• Start
  • Wiadomości
  • “Książka w roli głównej”: wspólne czytanie i grad pytań do prezydent Gdańska 

“Książka w roli głównej” w Miniaturze. Wspólne czytanie i grad pytań do prezydent Gdańska 

W niedzielę, 23 kwietnia, brawurowym performatywnym czytaniem książki „Ach, jak cudowna jest Panama” w wykonaniu m.in. prezydent Gdańska i dzieci z Akademii Miniatura, zainaugurowano w MTM kolejną edycję edukacyjnego cyklu “Książka w roli głównej”. Po spotkaniu dzieci zasypały Aleksandrę Dulkiewicz pytaniami i prośbami o selfie. A o co pytały prezydent Gdańska?
23.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Troje dzieci siedzi na scenie. Mają na głowie czarne meloniki i próbują razem otworzyć paczkę. W tle młoda kobieta siedzi na kanapie z mikrofonem i książką
W niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. w Miejskim Teatrze Miniatura rozpoczął się drugi sezon cyklu "Książka w roli głównej". Tym razem w roli lektorów czytających dzieciom książki pojawią się osoby wykonujące interesujące i niecodzienne zawody. Pierwszym gościem spotkań była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Udane Oliwskie Święto Książki. Gdańszczanie chętnie kupują i czytają

Bohaterami pierwszej edycji spotkań wokół książki w Miejskim Teatrze Miniatura byli sportowcy. Prawdziwi mistrzowie olimpijscy i świata w swych dziedzinach: żeglarstwie, gimnastyce sportowej czy tenisie stołowym. Nie tylko czytali dzieciom, ale też opowiadali o swoich pasjach. Tym razem zaproszono do współpracy osoby wykonujące niezwykłe zawody. Pierwszą z nich była prezydent Miasta Gdańska.

“Książka w roli głównej”. Mistrzowie sportu czytają dzieciom w Miniaturze

W niedzielne popołudnie, podczas czytania fragmentów książki „Ach, jak cudowna jest Panama” Janosha, Aleksandra Dulkiewicz wcieliła się w rolę narratora. Na scenie wspierała ją, w rolach Tygryska i Misia, aktorka Magdalena Żulińska.

Scena podzielona jest na dwie części. Po lewej stronie siedzą w kucki dzieci, pochylając się nad rzutnikiem, który na ścianie za nimi wyświetla rysunki. Po prawej stronie kanapa, na której siedzą dwie kobiety
Elementami scenografii stały się rysunki, które dzieci wykonały tuż przed wejściem na spotkanie z prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czy czytanie na głos, w czasach wszechobecnego internetu, może być dla dzieci interesujące? Sądząc po reakcji widowni - bardzo. Na takich zajęciach nie sposób się nudzić, bo czytanie performatywne polega na wzbogacaniu tekstu środkami scenicznymi. Na scenie pojawiły się więc również dzieci uczęszczające do Akademii Miniatura oraz ich opiekunka - pedagog teatru Monika Tomczyk, która pomagała w animacji poszczególnych scen. Całość wywoływała wspaniałą interakcję z widownią, na której zasiadały młodsze dzieci (cykl przeznaczony jest dla dzieci od lat 5) wraz z rodzicami i opiekunami.   

Poznajcie wybitnych tłumaczy: René Koelblen i Stanisław Waszak z nagrodą translatorską

- Sezon drugi powstał po to, by dzieci mogły się przekonać, że w życiu osób wykonujących niezwykłe zawody dobre książki odgrywają dużą rolę – tłumaczyła Justyna Sawicka. 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

"Jak to jest być prezydentem" 

Czytanie performatywne było tylko częścią spotkania w teatrze. Po spektaklu, gdy dzieci poznały już losy Tygryska i Misia, chciały też lepiej poznać narratorkę. Nikogo nie trzeba było ośmielać do zadawania pytań. W górze wciąż był las rąk.

Małe dzieci siedzą na czerwonych teatralnych fotelach. Dwoje z nich podnosi rękę
Chętnych do zadawania pytań nie brakowało
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dużo pytań, stosownie do Międzynarodowego Dnia Książki, który obchodziliśmy tego dnia, dotyczyło ulubionych lektur i czytelniczych zwyczajów prezydent Gdańska. Młodzi gdańszczanie (na widowni silnie reprezentowani przez przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas) pragnęli poznać tytuł ulubionej książki prezydent Gdańska, wiedzieć ile ich w ogóle przeczytała i czy był wśród nich “Harry Potter”. Odpowiedź: “Tak, czytałam z córką Zośką” została nagrodzona najgorętszymi brawami. A ponieważ dzieci w tym wieku, na szczęście, nie znają jeszcze zasady politycznej poprawności, z równym przejęciem pytały Aleksandrę Dulkiewicz o to, jaką najgrubszą książkę przeczytała w życiu (odpowiedź: “Biblia”), jak i o to, czy ma zwierzątko (“jeszcze nie”). Pewną małą elegantkę najbardziej nurtował problem, czy Pani prezydent farbuje włosy (pytanie wywołało salwy śmiechu). Mała Ola zaś zastanawiała się, jak to jest występować na scenie.

- Powiem Ci Olu, że moja praca na tym polega, że codziennie przed kimś występuję - zwierzyła się prezydent Gdańska. - A to przed grupą współpracowników, a to młodzieży, czy grupą mieszkańców. Jutro na przykład spotykam się z mieszkańcami Przymorza. Ale występowanie na scenie, to co innego. Dużo się tu dzieje i trema była duża. Ale też duża radość, kiedy jest reakcja publiczności.     

Po scenicznych emocjach, aby teatralnym zwyczajom stało się zadość, prezydent została obdarowana bukietem kwiatów. - Niedużym, bo to teatr Miniatura - żartował dyrektor MTM Michał Derlatka. 

Po spotkanie nadszedł czas na ulubione przez widzów selfie i prezydent długo pozowała do zdjęć z najmłodszymi czytelnikami.

Uśmiechnięta kobieta pochyla się i obejmuje dwoje dzieci
Po czytaniu performatywnym pani prezydent pozowała do zdjęć z publicznością
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Książka w roli głównej” po raz drugi

Autorką projektu, którego celem jest promowanie czytania wśród dzieciaków, jest Justyna Sawicka. Jej praca została dostrzeżona i wyróżniona nominacją w prestiżowym konkursie Książka Roku 2022*.

Młoda kobieta z długimi jasnymi włosami - siedzi na scenie, trzyma w dłoni mikrofon, na drugiej ręce opiera brodę.
Za stworzenie i koordynację projektu "Książka w roli głównej" Justyna Sawicka z Działu Literackiego teatru dostała nominację w kategorii upowszechnianie czytelnictwa ogólnopolskiego konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się literaturą dla młodego czytelnika
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Proponując ten cykl rok temu myślałam o Skandynawii, gdzie czyta się najwięcej w Europie - tłumaczy Justyna Sawicka. - Tam nawet nauczyciele wychowania fizycznego, którzy wśród dzieci w tym wieku mają często największy autorytet, przychodzą do szkoły z książkami zachęcając do czytania. Pomyślałam że warto podobne pomysły zaszczepiać u nas. W tym sezonie książka będzie pretekstem do spotkania z ciekawymi osobami, bo myślę, że dzieci znają zawody swoich rodziców, ale czy znają inne? Pamiętam, że ja w ich wieku nie wiedziałam, że można zostać na przykład aktorką, bo w moim domu wszyscy mieli umysły ścisłe. Uważam więc, że fajnie jest poszerzać dziecięcą perspektywę i cieszę się, że pani prezydent przyjęła nasze zaproszenie. A wpadłam na ten pomysł pytając o przyszłość dzieci moich znajomych. Dziewczynki często mówiły, że chcą być… prezydentkami! 

Kim będzie kolejny gość cyklu "Książka w roli głównej?

Kolejną gościnią (21 maja) w programie “Książka w roli głównej” będzie Natalia Hatalska - jedna z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertek w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów, założycielka instytutu badań nad przyszłością infuture.institute i autorka głośnej książki "Wiek Paradoksów. Czy technologia nas ocali?".

- Chyba mogę ją nazwać futurolożką, bo wróży, ale naukowo przyszłość - uśmiecha się Sawicka. - To bardzo otwarta i zdecydowana osoba. Dzieci wiedzą, że można zostać lekarzem czy strażakiem, ale czy wiedzą, że można pracować nad takimi badaniami? - mówi Sawicka. - Nie ukrywam, że zapraszam do współpracy osoby, które sama chciałabym poznać. W listopadzie, mam nadzieję, zobaczymy się z Joanną Concejo - wspaniałą ilustratorkę książek, m.in. Olgi Tokarczuk. 

*Konkurs na Książkę Roku ustanowiło w 1988 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - polska sekcja Międzynarodowej Rady do Spraw Książki dla Młodych (w skrócie IBBY) (International Board on Books for Young People). Jego celem jest promowanie wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci.

 

TV

Każdy może pomóc