Nie zobaczycie na tej wystawie historycznych postaci ani reprezentacji głośnych wydarzeń, choć ekspozycja powstała z myślą o 40 rocznicy Sierpnia ’80.
- Zatrzymujemy się na funkcji i treści symboli wspólnoty oraz trudności w utrzymaniu ich pierwotnego znaczenia. W ideowym centrum wystawy jest słowo i znak utożsamiane z nadzieją na lepszy i sprawiedliwszy świat - mówi Aneta Szyłak, kuratorka wystawy. - Sposoby pracy artystów i artystek z tym słowem i z tym znakiem pozwalają dostrzec, jak związane z nimi treści zmieniały się i były podawane w wątpliwość. Choć punktem wyjścia jest zjednoczona wspólnota, powstała w wyjątkowym miejscu i czasie, naszym celem nie jest katalogowanie sposobów użytkowania jej symboli, a raczej wskazanie na to, że możemy zatrzymywać i muzealizować obiekty, ale nie unieruchomimy ich znaczenia.
Autorami prezentowanych na wystawie prac są: Bogna Burska i Magda Mosiewicz, Jerzy Janiszewski, Jacek Niegoda, Hanna Nowicka-Grochal, Ewa Partum, Wilhelm Sasnal, Marek Sobczyk, Piotr Uklański oraz Agata Zbylut.
Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku (w tym depozyty Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej) oraz z publicznych i prywatnych kolekcji sztuki w Polsce.
W piątek, 28 sierpnia, odbył się wernisaż wystawy "... Która była", w którym uczestniczyli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Prace oglądać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 do 18 października 2020 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Wstęp biletowany.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU