Z jednej strony jest materialnym, namacalnym świadectwem współczesnej kultury pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska i jej pielęgnacji wśród młodzieży, a z drugiej nawiązuje do przedwojennego projektu koszulki piłkarskiej używanej dawniej przez członków klubu. Dlatego, choć jest współczesna (została przygotowana rok temu), okolicznościowa koszulka KS Gedania 1922 będzie bardzo cenną pamiątką w zbiorach Muzeum Poczty Polskiej - oddziału Muzeum Gdańska.
- Na wystawie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku opowiadamy o przedwojennych gdańszczanach i Polakach. Współczesna koszulka KS Gedania wpisze się przygotowywaną we współpracy z Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta im. Brunona Zwarry wystawę stałą. Jednym z jej założeń jest również ukazanie zagadnienia pamięci o społeczności Polaków tworzącej obraz naszego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Pamięć o Polakach, gedanistach i ofiarach II wojny światowej
Na biało-czerwonych klubowych koszulkach z obu stron umieszczono 75 imion i nazwisk, ofiar II wojny światowej. Wśród upamiętnionych wymieniono np. Antoniego Lendziona - posła do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska, Alfonsa Flisykowskiego - dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, Aleksandra Fedasza - kierownika Wydziału Strzeleckiego Gedanii i Wiktora Bellwona - jednego z wyróżniających się zawodników i działaczy sportowych.
- Koszulki retro wykonaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to na stadionie przy ulicy Traugutta zorganizowana została „rekonstrukcja” meczu pomiędzy Klubem Sportowym Gedania a Lechią Lwów - opowiada Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922. - Tamto historyczne spotkanie było planowane na wrzesień 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny nie doszło, niestety, do skutku. Chcieliśmy poprzez ten mecz oddać hołd zawodnikom oraz działaczom Klubu Sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.
Ostatnio piłkarze Gedanii 1922 zagrali w koszulkach retro z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada tego roku - i był to dla nich występ wyjątkowo udany. Mecz przeciwko GOSRiT Luzino wygrali 4:1.
Gedania znaczy coś więcej niż zwykły klub sportowy
- Spoglądając na koszulkę należy dostrzec jej wymiar symboliczny. Oba eksponaty wskazują na ciągłość gdańskiej historii i przypominają, że Gedania znaczy coś więcej niż zwykły klub sportowy. To esencja polskiego Gdańska - mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej - Potwierdzają to zresztą rodziny gedanistów, które jednocześnie przyznają, że pomysł z upamiętnieniem poległych i pomordowanych działaczy i zawodników był bardzo dobry.
Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiła także przedwojenna, niemiecka etykieta kolekcjonerska KS Gedania 1922, którą Muzeum podarował dr Jan Daniluk.
Oprac. AO