• Start
  • Wiadomości
  • Książki Lecha Bądkowskiego w zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Książki Lecha Bądkowskiego w zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

„Oblężenie”, „Połów nadziei”, „Pomorska myśl polityczna”, „Powtórka” - te i inne książki, broszury i czasopisma, których autorem bądź redaktorem był Lech Bądkowski znajdziemy w zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Kolekcja sukcesywnie jest rozwijana - dostęp do niej jest darmowy.
14.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Bądkowski podczas obrad związkowców „Solidarności” jesienią 1980 roku
Lech Bądkowski podczas obrad związkowców „Solidarności” jesienią 1980 roku
źródło: www.badkowski.pl

 

Kim był Lech Bądkowski? Przeczytaj artykuł Henryki Dobosz

 

Pierwsze wydanie powieści psychologicznej z wątkiem historycznym „Oblężenie”, autorstwa Lecha Bądkowskiego (1920-1984) - związanego z Gdańskiem żołnierza, prekursora myśli samorządowej w Polsce, cenionego pisarza, dziennikarza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego - wzbogaciło poświęconą mu kolekcję cyfrową w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Kolekcja została utworzona z okazji ogłoszenia przez gdańskich radnych roku 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego. Jest sukcesywnie uzupełniana. Aktualnie liczy trzy zdigitalizowane pozycje książkowe: wspomniane „Oblężenie” (1976), „Połów nadziei” (1974) i „Powtórkę” (1969), oraz broszurę „Pomorska myśl polityczna” (1945).

 

W kolekcji poświęconej Lechowi Bądkowskiemu znajdziemy póki co kilka jego pozycji książkowych oraz skany czasopism i broszury. Wkrótce można spodziewać się kolejnych materiałów
W kolekcji poświęconej Lechowi Bądkowskiemu znajdziemy póki co kilka jego pozycji książkowych oraz skany czasopism i broszury. Wkrótce można spodziewać się kolejnych materiałów
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Zamykają ją trzy pierwsze numery legendarnego czasopisma „Samorządność: tygodnik społeczno-polityczny”, ukazującego się tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego w 1981 r. (data ostatniego numeru to 14 XII 1981). Jego redaktorem naczelnym był właśnie Bądkowski. Zgody na udostępnienie pisma udzielił Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, którą prowadzi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, ma już w planach publikację innych materiałów związanych z Lechem Bądkowskim - warto więc sprawdzać zbiory na bieżąco.

Dzieła pisarza i społecznika znajdziemy na stronie bibliotekacyfrowa.eu. Dostęp do wszystkich materiałów jest darmowy.

 

Narodziny pięcioraczków w Gdańsku w 1971 r. i wiele innych. Poznaj ciekawostki z BBC

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!