 2023: program

 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok