W Gdańsku znajduje się obecnie dziewięć cmentarzy komunalnych. Ich łączna powierzchnia to 97,4 ha. Tylko na jednym z nich odbywają się obecnie tzw. bieżące pochówki - na Cmentarzu Łostowickim. Na pozostałych zmarli są chowani jedynie w istniejących już rodzinnych grobach, bądź w miejscach, które zostały wykupione co najmniej kilka lat temu. Zapadła więc decyzja o powiększeniu istniejących już pięciu cmentarzy.
Nie żyje Piotr Soyka - wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa, laureat medalu Księcia Mściwoja
Koszt projektu dla terenów przy ul. Kępnej i Srebrniki wyniesie ponad 271 tys. złotych. Prace nad opracowaniem potrwają do końca września 2021 r.
Wcześniej powstanie projekt powiększenia Cmentarza Łostowickiego, który opracowany zostanie do końca 2020 roku. Cmentarz ten zostanie rozbudowany w kierunku ul. Armii Krajowej. Łącznie powierzchnia nekropolii ma powiększyć się o 1,8 ha, co przełoży się na dodatkowych 1500 miejsc do pochówku.
Cmentarz parafialny przy ul. Kępnej ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1900 miejsc pochówku. Podobną liczbę miejsc pochówku zyskać ma Cmentarz Srebrzysko - powiększony zostanie o zalesione wzniesienie. Ta nekropolia powiększy się o 2,14 ha i także 1900 miejsc spoczynku.
Zaplanowano także powiększenie Cmentarza Salvator, który w przyszłości rozbudowany zostanie od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie 1000 miejsc spoczynku. Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym docelowo ma pojawić się 3000 dodatkowym miejsc. Obiekt przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha.
Brak miejsca na cmentarzach. Miasto przygotowuje nowe rozwiązania
Znalezienie w Gdańsku miejsca przeznaczonego na powstanie nekropolii nie należy do łatwych zadań. Tworzenie nowych cmentarzy budzi bowiem bardzo duży opór społeczny. Rozbudowa i uregulowanie istniejących cmentarzy nie wywołuje z kolei negatywnych emocji. Polityka miasta jest więc taka, by przede wszystkim rozbudowywać istniejące cmentarze, także ze względu na istniejącą już infrastrukturę, w tym kaplice i drogi dojazdowe.