• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże. Na chętnych czekają lekcje i warsztaty online

Kreatywne pisanie, zwiedzanie teatru, ciekawostki o Szekspirze. Nauczyciele i uczniowie: zgłoście się na lekcje teatralne online

Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże przygotowały ciekawą ofertę edukacyjną dla nauczycieli oraz uczniów - zajęcia pozaszkolne, podczas których rozwijać można talent pisarski, poznać inne oblicze Williama Szekspira, dowiedzieć się o historii teatru elżbietańskiego, a nawet zwiedzić budynek teatru. Lekcje oferowane przez GTS odbywają się w języku polskim i angielskim - do wyboru.
09.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajęcia edukacyjne to kolejna rola, którą wzięły na siebie gdańskie teatry, które chwilowo nie mogą zaprosić w swoje progi widzów. Teatralne lekcje są uzupełnieniem propozycji online, takich jak spektakle na platformie VOD
Zajęcia edukacyjne to kolejna rola, którą wzięły na siebie gdańskie teatry, które chwilowo nie mogą zaprosić w swoje progi widzów. Teatralne lekcje są uzupełnieniem propozycji online, takich jak spektakle na platformie VOD
mat. Teatru Wybrzeże

 

 

Lekcje szekspirowskie on-line - to propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dla nauczycieli i uczniów wszystkich szczebli edukacji. Zajęcia mogą stanowić ciekawe uzupełnienie programu nauczania i zapewnić mądrą rozrywkę, pozwalającą na moment zapomnieć o trudnym czasie pandemii i dać chwilę wytchnienia od codziennych problemów młodych ludzi. Pomysłodawcy wierzą też, że będzie to szansa na zaszczepienie w uczniach miłości do teatru, która zostanie w nich na całe życie.

- To okazja do wzbogacenia zajęć z języka polskiego, historii lub języka angielskiego o inspirującą wiedzę z zakresu historii teatru elżbietańskiego i ciekawostki z czasów Williama Szekspira, ale również do poznania elementów współczesnej architektury na podstawie budynku Teatru Szekspirowskiego - zachęca Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W trakcie lekcji uczniowie dowiedzą się między innymi, czym charakteryzowały się teatry elżbietańskie i epoka, w której powstały oraz skąd wzięły swoją nazwę; poznają cechy ówczesnych teatrów, relację między sceną i widownią, zasady gry aktorskiej, rolę kostiumu i rekwizytu teatralnego. Posłuchać będzie można wielu ciekawych opowieści - na przykład o tym, jak aktorzy radzili sobie z problemami tej nietypowej dzisiaj sytuacji teatralnej.

- Elementem Lekcji szekspirowskiej może być zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wyposażona w kamerę prowadząca zabierze młodych odkrywców w rozmaite zakamarki teatru, przez foyer aż do Sali głównej, a następnie ścieżkę na murze i zewnętrzne dziedzińce. Opowie też, jak teatr działa dzisiaj i jakie wydarzenia planuje w najbliższym czasie - dodaje Magdalena Hajdysz.

Lekcje organizowane są na platformie Zoom Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mogą też zostać przeprowadzone na innej platformie używanej przez grupę (osoba prowadząca lekcję otrzymuje zaproszenie jako gość). Do wyboru są 45-minutowe lekcje szekspirowskie w języku polskim lub angielskim; oraz lekcje szekspirowskie w języku polskim lub angielskim połączone ze zwiedzaniem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - w zależności od dostępności teatru, zwiedzanie odbywa się w formie spaceru z przewodnikiem w czasie rzeczywistym lub wirtualnego spaceru po teatrze, z wykorzystaniem technologii fotografii 360° (czas trwania: 2 x 45 minut + przerwa).

Z zajęć można korzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00. Terminy zajęć można umawiać z osobą prowadzącą, pisząc na adres: lekcje@teatrszekspirowski.pl, następnie po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego, należy go wypełnić i odesłać. Koszt jednej lekcji: 10-20 zł od ucznia, w zależności od wybranej opcji. Minimalna liczba osób uczestniczących w zajęciach: 10.

 

O uczniach i nauczycielach, ale także wszystkich chętnych grupach zorganizowanych nie zapomina również Teatr Wybrzeże, który oprócz spektakli na VOD przygotował warsztaty online. Zajęcia „Rozpisz się!” oraz „Innym Okiem” poprowadzi Weronika Łucyk, specjalistka ds. edukacji w gdańskim teatrze.

- Podczas warsztatu kreatywnego pisania „Rozpisz się!” będziemy pisać inspirując się słowem, obrazem i dźwiękiem. Sprawdzimy, które metody są najlepszym sposobem na pobudzenie wyobraźni, pokonanie kryzysu twórczego czy generowanie nowych pomysłów - opisuje prowadząca. - W trakcie zajęć zatytułowanych „Innym Okiem” uczniowie będą mieli za zadanie przyjrzeć się wspólnie wybranej przestrzeni i opisać ją z innej niż własna perspektywy - każdy będzie tworzył tekst z punktu widzenia wylosowanego przez siebie narratora. Uczniowie będą mogli rozwinąć umiejętności z zakresu kreatywnego pisania, a także sprawdzić, co zmienia się w sposobie opowiadania w zależności od tego, kto opowiada.

Zajęcia mogą odbyć się na platformie ZOOM Teatru Wybrzeże lub na platformie wybranej przez uczestników np. w ramach szkolnych zajęć (nauczyciel zaprasza prowadzącą, która uczestniczy na lekcji jako gość). Podobnie jak w przypadku Lekcji szekspirowskich, również i tu termin warsztatów każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb grupy. Jedne zajęcia trwają 90 minut. Lekcje „Rozpisz się!” przeznaczone są dla uczniów od 10. roku życia, a „Innym okiem” - od 12. Koszt udziału w warsztatach wynosi 5 zł od osoby. Zapisy odbywają się mailowo, bezpośrednio u prowadzącej: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok