Kto został pochowany w św. Janie?

Tuż przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, o dawnych wiernych, których szczątki spoczywają w kryptach zabytkowego Centrum św. Jana opowie przewodniczka i historyczka Ewa Jasińska. Wykład połączony z oprowadzaniem, w ramach cyklu „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”, odbędzie się we wtorek, 29 października, o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
28.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się ozdobne epitafium Nathaniela Schroedera, które przedstawia lwa św. Marka trzymającego otwartą księgę, otoczonego przez rzeźby aniołków oraz postacie symbolizujące cnoty lub alegorie. Centralna tablica zawiera inskrypcję łacińską poświęconą pamięci Schroedera, udekorowaną motywami liści, złotymi ornamentami i skrzydłami
Fragment epitafium Nathaniela Schroedera w kościele św. Jana
fot. NCK

Posłuchaj, jak brzmią organy w Kościele św. Jana w Gdańsku WIDEO I ZDJĘCIA

Kościół św. Jana – gotycka budowla przy ulicy Świętojańskiej 50, która przede wszystkim pełni dziś funkcje kulturalne, jako Centrum św. Jana pod egidą Nadbałtyckiego Centrum Kultury, skrywa wiele historycznych tajemnic i archeologicznych ciekawostek.

Wśród nich znajdziemy liczne płyty nagrobne umieszczone w kamiennej posadzce. O tym, czyje szczątki przed wiekami tu spoczęły, dowiemy się z wykładu połączonego z oprowadzaniem po kościele, we wtorek, 29 października.

- Będzie można posłuchać o kilku naszych poprzednikach, nawet z XVI wieku, którzy do kościoła św. Jana przychodzili – zaprasza Iwona Berent, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami Nadbałtyckiego Centrum Kultury, i koordynatorka cyklu „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”. - To osoby, które miały duże zasługi dla kościoła – jeden ze zmarłych był witrykusem - osobą świecką, która wspierała pierwszego pastora kościoła św. Jana. Miał swój udział w zlecaniu budowy wyjątkowego kamiennego ołtarza, który dziś możemy tutaj podziwiać.

Podczas spotkania mowa też będzie m.in. o czterech nagrobnych płytach średniowiecznych, ozdobionych emblematami z atrybutami ewangelistów. Po prelekcji będzie czas na zwiedzanie i pytania do przewodniczki.

Wykład wygłosi Ewa Jasińska - politolożka, filolożka włoska oraz animatorka kultury. Absolwentka gedanistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest licencjonowaną przewodniczką PTTK po Trójmieście, Europejskim Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku kieruje działem międzynarodowym oraz koordynuje siecią współpracy instytucji kultury zlokalizowanych na Starym Mieście w Gdańsku - RadUNIA KULTURY.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Udogodnienia: pętla indukcyjna.

Na zdjęciu widzimy wnętrze zabytkowego kościoła lub kaplicy, gdzie centralnym elementem jest ozdobna chrzcielnica otoczona bogato zdobionymi, metalowymi barierkami. Na ścianach w tle widoczne są stare freski i inskrypcje, a dwoje ludzi przygląda się szczegółom architektonicznym i dekoracyjnym
Udostępnione dla zwiedzających wnętrza kościoła św. Jana są znakomitą okazją do poznania (i zobaczenia na własne oczy) historii Gdańska. Nz. ozdobna chrzcielnica
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nie możesz przyjść? Poczekaj na wykład w internecie

Październikowe spotkanie będzie już 18. w ramach rozpoczętego na początku 2023 roku cyklu wykładów „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”, organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i zachowanego dziedzictwa kulturowego kościoła św. Jana w Gdańsku. 

Wykłady odbywają się cyklicznie w każdy ostatni wtorek miesiąca w Centrum św. Jana w Gdańsku, zawsze o godzinie 18:00. Prowadzą je specjaliści w dziedzinach historii, historii sztuki, konserwacji zabytków i filologii klasycznej. Wszystkie prelekcje są nagrywane i publikowane (po około miesiącu od wydarzenia) na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Dzień Wszystkich Świętych. Jaka organizacja ruchu 1 listopada w pobliżu cmentarzy?

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki