“Jak się tu znaleźliśmy” - opowieści mieszkańców, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron
- Są tu opowieści o wojnie i powojniu - opowiada autorka Agnieszka Kochanowska. - Powody emigracji mogłyby wydawać się podobne, ale jednak inne są historie osób, które przyjechały zaraz po wojnie z Wilna, a na przykład Ukraińców w ramach akcji „Wisła”. Wszystkie są jednak w jakiś sposób dramatyczne. Nie ma zbyt wielu okazji, by o najbliższej historii rozmawiać w szkole. Chciałabym, żeby ta książka była w tym pomocna.
Agnieszka Kochanowska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku pracuje jako kierowniczka literacka i rzeczniczka prasowa, dokonuje przekładów, pisze scenariusze. Książkę “Jak się tu znaleźliśmy” zaprojektowała ilustratorka i graficzka, Joanna Czaplewska z gdańskiej Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
KONKURS KSIĄŻKA ROKU 2022
Nagrodę literacką w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY i tytuł „Książki Roku 2022” otrzymują:
- w kategorii „książka dla młodszych”: Justyna Bednarek za książkę Nasza niegrzeczna mama, il. Katarzyna Palus, Wydawnictwo Wytwórnia
- w kategorii „książka dla starszych”: Marcin Szczygielski za książkę Antosia w bezkresie, Instytut Wydawniczy Latarnik
Wyróżnienia literackie w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY otrzymują:
- Agnieszka Kochanowska za książkę “Jak się tu znaleźliśmy”, il. Joanna Czaplewska, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
- Jarosław Mikołajewski za książkę Drogocenny kamyczek, il. Anna Mrowiec, Wydawnictwo Słowne Młode
- Zofia Stanecka za książkę Drań, czyli moje życie z jamnikiem, il. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Kropka
Jury Literackie konkursu Książka Roku 2022 obradowało w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Joanna Żygowska.
Nie zmieniaj się Miniaturo! Po premierze spektaklu “Zmień się” w Teatrze Miniatura
W tegorocznym konkursie Książka Roku 2022 do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa nominowano także Justynę Sawicką, specjalistkę ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczynię i organizatorkę cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”.
Justyna nominowana została za ciekawy interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt „Książka w roli głównej” realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmujący trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport. W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 roku życia uczestniczyli m.in. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka. Na spotkaniach, tłumaczonych również na język migowy, książki czytano i recenzowano, a czytali je znani sportowcy.
Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włączał się w ten sposób w promocję czytania i ciekawych działań z literaturą.
Kapituła decydująca o wynikach w kategorii „upowszechniania” składała się wchodzą Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Anna Sadowska, Grażyna Sobieska- Szostakiewicz i Danuta Świerczyńska-Jelonek.
Kto jest organizatorem Konkursu Książka Roku 2022
Konkurs na „Książkę Roku” ustanowiło w 1988 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - polska sekcja Międzynarodowej Rady do Spraw Książki dla Młodych (w skrócie IBBY) (International Board on Books for Young People), której celem jest promowanie wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy, a konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.
Pozostałe nagrody i nominacje na stronie organizatora tutaj