Królowie i koszary na Długich Ogrodach. Ciekawa historia gdańskiej ulicy w książce

Ponad 30 archiwalnych zdjęć, do tego 30 dawnych pocztówek, kilkanaście grafik oraz rycin, i ciekawe historie. Opowiadacze Historii Dolnego Miasta przez ponad rok pracowali nad "Przewodnikiem po Długich Ogrodach". W czwartek, 1 czerwca, miała miejsce premiera ich wydawnictwa.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzy te same książki, ułożone jedna obok drugiej, z widocznym tytułem Przewodnik po Długich Ogrodach
Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie Przewodnik po Długich Ogrodach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Blisko 80 stron historii ul. Długie Ogrody

Spotkanie promocyjne książki zorganizowano w budynku Szkół Ekonomiczno - Handlowych im. Macierzy Szkolnej, przy ul. Mariana Seredyńskiego 1A. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców, głównie miłośników historii naszego miasta.

Na blisko 80 stronach "Przewodnika po Długich Ogrodach" zamieszczono 14 krótszych lub dłuższych tekstów o Długich Ogrodach napisanych przez dziewięciu autorów i autorek: Jan Daniluk, Jacek Górski, Klaudiusz Grabowski, Wojciech Gruszczyński, Helena Dzienis, Jacek Szymański, Jagoda Załęska - Kaczko, Krzysztof Kucharski i Grzegorz Sulikowski. Publikacja zawiera także ponad 100 reprodukcji zdjęć, pocztówek, map, reklam i innych dokumentów, wśród których są też takie, które nigdy wcześniej nie były pokazywane szerszej publiczności. Zamieszczono tam m.in. oryginalny bilet z kina, które działało przy Długich Ogrodach, niedaleko Szafarni.

Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku skończyła 60 lat

Z książki można dowiedzieć się m.in. tego, czyja pamiątkowa tablica wisiała na budynku pod numerem 33, skąd wzięła się nazwa ulicy Seredyńskiego, co oznaczała dla kościoła św. Barbary litera A połączona krzyżem, ile lat ma Park Siennicki, gdzie mieściło się przed II wojną światową "gniazdo szpiegostwa", i wielu innych ciekawostek. Jeden z rozdziałów poświęcono koronowanym głowom przebywającym w tej części Gdańska w XVIII wieku, a inny - historii działalności przy tej ulicy jednej z dawnych firm.

 

na zdjęciu fragment ulicy i kościół ceglany, w tle fragmenty niewysokich budynków mieszkalnych
Ul. Długie Ogrody była przed laty mocno skoszarowana. Ciekawą historię skrywa też kościół św. Barbary
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kiedyś koszary, dziś popularny ciąg komunikacyjny

- Opowiadacze nie lubią wydawać książek w formie "podręcznika". Dlatego w naszych wydawnictwach jest zawsze dużo zdjęć i ikonografii. Wychodzimy z założenia, że kiedy nie masz ochoty na czytanie, to przynajmniej obejrzyj zdjęcia. Ma być przede wszystkim ciekawie - zwracał uwagę, podczas spotkania promocyjnego, Jacek Górski, jeden z Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta.

II etap zabudowy Wyspy Spichrzów. Zawieszono wiechę

Przed laty oddzielna część Gdańska

Jan Daniluk, jeden z autorów "Przewodnika", zwracał uwagę podczas czwartkowego spotkania, iż Długie Ogrody były przed laty oddzielną częścią Gdańska. Dziś traktowane są jako jeden z głównych ciągów komunikacyjnych w Śródmieściu.

- Długie Ogrody, podobnie jak Dolne Miasto, były w XIX wieku bardzo skoszarowaną dzielnicą. Tutaj znajdowały się m.in. duże magazyny królewsko - wojskowe. To tutaj przed laty kumulował się garnizon - opowiadał historyk Jan Daniluk.

Zobacz więcej zdjęć ze spotkania poświęconego "Przewodnikowi po Długich Ogrodach"

O co pytali czytelnicy?

Obecni na spotkaniu mieszkańcy pytali autorów m.in. o kościół Św. Barbary, który znajduje się przy tej ulicy. Jeden z mężczyzn był ciekawy tego, co stało się z wyposażeniem świątyni w czasie wojny, czy wiadomo, gdzie wywieziono niektóre jego elementy. Na część pytań mógł znaleźć odpowiedź w książce. Jedna z osób była ciekawa tego, jaka przed laty była zabudowa przy ul. Seredyńskiego, która jest ulicą boczną do Długich Ogrodów. A była to ulica, którą budowano dla ówczesnej klasy średniej. Rozmawiano też o kamiennych tablicach, które znajdują się pod Mostem Stągiewnym.

Wydawnictwo można nabyć u Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Dostępne jest także w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii, przy ul. Reduta Wyskok 2 i w wybranych gdańskich księgarniach.

Opowiadacze Historii Dolnego Miasta przyznali, że już szykują się do drugiej części "Przewodnika po Długich Ogrodach".

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana