• Start
  • Wiadomości
  • Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prof. Joanny Muszkowskiej-Penson

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prof. Joanny Muszkowskiej-Penson

Wszyscy zainteresowani mogą się wpisać do księgi kondolencyjnej, poświęconej prof. Joannie Muszkowskiej-Penson, która zmarła w piątek, 30 czerwca. Księga jest wystawiona w hallu siedziby Rady Miasta Gdańska (ul. Wały Jagiellońskie 1) do czwartku, 6 lipca, w godzinach urzędowania. Wśród osób, które złożyły pierwsze wpisy w poniedziałek, 3 lipca, były Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
02.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starsza kobieta siedzi w fotelu i obejmuje ramionami pochylającą się nad nią młodą kobietę z długimi włosami i w okularach
Profesor Joanna Muszkowska-Penson z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Najważniejsza w życiu jest miłość do ludzi”. Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson

Profesor Joanna Muszkowska-Penson była wybitną gdańszczanką, którą w 2018 r. Rada Miasta Gdańska wyróżniła tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Była lekarką, działaczką Solidarności, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W 1980 r. rozpoczęła pracę jako ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego. Została członkiem NSZZ Solidarność. Od sierpnia 1980 r. do 1990 r. była osobistym lekarzem przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy. Dożyła sędziwego wieku. W październiku skończyłaby 102 lata.
Profesor Muszkowska-Penson powiedziała w jednym z wywiadów: "Najważniejsza w życiu jest miłość do ludzi i otwartość na drugiego człowieka". Zmarła 30 czerwca 2023 r. wieczorem w swoim mieszkaniu w Sopocie.

Księga kondolencyjna będzie wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska (budynek Nowego Ratusza, ul. Wały Jagiellońskie 1). 

Wpisu będzie można dokonać do czwartku, 6 lipca w godzinach funkcjonowania Rady Miasta.

Przez Ravensbrück do wolnej Polski. Opowieść o prof. Joannie Muszkowskiej-Penson

TV

Wieczór dla tramwaju widmo