• Start
  • Wiadomości
  • Grabowski, Jaros, Kocurek i zespół Algorhythm - to oni zdobyli nagrodę Młody Twórca Kultury 2017

Grabowski, Jaros, Kocurek i zespół Algorhythm - to oni zdobyli najwyższy laur w kategorii Młody Twórca Kultury 2017

W tym roku do grona laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury dołączyli: historyk i historyk sztuki zafascynowany Gdańskiem Klaudiusz Grabowski, aktor Teatru Wybrzeże Michał Jaros i grafik Kamil Kocurek, którego prace analizują problem wojen. Nagroda Publiczności przypadła w udziale jazzowemu zespołowi Algorhythm.
24.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagrodzeni w tym roku to: historyk i historyk sztuki zafascynowany Gdańskiem Klaudiusz Grabowski, aktor Teatru Wybrzeże Michał Jaros i grafik Kamil Kocurek

- Chcemy w Gdańsku przygotować lokalną politykę, która wspierałaby promowanie i utrwalanie szacunku w różnorodności - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Marzy nam się Polska, w której wszyscy mieliby do siebie szacunek, a w każdym innym człowieku wydzieli talent i szansę. Abyśmy się cieszyli z poznania każdego "innego". Wy artyści jesteście dla nas przewodnikami po świecie wartości, po świecie estetyki, piękna i dobra. Bardzo na was liczymy, że w tym dziele budowy Gdańska ludzi szcześliwych i szanujących się nas wspieracie. A wszystko to się dzieje w Żaku, które obchodzi 60-lecie. Dziękuję, że jesteście i tworzycie w mieście wolności, w kulturze wolnosci - wolności kultury.    

Zobacz relację wideo:

Kim są nagrodzeni?

Jako pierwszy nagrodzony na scenę wyszedł Michał Jaros - aktor Teatru Wybrzeże. Dziękował reżyserom, którzy obdarzyli go zaufaniem i powierzyli role, dzięki którym mógł się pojawić na scenie, dyrektorowi teatru, który go zaprosił do pracy, ale też drugiemu nominowanemu, aktorowi Teatru Wybrzeże - Piotrowi Biedroniowi.

- Za to, że razem tworzymy te światy - powiedział aktor.

Michał Jaros (ur. 1987) jest chętnie obsadzany przez reżerów w rolach amantów: romantyczny Will Szekspir w Zakochanym Szekspirze, brawurowy Pleban w “Wesołych kumoszkach z Windsoru” czy intrygujący Michel Houellebecq w “Mapie i Terytorium”. Ale też pamiętny Ralph Touchett w "Portrecie damy" czy Montag w spektaklu "Fahrenheit 451" i wielu innych. Za rolę młodszego Broniewskiego otrzymał nominację do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza i tytuł jednej z najlepszych męskich kreacji w ankiecie miesięcznika Teatr, a także nagrodę Teatralną Marszałka Województwa. Za rolę tytułową w spektaklu "Płatonow" został uhonorowany nagrodą na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a aktorem TW w Gdańsku od 2012 roku.

Kamil Kocurek (ur. 1990), drugi laureat to z kolei absolwent ASP w Katowicach, który dziś pracuje jako asystent na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP. Jego prace wyrażają problem utożsamiania wojny z grą i zabawą, fascynuje go zjawisko nierzeczywistości wojennej we współczesnym świecie. Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie grafiki artystycznej należy m.in. Nagroda Główna na1st Xuyuan International Print Biennial China w Pekinie (2016), Nagroda Główna na 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Sfântu Gheorghe w Rumuni (2016), Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015) oraz Nagroda Rektorów ASP podczas konkursu Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku (2015).

- Jestem zaskoczony tą nagrodą, bo mieszkam tu i pracuję dopiero od dwóch lat - mówił podczas uroczystości. - Ale też dlatego, że jestem przedstawicielem sztuk plastycznych, grafiki, która nie zawsze jest doceniana wśród sztuk wizualnych.

Klaudiusz Grabowski (ur. 1986), trzeci nagrodzony to historyk, historyk sztuki, animator kultury, autor tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów przeszłości i kultury Gdańska. Fascynuje go architektura starego Gdańska czemu daje wyraz w publikacjach na ten temat. Najważniejsze z nich to: Dekoracje architektoniczne Gdańska, Ratusz Starego Miasta w Gdańsku, Tajemnice gdańskich uliczek, Style architektoniczne Gdańska. Tworzy scenariusze, według których odbywają się wędrówki oraz gry miejskie na terenie Trójmiasta. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych, które sam aranżuje i animuje. Ogromnie wzruszony, przyjmując nagrodę dziękował swoim współpracowniczkom.

Internauci głosując na stronie Gazety Wyborczej Trójmiasto najwyżej ocenili twórczość jazzowego zespołu Algorhythm, który powstał w 2013 roku. Zespół łączy w twórczości różne nurty muzyczne, osobowości i idee. Stała jest tylko swobodna ekspresja artystyczna. Ich muzyka oddaje emocje i myśli współczesnego człowieka. Algorhythm tworzą: Emil Miszk (ur. 1990), Piotr Chęcki (ur. 1989), Szymon Burnos (ur. 1991), Krzysztof Słomkowski (ur. 1987) i Sławek Koryzno (ur. 1984).

Algorhythm już ma na koncie kilka nagród: to zwycięzcy IV RCK Pro JAZZ FESTIWAL, laureaci XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także finaliści European Jazz Contest 2013.

W tym roku nominowanych do nagrody było 17 artystów

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, nagrody finansowe w wysokości 7 tysięcy złotych oraz statuetki zaprojektowane przez laureata nagrody z 2001 roku, Tomasza Radziewicza (jest też autorem m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego na placu imienia marszałka we Wrzeszczu).

Dołączyli w ten sposób do grona 104 artystów, wśród których są między innymi: Katarzyna Krakowiak, Natalia Cyrzan, Anna Miler, Maciej Moskwa, Marcin Zawicki, Maciej Gański i nagordzeni w zeszłym roku muzycy: Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Kamil Piotrowicz i Wojciech Frycz.

Nagroda specjalna dla Magdy Renk

Specjalne podziękowania, bukiet róż, metaloplastyka i Medal Prezydenta Miasta Gdańska trafiły do rąk dyrektor Klubu Żak, Magdaleny Renk. Prezydent Adamowicz przypomniał, że pracę w Żaku rozpoczęła w 1984 roku.

- Jest pani strażniczką tego miejsca - mówił prezydent. - Pani determinacja, kiedy trzeba było wyprowadzić klub z budynku przy ul. Wały Jagiellońskie 1, i gdy stała się pani z tym dziedzictwem bezdomna i przypilnowała mnie i moich pracowników, spowodowały że ten budynek stał się nową siedzibą. To wszystko pani zasługa.

- Nie byłoby Żaka, gdyby nie Lucjan Bokiniec - przypomniała Magda Żak, odbierając medal. - To nie budynek stanowi o tym, czym jest klub, tylko ekipa. Wszystko co tu robimy - robimy jako ekipa.

Statuetka zaprojektowana przez laureata nagrody z 2001 roku, Tomasza Radziewicza

Nagroda dla Młodych Twórców Kultury

To jedna z bardziej demokratycznych nagród jakie przyznawane są w Gdańsku. Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017 powołano w 2000 roku i od tego czasu, co roku, laur najciekawszego artysty młodego pokolenia trafia do osoby, który przejdzie przez sito kolejnych wyborów jury.

Zgłaszają ich instytucje i osoby prywatne. Mogą być to gdańscy radni, szkoły artystyczne, instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, związki twórcze czy media.

A potem przyznawane są cztery nagrody. Trzech laureatów wybiera kapituła, składającą się z przedstawicieli władz miasta, instytucji kulturalnych - przedstawicieli ASP i Akademii Muzycznej, a także laureatów z lat ubiegłych, a czwartą wskazują internauci.

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/244382100" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen width="755" height="425"></iframe>

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza