• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus a przemoc. Tu znajdziesz pomoc dla osób doświadczających przemocy domowej

Koronawirus a przemoc. Tu znajdziesz pomoc dla osób doświadczających przemocy domowej

Pomoc dla osób doświadczających przemocy domowej i terapia dla osób agresywnych - gdańskie i ogólnopolskie ośrodki nie zapominają o mieszkankach i mieszkańcach doświadczających rodzinnych dramatów, które według statystyk nasiliły się w czasie pandemii koronawirusa. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy.
27.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jesteś ofiarą przemocy domowej albo sprawcą? Nie bój się zgłosić po pomoc. Instytucje i organizacje pozarządowe oferują kompleksowe wsparcie
Jesteś ofiarą przemocy domowej albo sprawcą? Nie bój się zgłosić po pomoc. Instytucje i organizacje pozarządowe oferują kompleksowe wsparcie
fot. Pixabay

 

MOPR prosi o wsparcie dla gdańskich seniorów. Potrzeba środków pielęgnacyjnych

 

To realny problem: osoby doświadczające przemocy domowej w czasie pandemii koronawirusa i towarzyszących jej ograniczeń: przemieszczania się i wprowadzonej dla części obywateli obowiązkowej kwarantanny, są teraz znacznie bardziej narażone na przemoc. Statystyki informują o 40% wzroście aktów przemocy domowej, a dotyczy to tylko zgłaszanych spraw.

O niezwykle trudnej sytuacji takich osób i wzroście zagrożenia ich życia i zdrowia informował Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaapelował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendanta Głównego Policji o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Niezależnie od apelu, specjalną pomoc w tym czasie oferują instytucje i organizacje pozarządowe, które zajmują się tego typu działaniami. Kto pomaga w Gdańsku?


Miejski Ośrodek Pomocy w Rodzinie - dla osób doświadczających przemocy

Na czas pandemii koronawirusa Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił specjalny numer dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan, pod którym można całodobowo uzyskać pomoc: 500 218 337.

- To numer informacyjny, na który można dzwonić z każdą sprawą dotyczącą pomocy w ramach wsparcia oferowanego przez MOPR, także pomocy psychologicznej. Dyżurują pod nim nasi pracownicy, którzy przekierowują dalej albo podpowiadają, jak załatwić daną sprawę. Nie trzeba być naszym podopiecznym, żeby zadzwonić - mówi Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

W tym celu utworzono także adres mailowy: wsparcie@mopr.gda.pl.

W sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych - a do takich niewątpliwie można zaliczyć przemoc domową - wsparcia udzielić mogą specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR. Aby z niego skorzystać, również nie trzeba być podopiecznym MOPR. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 511 01 21 lub 58 511 01 22 (oba czynne całą dobę, także w czasie pandemii), by otrzymać np. bezpłatną poradę psychologiczną.

- W trudnym epidemicznym okresie robimy wszystko, aby dotrzeć ze wsparciem do ludzi, którzy go najbardziej potrzebują - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, w jej każdej postaci, jest priorytetem wśród działań pomocowych miasta.

 

Koronawirus. Aktualna sytuacja w domu pomocy społecznej


... i dla osób stosujących przemoc

- Nie wystarczy tylko pomagać osobie, która doświadcza przemocy. Terapią trzeba objąć również tych, którzy są agresorami. Jedna i druga strona bezwzględnie potrzebuje wsparcia. Jeśli chcemy ratować rodzinę, terapia musi przebiegać kompleksowo. To jest naszym celem, szczególnie w okresie pandemicznym - tłumaczy Sylwia Ressel.

Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku wspólnie z Fundacją Pomorskie Centrum Psychotraumatologii, oprócz pomocy dla osób doświadczających przemocy, przygotował terapię dla osób agresywnych, niepanujących nad emocjami, mających skłonność do zachowań przemocowych, której przyświeca hasło: „Nie walcz z rodziną - zawalcz o nią”.

- To pomoc dla tych, którzy mają problem z negatywnymi emocjami, i dodatkowo teraz zostali zamknięci z rodziną w czterech ścianach. To czas, kiedy te emocje mogą eskalować. Wcześniej mogło na przykład dochodzić do awantur w rodzinie, kłótni - te czasem się zdarzają. Ale kiedy cały czas jest się pod jednym dachem, a frustracje narastają, wybuchy mogą być większe - ostrzega Sylwia Ressel.

Program został uruchomiony w czwartek, 23 kwietnia - potrwa do grudnia. Przeznaczony jest dla każdego mieszkańca, bez względu na wiek i na to, czy jest podopiecznym MOPR. Jeśli łatwo się denerwujesz i wpadasz w gniew, frustracje - o które łatwo szczególnie w okresie pandemii, wyładowujesz na rodzinie, zgłoś się - otrzymasz bezpłatną terapię i konkretne wsparcie. Pomożesz sobie i poprawisz relacje z bliskimi.

- Zapraszamy mieszkańców, którzy mają skłonność do agresywnych działań i nie radzą sobie z problemem, do sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. W epidemicznym czasie wsparcie w ramach programu świadczone jest m.in. za pomocą komunikatorów, internetowo lub telefonicznie. W skrajnych przypadkach przewidziane są także spotkania z terapeutą w gabinecie, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa obowiązujących w związku z pandemią - zachęca Sylwia Ressel.

Osoby, które chcą skorzystać z porad i terapii świadczonej przez specjalistów punktu, proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 791 808 872 - aktywnym w dni powszednie, codziennie do godz. 19:00. Dyżurujący specjaliści: psycholodzy, socjoterapeuci, psychotraumatolodzy m.in. podpowiedzą, jak radzić sobie z niepożądanymi, agresywnymi zachowaniami oraz jak je kontrolować, zmotywują uczestników do pracy nad sobą.

Środki na realizację programu zostały pozyskane z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Centrum Praw Kobiet uruchamia poradniczy live chat

Pomoc można uzyskać również w Fundacji Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. W gdańskim oddziale, podobnie jak w pozostałych w kraju, w okresie pandemii udzielane są indywidualne konsultacje zdalnie: telefonicznie, e-mailowo oraz przez Skype’a. Kierowane są nie tylko do mieszkanek Gdańska, ale i całego Pomorza.

- Prosimy nie zrażać się tą formą kontaktu - nie mamy pewności, jak długo potrwa sytuacja zagrożenia epidemiologicznego, a Wasze sprawy często nie mogą czekać. Nasze sekretariaty dyżurują, więc można się z nimi kontaktować telefonicznie - zachęca Aleksandra Mosiołek, dyrektor Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku.

Godziny pracy sekretariatu: od poniedziałku do piątku 10:00-18:00. Nr. tel: 604 590 117, e-mail: cpk_gdansk@cpk.org.pl.

 

 

Ponadto na głównej stronie Centrum Praw Kobiet powstał live chat, który daje możliwość szybkiego i bezpośredniego kontaktu ze specjalistkami: prawniczkami i psycholożkami. To nowa, uruchomiona w środę, 22 kwietnia, cicha forma kontaktu dla osób, które nie mają możliwości zadzwonienia i zwrócenia się po poradę.

Specjalistki CPK dyżurują w następujących godzinach:

Poniedziałek: 10:00-17:00 dyżur psychologiczny

Wtorek: 10:00-15:00 dyżur psychologiczny

Środa: 10:00-16:00 dyżur psychologiczny; 16:00-17:00 dyżur prawniczy; 17:00-19:00 dyżur psychologiczny

Czwartek: 10:00-14:00 dyżur psychologiczny; 14:00-18:00 dyżur prawniczy

Sobota: 13:00-15:00 dyżur psychologiczny.

Poza godzinami dyżurów na czacie można wysłać maila - wystarczy podać swoje imię, adres e-mail oraz treść wiadomości. Specjalistki odpiszą na podany e-mail. Pomoc jest bezpłatna.

Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w trakcie epidemii? Przewodnik


Boisz się zawiadomić policję? Zamów kosmetyki

Trwa także ogólnokrajowa akcja internetowa, dla osób, które przebywają na kwarantannie lub izolacji z toksycznym, przemocowym partnerem/partnerką lub inną osobą, dzięki której odpowiednie organy zostaną zawiadomione o stosowanej przemocy - tak, by agresor się nie dowiedział.

Wystarczy w internecie odszukać fikcyjny sklep z kosmetykami (nie podajemy nazwy celowo) i na podany mail lub w wiadomości na Facebooku napisać zapytanie o Naturalne Kosmetyki dla Ciała. Pomysłodawczyni fikcyjnej firmy z kosmetykami i wolontariusze w całym kraju będą na bieżąco sprawdzać, w jakiej sytuacji znajduje się osoba zgłaszająca w tak zaszyfrowanej wiadomości przemoc.

Sklep działa w porozumieniu i ścisłej współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet, na wiadomości odpowiadają psycholożki specjalizujące się w sprawach dotyczących przemocy domowej. Jeśli osoba doświadczająca przemocy „złoży zamówienie” i poda swój adres - psycholożki zadzwonią po policję. Pomoc jest bezpłatna.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna