• Start
  • Wiadomości
  • Księżyc niebywale wielki i jasny - zobacz w poniedziałek pełnię, jakiej nie było od 60 lat!

Księżyc niebywale wielki i jasny - zobacz w poniedziałek pełnię, jakiej nie było od 60 lat!

Aż o 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż podczas normalnej pełni. Taki Księżyc będzie można oglądać w poniedziałek, 14 listopada. Tę wyjątkową sytuację, zdarzającą się raz na kilkadziesiąt lat, będzie można obserwować bezpłatnie z teleskopów w Centrum Hewelianum. ZOBACZ film NASA o „superksiężycu”.
13.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W dniu 9 sierpnia 2016 r. w Centrum Hewelianum mieszkańcy i turyści uczestniczyli w akcji Nocne podglądanie wszechświata

Orbita Księżyca jest eliptyczna, dlatego odległość między nim a Ziemią zmienia się. Najdalsza odległość między obu obiektami to 406 700 km, najmniejsza - 356 509 km. Z tym drugim przypadkiem - nazywanym „superksiężycem” - będziemy mieli do czynienia właśnie w poniedziałek, 14 listopada.

Takie zjawiska nie zdarzają się często. Po raz ostatni Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, następna okazja będzie dopiero w 2034 roku. Księżyc - według naukowców z NASA - w tej fazie (zwanej też superpełnią) będzie o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż podczas normalnej pełni.


Zobacz film NASA o "superksiężycu" (w języku angielskim)


Na wspólne obserwacje astronomiczne „supersiężyca” w godzinach 18.00-21.00 zaprasza Centrum Hewelianum w Gdańsku.

- W naszym centrum nauki będzie można go podglądać razem z zespołem astronomów przez profesjonalne teleskopy - zachęca Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum. - Na Górze Gradowej ustawimy dwa profesjonalne teleskopy, przy każdym astronom będzie opowiadał o „superksiężycu”, pokażą także konstelacje na niebie, opowiedzą o ciekawostkach ze świata gwiazd oraz tajemnicach, jakie kryje Kosmos.

Obserwacje „superksiężyca” uzależnione są od warunków atmosferycznych: do jego oglądania niezbędne jest bezchmurne niebo.

- Jeśli pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne na terenie Centrum Hewelianum będzie można wspólnie wypatrywać także Leonidów, czyli najszybszego roju meteorów (tzw. spadające gwiazdy) - zdradza Rokitiańska.

Wstęp na obserwacje „superksiężyca” jest bezpłatny. Więcej na www.hewelianum.pl oraz na kanale Centrum Hewelianum na Facebooku.



TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 44. rocznicy Sierpnia’80 oraz 10-lecia budynku ECS.