• Start
  • Wiadomości
  • Król lew z Gdańska uwielbia wołowinę. Każdy mógł zobaczyć, ile zjada na śniadanie

Król lew z Gdańska uwielbia wołowinę. Każdy mógł zobaczyć, ile zjada na śniadanie

Wołowiną zajadają się też lwie samice. To ich ulubiony gatunek mięsa. Ze smakiem zjedzą też filet z indyka i tuszkę z królika. Od czasu do czasu poczęstują się też jajkami. Warzyw natomiast nie tkną. Te, i wiele innych ciekawostek, można było usłyszeć w sobotę, 10 sierpnia, w gdańskim zoo - z okazji Dnia Lwa.
10.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwa lwy samice, jedna bawi się zieloną dużą piłką
10 sierpnia Gdański Ogród Zoologiczny przygotował atrakcje z okazji Dnia Lwa
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Żywność najwyższej jakości

Mięso, które podawane jest zwierzętom w gdańskim zoo jest ekologiczne, najwyższej jakości, kupowane od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Nie może być nafaszerowane chemią. Nie jest też w żaden sposób przyprawiane przed podaniem gdańskim kotom - dostają po prostu surowy kawał dobrego mięsa. Dziennie zjadają go od pięciu do ośmiu kilogramów. 

Jak wygląda karmienie lwów?

Z okazji Dnia Lwa, w sobotę, zwierzęta karmiono w nietypowy sposób. Jadły na oczach publiczności, bo w oszklonym pawilonie. Mięso zapakowano w papierowe kartony, więc koty musiały je najpierw “rozpakować”. Na co dzień wygląda to nieco inaczej.

- Lwów nie możemy zazwyczaj karmić, kiedy są razem - przyznaje Jakub Bogdanowicz, opiekun zwierząt drapieżnych w gdańskim zoo. - Każdy dostaje swoją porcję osobno, w przeciwnym razie mogłyby się pobić o jedzenie. A to nie byłoby dla nich dobre. Na zapleczu znajduje się sieć tuneli i klatek. Tam są przyprowadzane, i tam, każdy w swojej klatce, jest karmiony. Kiedy już zjedzą, wracają na wybieg.

Arco, który psuje zabawę dziewczynom

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym żyją obecnie cztery lwy: samiec Arco, który jest przywódcą stada, i trzy samice: Tshibinda, Berghi oraz Tola, która jest córką Berghi i Arco.

- “Dziewczyny” po karmieniu często wychodzą na wybieg. Bawią się razem, skaczą, i tak jest do momentu, kiedy wchodzi Arco i psuje im zabawę. Tak dzieje się niemal za każdym razem - opowiada pan Jakub. - Ich ulubione zajęcie? Zdecydowanie spanie. To jest zresztą w ich naturze. Zazwyczaj przychodzą na górkę, która znajduje się na środku wybiegu. To ich ulubione miejsce. Tam chowają się w cieniu i po prostu sobie leżą. Dlatego odwiedzający zoo mają czasem problem, żeby je zauważyć  - wyjaśnia.

Depopulacja Polski. Gdańsk i Pomorskie zielonymi wyspami

Atrakcje z okazji Dnia Lwa

 Publiczne karmienie nie było jedyną atrakcją przygotowaną w sobotę przez opiekunów gdańskich lwów.

- Na wybiegu wystawiliśmy dla lwów zabawki. Nowością była ogromna zielona piłka. Zawiesiliśmy też kilka kartonów wypełnionych sianem i nieco ubrudzonych aromatem mięsnym. Przygotowaliśmy także “konia” wykonanego z worków jutowych wypełnionych sianem. Tshibinda od razu go porwała i zaciągnęła w krzaki. To ewidentnie spodobało jej się najbardziej - ocenił Jakub Bogdanowicz.

Odwiedzający zoo mogli też wysłuchać wielu ciekawostek na temat tych zwierząt. Zobaczyć je z bardzo bliska, a także wziąć udział w zabawach tematycznych przygotowanych z okazji sobotniego święta. 

Lwów jest coraz mniej

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym żyją lwy angolskie. W naturalnych warunkach zamieszkują one południowo-zachodnią Afrykę. Polują głównie na duże zwierzęta (zebry, gnu, antylopy, guźce). Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi - żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia: do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

Lwy są gatunkiem narażonym na wyginięcie (Vulnerable, według Czerwonej księgi gatunków zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody  IUCN). Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat, populacja lwów zmniejszyła się o 43 proc. Żyją na coraz mniejszych, odizolowanych od siebie terenach, przez co dochodzi do chowu wsobnego osłabiającego potomstwo. Mają coraz mniej pożywienia, są podatne na choroby roznoszone przez inne zwierzęta, padają ofiarami kłusowników.

Stąd tak ważna jest ochrona jaką zapewniają lwom ogrody zoologiczne.

TV

Zielona rewolucja. Autobusy wodorowe rozpoczynają pracę na gdańskich liniach