Grand Prix Jarmarku św. Dominika to konkurs na najatrakcyjniejszą ofertę Jarmarku. Organizowany jest od 2001 roku. Laureatów wyłania ośmioosobowa komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele miasta, organizatorzy Jarmarku oraz patroni medialni.
- Szukamy czegoś, co nas zaskoczy - mówi przewodniczący komisji, Piotr Dzik, właściciel Pierogarni u Dzika. - Oceniamy fantazję, oryginalność oraz talent, ale i pracowitość. Patrzymy także pod kątem tego, co najbardziej podoba się odwiedzającym Jarmark.
Aby otrzymać prestiżowy laur nie wystarczy jednak zaoferować mieszkańcom i turystom ciekawy produkt. Jury oceni także sposób jego prezentacji na stoisku, pod kątem oryginalności i nowatorskiego sposobu promocji i ekspozycji towarów, a nawet poziom obsługi klienta - oczywiście wymagana jest wysoka kultura.
Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: Produkt Rzemieślniczy oraz Produkt Spożywczy. Jury może przyznać także dwa wyróżnienia w każdej z kategorii.
W ubiegłym roku Grand Prix w kategorii rzemieślniczej otrzymała Leżakownia - należąca do Jakuba Puka firma z Oleśnicy produkująca lampy z naturalnego drewna. Zostały przyznane także dwa wyróżnienia - dla firmy Burtan z Lubienia, tworzącej pierścionki i naszyjniki z czarnego dębu, oraz Pracowni Drobiny Czasu, należącej do Magdaleny Czaplińskiej z Warszawy, za unikalne prezenty w stylu vintage.
W kategorii spożywczej najlepsza okazała się Gospoda u Małgorzaty z Borów Tucholskich - za śledzika cioci Wiesi. Wyróżniony został flammkuchen - alzacki podpłomyk - z PHU Amelia z Legnicy.
Wręczenie nagród Grand Prix oraz wyróżnień odbędzie się podczas uroczystości zakończenia Jarmarku św. Dominika, w sobotę, 18 sierpnia. Mniej więcej tydzień wcześniej poznamy wyniki - po to aby odwiedzający Gdańsk mogli zajrzeć na zwycięskie stoisko i przekonać się, co tak zachwyciło jury.