Najpierw pomoc zaoferowali dominikanom ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana (ul. Świętojańska) oraz o. Adam Kotula, przeor karmelickiego kościoła św. Katarzyny (ul. Podmłyńska/Katarzynki).
Dominikanie w obu tych świątyniach w niedzielę, 4 listopada. odprawili po dwie msze święte. Rektorzy obu kościołów byli gotowi dzielić się nimi ze wspólnotą św. Mikołaja dopóty, dopóki będzie to potrzebne.
Od niedzieli, 11 listopada - w święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - dominikanie mają do dyspozycji także Kaplicę Królewską przy Bazylice Mariackiej (ul. Św. Ducha). To efekt propozycji ks. Ireneusza Bradtke, proboszcza Bazyliki Mariackiej. Będą mieli ją na wyłączność, do czasu aż kościół św. Mikołaja zostanie uratowany przez konserwatorów zabytków i budowniczych.
- W Kaplicy Królewskiej w tygodniu mieliśmy jedną mszę niedzielną, odbywały się w niej też uroczystości pogrzebowe - mówi ks. Ireneusz Bradtke. - Oddałem ją całkowicie do dyspozycji gdańskich dominikanów, bo to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie problemu.
WIĘCEJ:
Kościół Św. Mikołaja zamknięty. Dominikanie apelują o pomoc
Kościołowi św. Mikołaja grozi zawalenie? Msze św. w Czarnej Sali
Na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej ks. Bradtke zamieścił ogłoszenie: “Z powodu zamknięcia ze względu na zły stan techniczny Bazyliki św. Mikołaja od przyszłej niedzieli tj. od 11 listopada Kaplica Królewska udostępniona będzie O.O. dominikanom na wszystkie niedziele do czasu ponownego otwarcia kościoła św. Mikołaja. Ojcowie dominikanie w Kaplicy Królewskiej odprawiać będą niedzielne Msze św. według własnego porządku.
Z tego powodu do odwołania nie będzie Mszy św. niedzielnej dla dzieci o godz. 11.00 w Kaplicy Królewskiej, dzieci zapraszamy na Mszę do Bazyliki Mariackiej na godz. 10.00”.
Gdańscy dominikanie na swojej stronie internetowej opublikowali nowy porządek mszy św. Pięć będzie odprawianych każdej niedzieli w Kaplicy Królewskiej, dwie - w kościele św. Katarzyny, jedna - w kościele św. Jana
Zobacz TUTAJ
Kaplica Królewska to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Gdańska. Powstała w latach 1678-1681 z inicjatywy gdańskich katolików, w czasie gdy kościół Mariacki był w rękach gdańskich protestantów. Budowie patronował król Jan III Sobieski, a pieniądze na ten cel pochodziły głównie z testamentu prymasa Rzeczypospolitej Andrzeja Olszowskiego. Domniemanym architektem kaplicy był Tylman z Gameren, zaś budowniczym Barthel Ranisch, a twórcą wystroju wnętrza Andreas Schlüter.